Najstarsze drzewo na świecie

Posted on 10th Kwiecień 2013 in Co w trawie piszczy?, Warto zobaczyć

Najstarsze drzewo świataGdy myślimy o najstarszym drzewie na świecie, zazwyczaj wyobrażamy sobie monumentalny okaz, o grubym pniu, wysoki aż do nieba, rosnący gdzieś w tropikalnych lasach deszczowych. Natura jednak potrafi zaskakiwać, bo widząc prawdziwe najstarsze drzewo świata najprawdopodobniej nikt z nas by go o taki wiek nie posądził!

Najbardziej aktualne wieści o najstarszym drzewie świata, jakie udało mi się ustalić, pochodzą sprzed 5 lat. Wówczas to szwedzcy naukowcy z Umeå University znaleźli świerk pospolity (Picea abies) liczący 9550 lat. Drzewo to rośnie w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji. Wiek drzewa określono za pomocą analizy izotopów węgla. Przez długi okres to smukłe, niewysokie drzewo uważane było za dość młode, jednak natura spłatała nam figla.

Jak to się stało, że roślina ta tak długo ukrywała prawdę o swoim wieku i stała się najstarszą na świecie? Otóż sam pień nie imponuje ani wzrostem (ok. 5 m wysokości) ani wiekiem. Jednak gatunek ten, podobnie jak inne rosnące w szwedzkich górach świerki, jest w stanie przetrwać trudne warunki klimatyczne, wypuszczając z systemu korzeniowego obumarłego drzewa nowy pień. A zatem na przestrzeni niemal 10 tys. lat zamierające pędy nadziemne tego świerku zastępowane były kolejnymi odroślami. Ocenia się, że współczesny, drzewiasty pokrój rośliny jest wynikiem ocieplenia klimatu trwającego od początków XX wieku, bowiem dawniej roślina ta rosła najprawdopodobniej jako krzew.

Historia tego świerku pokazuje jak natura potrafi zaskakiwać i jakie siły potrafią w sobie wyzwolić rośliny aby przetrwać.

Fot. Karl Brodowsky, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment