O mikoryzie w najnowszym wydaniu GARDEN&Garden

W letnim wydaniu kwartalnika GARDEN&Garden (lipiec-wrzesień) ukazał się nasz artykuł o mikoryzie zatytułowany “Współżycie roślin z grzybami. Co na ten temat powinien wiedzieć każdy ogrodnik?” Niezmiernie ciesząc się, że przygotowany przez nas tekst ukaże się w kwartalniku, postanowiłem wybrać do publikacji artykuł o czymś odkrywczym, czymś praktycznym i przydatnym dla każdego miłośnika ogrodnictwa, zawierający wiedzę, do której być może nie każdy jeszcze dotarł.

Uważam, że propagowanie wiedzy o takich rzeczach jak mikoryza i możliwość zastosowania jej w ogrodzie, jest wręcz naszym obowiązkiem. Bo jak nie mówić o możliwości wykorzystania naturalnych sił natury, które pomogą ograniczyć użycie szkodliwych dla środowiska nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, czy choćby zmniejszyć zużycie wody do podlewania ogrodu?

Jak mikoryza może w tym pomóc? Obecność grzybów mikoryzowych porastających korzenie roślin, znacznie zwiększa powierzchnię chłonną korzeni. Dzięki temu roślinom jest łatwiej pobierać składniki odżywcze i wodę z gleby. A to przekłada się na możliwość używania mniejszych dawek nawozów, czy rzadszego podlewania ogrodu. Rośliny dobrze odżywione, dzięki pomocy grzybów mikoryzowych, nie tylko pięknie rosną, bujnie kwitną i dają większy plon, ale są też mniej podatne na ataki patogenów (szczególnie na choroby odglebowe), a to pozwala ograniczyć stosowanie środków ochrony.

Zresztą o zaletach mikoryzy nie tylko my wspominamy w tym wydaniu GARDEN&Garden. Na stronach 30-34 ukazał się artykuł Pani Joanny Surowiec “Całoroczne SPA dla twoich roślin” poświęcony zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym, jakie należy wykonywać aby rośliny pięknie rosły i były zdrowe. Jak napisała autorka tego tekstu “żywotność naszych roślin możemy poprawić stosując szczepionkę żywej grzybni mikoryzowej, która ułatwia roślinom pobieranie substancji odżywczych z gleby, a zatem pozwala też ograniczyć dawki stosowanych nawozów”.

Warto zwrócić uwagę, że Pani Joanna poleca stosowanie “żywej grzybni mikoryzowej”. Tylko taka gwarantuje, że zastosowany preparat będzie skuteczny i grzyby mikoryzowe spełnią swoje zadanie. Jak dotąd jedynym polskim producentem “żywej grzybni mikoryzowej” w postaci płynnej (w żelu) jest Laboratorium Grzybów Mikoryzowych MYKOFLOR z Końskowoli. Opinie o tych szczepionkach mikoryzowych znaleźć można na naszym forum w dziale mikoryza. W bieżącym i w zeszłym roku kilkadziesiąt osób z naszego forum otrzymało za darmo szczepionki mikoryzowe do przetestowania i dzięki temu wiemy więcej, czego można się spodziewać po zastosowaniu mikoryzy produkowanej przez MYKOFLOR.

Tak na marginesie, to zastanawiające jest dlaczego tylko MYKOFLOR odważył się dać nam do przetestowania swoje mikoryzy? Myślę, że na to pytanie odpowiecie sobie sami :-)

Po więcej informacji o mikoryzie zapraszam do lektury lipcowego wydania kwartalnika GARDEN&Garden (nasz artykuł jest na stronie 71) oraz poradnika ogrodniczego, gdzie znajdziecie sporą dawkę wiedzy o mikoryzie i możliwości zastosowania jej w ogrodzie. Polecane przez nas szczepionki mikoryzowe można zamówić przez internet

A o czym jeszcze można poczytać w letnim wydaniu GARDEN&Garden? Mnie bardzo zainteresował artykuł “Pierwsze kroki w uprawie róż” autorstwa Katarzyny i Andrzeja Ćwików ze szkółki “Rosaćwik”. To krótki poradnik dla początkujących miłośników tych pięknych krzewów, z którego dowiemy się jakie odmiany róż wybrać do uprawy w ogrodzie, na co zwrócić uwagę przy zakupie krzewów, a także jak przygotować stanowisko do ich uprawy i jak sadzić róże.

Równie ciekawy artykuł został poświęcony hortensjom ogrodowym. Z tekstu “Hortensja Ogrodowa – kameleon w ogrodzie” dowiemy się w którym miejscu ogrodu hortensja będzie najlepiej rosła, jak ją pielęgnować, jak ciąć, jak nawozić i czy potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia na zimę. A dlaczego hortensja jest nazwana kameleonem? W artykule znajdziecie też przepis jak w prosty sposób można zmienić barwę jej kwiatów :-)

W kwartalniku są także informacje m. in. o basenach ogrodowych, aranżacji oświetlenia, nawierzchniach na podjazdy, ścieżki i tarasy, a dla miłośników ekologii i upraw w zgodzie z naturą, jak założyć ażurowy kompostownik. Zapraszam do wizyty w kiosku i sięgnięcia po lipcowy GARDEN&Garden.

Przeczytaj także:

comments: 0 » tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment