Sposób na DARMOWE ROŚLINKI

Posted on 23rd Maj 2013 in Co w trawie piszczy?, Moim zdaniem, Warto zobaczyć

Darmowe roślinkiW sobotę 18 maja w Gdańsku pod marketem TESCO miało miejsce wydarzenie, podczas którego udało mi się zdobyć dwie darmowe sadzonki cyprysów. Chcecie dowiedzieć się jak je zdobyłem? Oto sposób na darmowe roślinki!

Wszystko zaczęło się kilka dni wcześniej od przeczytania informacji na plakacie informującym o całej akcji. Trzeba przynieść 10 zużytych, pustych opakowań, przeznaczonych do wyrzucenia – plastykowych butelek po napojach, puszek lub butelek szklanych. Za każde 10 przyniesionych opakowań obiecana była „zielona sadzonka”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na segregowanie odpadów i możliwość ich powtórnego wykorzystania, czyli recycling.

Rozpocząłem więc gorączkowe zbieranie zużytych butelek. Plakat widziałem zaledwie 5 dni wcześniej, więc czasu miałem niewiele. Udało mi się uzbierać 20 butelek po napojach, typu woda, mleko itp. W sobotę rano zapakowałem je do siatki i wyruszyłem do TESCO.

Zużyte butelki

10 zużytych butelek po napojach można było wymienić na jedną sadzonkę. Udało mi się uzbierać dwie takie porcje butelek :-)

Gdy dotarłem na miejsce, ku mojemu zaskoczeniu, stała tam już spora kolejka chętnych do wymiany zużytych opakowań na darmowe roślinki. Były kontenery na wyrzucane opakowania oraz namiot, pod którym zgromadzone były obiecane zielone sadzonki. Nie zabrakło też urządzenia do zgniatania zużytych butelek.

Ludzie w kolejce po darmowe sadzonki

Gdy przybyłem na miejsce było już tam sporo osób chętnych na darmowe sadzonki.

Jak się okazało jedna osoba mogła wziąć maksymalnie 2 roślinki, więc moje 20 butelek było akurat na ten limit. Niektórzy przychodzili całymi rodzinami, np. rodzice z dziećmi i wtedy brali po 2 roślinki na każdego członka rodziny. Oczywiście jeżeli przynieśli odpowiednią liczbę zużytych opakowań. W ten sposób wynosili stamtąd całe żywopłoty :-)

W sumie do rozdania było 1000 roślinek. Były to niewielkie cyprysy ale zdrowe, w bardzo dobrym stanie. Jeżeli ktoś z Was będzie się wybierać na taką akcję to warto pamiętać, że na osobę można wziąć maksymalnie dwie roślinki (a zatem jeśli chcemy więcej, trzeba przyjść z towarzystwem) a poza tym butelki muszą być bez nakrętek, warto zatem pozbyć się ich nieco wcześniej. Poza puszkami po napojach i butelkami szklanymi liczyły się też butelki z tworzywa sztucznego ale tylko po napojach! Niestety nie mogły to być butelki po olejach czy środkach czystości.

Moje darmowe roślinki

I na koniec ja ze zdobytymi darmowymi roślinkami :-)

Zapraszam naszych czytelników do informowania mnie o tego typu akcjach w innych miastach, będziemy to rozpowszechniać na naszym forum, fanpage na facebook i wśród czytelników newslettera. A kto chciałby się dowiadywać o takich okazjach na darmowe roślinki, zapraszam do zapisania się na nasz darmowy newsletter ogrodniczy.

Zobacz również:

2 komentarze to “Sposób na DARMOWE ROŚLINKI”

  1. basia pisze:

    Witam.Moja przygoda z darmową roślinką była trochę inna.Z plakatów dowiedziałam się o podobnej akcji w Lublinie.Przed jednym z marketów wydawane miały być sadzonki za” elektrośmiecie”.Załadowałam więc 2 stare telewizory,sąsiadka dodała żelazko,inna lokówkę i suszarkę,syn dorzucił monitor i tak załadowanym po brzegi samochodem dotarliśmy pod wskazany adres.Na miejscu okazało się że za taki transport otrzymamy 1-słownie jedną sadzonkę sosenki o wysokości 14cm.Wszystko byłoby ok gdyby nie problem z podziałem tej nagrody;).Najważniejsze jednak jest to, że pozbyliśmy się elektrośmieci,a roślinka malusieńka siedzi u mnie w ogródku.POZDRAWIAM

  2. admin-rafaloku pisze:

    Basiu, jak widać zatem na akcji, na której ja byłem, fundatorzy roślinek byli bardziej hojni. Ale i u mnie sporo ludzi było zaskoczonych, bo niektórzy mieli kilkadziesiąt butelek a mogli dostać max 2 rośliny. Zabrakło jednak dokładnej informacji w materiałach promujących akcję. Była informacja, że dają 1 roślinkę za 10 butelek lub puszek ale zabrakło wcześniejszej informacji że max 2 rośliny na osobę. Wiele osób też nie wiedziało że muszą być to butelki po napojach (np. mleko, woda, napoje gazowane) a nie mogą być po olejach, płynach do mycia itp. Szkoda że takim akcjom towarzyszy chaos informacyjny. Na pewno miały by lepszy wydźwięk gdyby wszystko było lepiej zorganizowane i uczestnicy lepiej poinformowani, nie było by wówczas osób niemile zaskoczonych czy zawiedzionych. Ale najważniejsze, że cel ekologiczny został osiągnięty!Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment