Altana ogrodowa – jak zrobić, budowa, wymiary

Posted on 23rd Styczeń 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Właściciele działek i ogrodów prędzej czy później postanawiają zbudować lub kupić altanę ogrodową, w której będzie można odpocząć po ciężkiej pracy w ogrodzie, czy też schować się przed palącym słońcem lub deszczem. Zgodnie z definicją słownikową, altana to niewielka budowla ogrodowa, o bardzo lekkiej konstrukcji, często o ażurowych ścianach, służąca do wypoczynku i ochrony przed słońcem lub deszczem. Bardzo często jednak tym pojęciem określa drewniane domki stawiane w ogrodach działkowych.

Na samym początku planowania zastanówmy się jak zrobić altanę ogrodową?

Przed przystąpieniem do budowy altany ogrodowej musimy przemyśleć szereg kwestii związanych z całym przedsięwzięciem.
Pierwsze co musimy rozważyć to: jaką altankę ogrodową chcemy? Czy ma to być zadaszona konstrukcja bez ścian, czy z lekkimi ażurowymi ściankami, czy może właśnie mały domek?

Dużo zależy od tego, gdzie owa altana ogrodowa będzie postawiona.
Jeśli będziemy ją stawiać w przydomowym ogrodzie w miejscu osłoniętym, porośniętym krzewami, to możemy poprzestać na zadaszonej konstrukcji bez ścian. Jeśli nie posiadamy takiego zacisznego miejsca to dobrze by było, byśmy ustawili konstrukcję z ażurowymi ścianami. Ochroni ona nas wówczas nie tylko przed słońcem, ale także przed wiatrem, szczególnie jeśli dodatkowo naszą altankę obsadzimy pnączami. Jeżeli będą to kolorowe pnącza takie jak np. clematisy, czy pachnące, jak wiciokrzewy, to stworzymy sobie przyjemny kącik do wypoczynku, urokliwe miejsce spotkań czy nawet niewielkich przyjęć rodzinnych w letnie popołudnia.

Pamiętajmy również o wymiarach altany ogrodowej, miejsce dla niej nie może być zbyt małe!

Jeżeli rozważamy postawienie altany ogrodowej z dala od miejsca zamieszkania, np. na działce ROD, to lepiej wybrać niewielki domek, który nie tylko będzie służył nam do odpoczynku, ale także do spędzenia nocy, gdy postanowimy zostać dłużej na działce. Będzie to miejsce w którym będziemy mogli przygotować ciepły posiłek podczas urlopu na działce, czy też schować ogrodnicze narzędzia.

Na budowę altan ogrodowych i domków nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie do Starostwa Powiatowego. Przepisy dotyczące stawiania altan na działkach i ogrodach znajdziemy w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (t.j. Dz.U.2010.243.1623 z późn. zm.). Są tam dokładnie sprecyzowane warunki, jakie musimy spełnić przy budowie altany ogrodowej, między innymi do jakiej wielkości możemy stawiać altany bez pozwolenia, a na jakie już pozwolenie musimy uzyskać. Prawo Budowlane wskaże nam również, jakie dokumenty musimy załączyć do naszego zgłoszenia.

Posiadacze ogrodów działkowych ROD, noszący się z zamiarem postawienia altany, powinni dodatkowo zapoznać się z § 107 Regulaminu ROD, który zawiera najwięcej szczegółowych wskazań dotyczących tego jak zrobić altanę ogrodową na działkach ogrodniczych.
Wymiary altany ogrodowej są tutaj bardzo ważne! Jeżeli powierzchnia zabudowy altany nie przekroczy 25 m² w miastach i do 35 m² poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, posiadacze ogrodów w ROD nie mają obowiązku zgłaszania budowy tej altany w Starostwie Powiatowym, muszą jedynie spełnić wymogi Regulaminu.

Jak zrobić altanę ogrodową?
Na jakąkolwiek altanę byśmy się nie zdecydowali, powinniśmy dobrze wybrać teren pod budowę altany ogrodowej. Najlepiej by teren był utwardzony, jeśli takim nie dysponujemy powinniśmy sami go utwardzić za pomocą drobnych kamieni, żwiru i piasku. Pod altanę powinniśmy wykonać fundament, możemy zrobić sami wylewkę, lub skorzystać z gotowych bloków betonowych. Podłoga w altance może być wykonana z betonu i na to wyłożona płytkami ceramicznymi lub klinkierowymi. Jeśli dysponujemy przepuszczalnym suchym podłożem, możemy pokusić się o wykonanie podłogi z impregnowanych desek. Mogą to być deski sosnowe lub świerkowe, które jednak nie należą do najtrwalszych. Obecnie bardzo popularne staje się drewno egzotyczne, a wśród nich mało znane bangkirai, massaranduba czy bumaru, które zawiera w sobie olej i sporo garbników, dzięki czemu jest odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Żeby jednak z czasem drewno nie poszarzało, warto je co pewien czas natłuszczać olejem do renowacji drewna.

Drewniana altana ogrodowa

Z podobnych gatunków drewna możemy postawić całą altanę. Drewno pięknie komponuje się w ogrodzie z roślinami, sprawiając wrażenie naturalności. Na rynku dostępne są gotowe altany na układzie kwadratu, sześciokąta i ośmiokąta. Możemy zamówić taką gotową altanę, lub pokusić się o wykonanie jej samemu. Do dyspozycji mamy wówczas gotowe elementy do składania (odpowiednio już zabezpieczone) lub surowy materiał, z którego, jeśli posiadamy smykałkę do majsterkowania, możemy sami wybudować altankę. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim jej zabezpieczeniu przed wilgocią i wpływem czynników atmosferycznych, poprzez impregnację i lakierowanie drewna.

Z czego jeszcze można zrobić altanę ogrodową?

W zależności od charakteru ogrodu, możemy również ustawić w ogrodzie altanę kutą. Są one bardzo trwałe, malowane proszkowo będą służyć wiele lat bez dodatkowych zabezpieczeń. W dużych rustykalnych ogrodach można spotkać altany budowane z kamienia czy klinkieru, w małym ogrodzie, czy na działce, taka altana jednak przytłacza i sprawia że ogród staje się ciężki, nienaturalny.

Pokrycie dachu altany ogrodowej

Do przykrycia altany, stosujemy różne materiały. Bardzo naturalnie i pięknie wyglądają altany kryte trzciną lub słomą. Ale można też altanę przykryć blachodachówką, gontem bitumicznym lub gontem drewnianym, papodachówką, czy dachówką ceramiczną. Wszystko zależy od naszej inwencji i upodobań.

Jeśli nie czujemy się na siłach, by sami wybudować altanę, możemy wynająć firmę, która wykona ją za nas. Na rynku znajdziemy wiele firm specjalizujących się w budowie i ustawianiu altan.

Zobacz na blogu:
Budowa oczka wodnego
Środki do konserwacji drewna na zewnątrz
Bambusowe tyczki, kratki, płotki i inne akcesoria ogrodowe
Meble ogrodowe. Jakie wybrać?

Przeczytaj również w poradniku ogrodniczym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment