Wieniec adwentowy – co oznacza, jak zrobić

Posted on 28th Listopad 2012 in Co w trawie piszczy?, Moim zdaniem

O przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia i o ozdobach świątecznych zaczynamy myśleć zazwyczaj dopiero w grudniu. Świąteczne stroiki i inne ozdoby możemy kupić gotowe lub wykonać samodzielnie, wykorzystując materiały dostępne w ogrodzie czy też znalezione podczas wycieczki do lasu. Często zapominamy jednak o tradycyjnym elemencie, jakim jest wieniec adwentowy, który powinien towarzyszyć nam od pierwszej niedzieli adwentu. A zatem za ich przygotowanie trzeba się zabrać zazwyczaj już pod koniec listopada. Zobacz co oznacza wieniec adwentowy, skąd wywodzi się jego tradycja oraz jak zrobić wieniec adwentowy krok po kroku.

Co oznacza wieniec adwentowy?
Wieniec adwentowy powinien być oparty na kształcie koła, najczęściej przystrajany jest gałązkami iglaków, a obowiązkowym jego elementem są 4 świece. Pierwszą z nich zapala się w pierwszą niedzielę adwentu (co w 2013 roku wypada w niedzielę 1 grudnia), od drugiej niedzieli zapala się dwie świece i tak aż rozpalimy wszystkie cztery. Zapala się je zazwyczaj wieczorami, aby blask świec towarzyszył wieczornej modlitwie.

Skąd pochodzi wieniec adwentowy?
Zwyczaj ubierania wieńca adwentowego kultywowany jest głównie w rodzinach ewangelickich, jednak coraz częściej zdarza się, że wieniec ubierają też katolicy. W wielu rejonach Polski zadomowił się na dobre już od dawna. Niewiele jednak osób wie skąd się wziął pomysł wieńca adwentowego. Tymczasem tradycja z nim związana ma bardzo piękne korzenie.

A związana jest z osobą ewangelickiego nauczyciela i pastora Johanna Hinricha Wicherna (1808 – 1881), który prowadził w Hamburgu szkołę-przytułek dla osieroconych dzieci. Chcąc stworzyć rodzinną atmosferę, skłaniającą do modlitwy, w I niedzielę adwentu roku 1839 w świetlicy owej szkoły zamontował okrągłe drewniane koło, na którym zapalił świecę. Następne świece, gromadząc się na wieczorny śpiew i modlitwę, jego podopieczni zapalali każdego dnia kolejno aż do Wigilii. Z biegiem lat koło zaczęto przyozdabiać gałęziami jodły, a liczbę świec zmniejszono do czterech.

Jak zrobić wieniec adwentowy?
Wieńce adwentowe, jakie zapalamy w naszych domach, są zatem miniaturkami tego, stworzonego przez Wicherna. Aby samodzielnie zrobić wieniec adwentowy przydadzą się nam: koło słomiane lub druciane, wokół którego owiniemy gałązki iglaków (najlepiej jodłowe, gdyż te ze świerka pospolitego szybko tracą igły) lub zimozielonych krzewów liściastych (np. bukszpanu lub ostrokrzewu), giętki drucik, szpilki i pistolet z klejem na ciepło do mocowania elementów, 4 świeczki (najlepiej spalające się do wewnątrz), podstawki pod świeczki oraz drobne dodatki, w zależności od naszego gustu – wstążki, bombki, szyszki, orzechy, suszone plastry pomarańczy czy małe „rajskie” jabłuszka.

Na poniższej fotografii widać dobrze jak wygląda słomiane koło, będące podstawą wieńca. Nie zawsze musi ono być owinięte zielonymi gałązkami, ciekawie prezentuje się też w wersji minimalistycznej, z jedynie odrobiną dodatków (to propozycja dla leniuchów).

Wieniec adwentowy podwiesza się pod sufitem, można też ustawić w dobrze eksponowanym miejscu, np. na środku stołu. Dobrym miejscem będzie też okienny parapet, gdzie wieniec z zapalonymi świecami będzie widoczny również z zewnątrz, przypominając przechodniom o trwającym adwencie.

Zobacz również:
Gwiazda betlejemska – kwiat na Boże Narodzenie
Poinsecja, gwiazda betlejemska – uprawa, pielęgnacja w domu
Choinka w doniczce po świętach

Fot. Stefan Körber – Fotolia.com oraz sxc.hu

4 komentarze to “Wieniec adwentowy – co oznacza, jak zrobić”

 1. Maria pisze:

  Bardzo dziekuję za informacje o wiencu adwentowym .Dobrze ,że dzisiaj podany opis -zdażę jutro przygotować – serdecznie pozdrawiam.
  Maria

 2. JOLA pisze:

  Bardzo mi się spodobała ta tradycja, o której do tej pory nie wiedziałam. Wieniec jest bardzo fajny. Dziękuję za tą informację. Pozdrawiam Jola.

 3. Danuta pisze:

  Bardzo dziękuję za informacje o wieńcu adwentowym. Nie wiedziałam! Cieszę się, że mogę wzbogacać swoją wiedzę korzystając z Waszego Poradnika. Idę do ogrodu po jodłę i inne elementy do wieńca. Pozdrawiam!

 4. Jadwiga pisze:

  Bardzo ciekawe informacje, dziękuję pięknie i pozdrawiam !Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment