Bambusowe tyczki, płoty, kratki i inne akcesoria ogrodowe

Posted on 30th Kwiecień 2013 in Ekologia w ogrodzie, Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Bambusowa tyczkaBambus, jako materiał wykorzystywany w ogrodzie, zazwyczaj kojarzy nam się z bambusowymi tyczkami, kratkami i innymi akcesoriami pod rośliny. Ale bambus może mieć znacznie więcej zastosowań, wykonuje się z niego maty, meble, a nawet całe płoty i ogrodzenia. Drewno bambusowe ma wiele zalet – jest sztywne i trwałe, a przy tym bardzo lekkie. Pozwala tworzyć ciekawe aranżacje, wnoszące do naszych ogrodów nutkę orientu.

Bambus, jako materiał naturalny, doskonale wkomponowuje się w zieleń roślin, dobrze łączy się z drewnem i kamieniem (szczególnie dobrze pasuje do rabat lub ścieżek wyścielonych białym żwirem). Pozwala tworzyć lekkie, ażurowe konstrukcje, takie jak kratki, trejaże i płotki. Można z niego wykonywać palisady, ogrodzenia i osłony przeciwwiatrowe. Ciekawie wyglądają bambusowe meble ogrodowe oraz drobne bambusowe akcesoria ogrodowe, jak np. tacki czy skrzyneczki. Coraz większą popularność zdobywają maty bambusowe (konkurentki mat słomianych), które można przymocować do ogrodzenia czy balustrady balkonu. Bambus jest też nieodzownym elementem ogrodów japońskich, a moim ulubionym motywem wodnym są bambusowe rurki, z których wypływa woda.

Bambusowa fontanna

Fontanna z bambusowych rurek wygląda bardzo uroczo i delikatnie.

Bambus to także propozycja dla miłośników ekologii i wszystkich osób, którym nie jest obojętny los drzew leśnych. Otóż drewno bambusowe pozyskuje się z drewniejących, pustych w środku łodyg bambusa olbrzymiego (Phyllostachys pubescens). Gatunek ten, występujący subtropikalnych strefach klimatycznych, uchodzi za najszybciej rosnącą roślinę na świecie. Wartościowego budulca dostarcza już po 5 latach od posadzenia, po ścięciu szybko odrasta, a w ciągu 35 lat może dostarczyć aż 15 km zdrewniałej łodygi. Zatem bambus ten rośnie i regeneruje się znacznie szybciej niż gatunki drzew wykorzystywane na drewno ogrodowe i zastępując nim tradycyjne drewno, przyczyniamy się niejako do ochrony lasów.

Bambusowy płot

Bambus, podobnie jak drewno ogrodowe, jest narażony na działanie wilgoci i zmiany temperatur. Dlatego należy kupować tylko materiał odpowiednio wysuszony i zaimpregnowany.

Decydując się na zakup bambusowych tyczek lub gotowych akcesoriów ogrodowych, warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów, które zagwarantują, że z drewna bambusowego będziemy zadowoleni. Przede wszystkim warto wiedzieć, że bambus, podobnie jak tradycyjne drewno, może ulec zniszczeniu na skutek działania czynników atmosferycznych. Przede wszystkim bambusowe rurki mogą pękać. Dlatego warto kupować materiał odpowiednio zaimpregnowany już przez producenta, a aby przedłużyć jego trwałość, podobnie jak drewno drzew egzotycznych, w kolejnych latach traktujemy go odpowiednim preparatem olejowym. Nie należy też kupować bambusowych akcesoriów ogrodowych przebarwionych na zielono, gdyż ten kolor świadczy o niedostatecznym wysuszeniu bambusowych pędów, a to z kolei sprzyja ich pękaniu.

Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni ze swoich aranżacji z wykorzystaniem bambusa, a zastosowanie tego materiału, doda Waszym ogrodom czy tarasom oryginalności i ciepła.

Zobacz również:
Altana ogrodowa – jak zrobić, budowa, wymiary
Środki do konserwacji drewna na zewnątrz

2 komentarze to “Bambusowe tyczki, płoty, kratki i inne akcesoria ogrodowe”

  1. Tomaszek pisze:

    moim zdaniem bambus wcale wilgoci chętnie nie chłonie, sam mam w ogrodzie jako podporę dla róż wysokopiennych i stoi nie naruszony już 3 rok, naprawdę, aż żal, że normalnie u nas bambusy nie rosną :)

  2. ogrody pisze:

    Tomaszek, kiedyś czytałem gdzieś w internecie, że był taki śmiałek w Polsce, który hodował bambusy co prawda nie było tego dużo i na pewno mu się to finansowo nie opłacało ale kolegom mógł się pochwalić ;) Bardzo ciekawy wpis!Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment