Bielenie drzew owocowych. Po co bielimy drzewa, czym i kiedy?

Posted on 18th Grudzień 2014 in Drzewa i krzewy owocowe, Porady ogrodnicze

Bielenie drzew. Po co bielimy drzewa, czym i kiedy?

Drzewa i krzewy owocowe są szczególnie wrażliwe na zimowe mrozy i ostre słońce. Jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się uszkodzeń i ran zgorzelinowych, powinniśmy podjąć działania już w grudniu i wykonać bielenie pni drzew owocowych. Po co bielimy drzewa? Czym i kiedy bielić drzewa? Dowiedz się więcej o tym prostym, a jakże ważnym zimowym zabiegu.

Po co bielimy drzewa?

Bielenie drzew owocowych wykonujemy po to, by zapobiec mrozowym uszkodzeniom roślin i uniknięcia w konsekwencji powstawania ran zgorzelinowych. Podczas bielenia drzew owocowych tworzymy warstwę ochronną, odbijającą promienie słoneczne, co ogranicza nagrzewanie się pnia.

Zimą, gdy temperatura podczas dnia jest wyższa niż w nocy, dochodzi do nagrzania się pnia i konarów drzew. Tkanki w drzewie rozhartowują się i wybudzają ze stanu uśpienia, stają się nawodnione, w ten sposób bardziej narażone na przemarznięcie. Takie nagłe spadki temperatur nocą, po słonecznym dniu, powodują obumieranie tkanek. Tworzą się spękania, a wiosną miejsca te, narażone są na powstawanie chorób. Najbardziej wrażliwa na uszkodzenia jest część pnia o południowej wystawie.

Bielenie drzew w sadzie przeprowadzamy biorąc pod uwagę mrozoodporność gatunków. Warto bielić wszystkie drzewa owocowe, a także krzewy owocowe, w szczególności te szczepione na pniu. Zaczynamy od brzoskwiń, moreli, orzecha włoskiego, gruszy oraz czereśni. Kończymy na jabłoniach.

Zabieg bielenia drzew niesie ze sobą niesłuszne poglądy. Jakie są zatem prawdy i mity o bieleniu drzew?

a) Bielenie drzew owocowych wykonujemy wiosną – fałsz!

W okresie wczesnowiosennym nie mamy do czynienia z tak dużymi wahaniami temperatur między dniem, a nocą. To właśnie w styczniu i lutym występuje najostrzejsze słońce, a ochrona przed nim jest najbardziej potrzebna. Zatem bielenie drzew wiosną nie ma sensu. Pnie drzew owocowych należy pobielić najlepiej już w grudniu.

b) Bielenie drzew owocowych zahamuje rozwój patogenów – fałsz!

Niestety wapno do bielenia nie ma działań bakteriobójczych, a także w żaden sposób nie wpływa na występowanie patogenów w korze drzew. Tym niemniej, pośrednio, zapobiegając pęknięciom kory drzew w wyniku nagłych wahań temperatury, zmniejsza ryzyko wtargnięcia patogenów pod korę w wyniku tych uszkodzeń.

c) Bielenie chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami związanymi ze spadkiem temperatur – fałsz!

Bielenie drzew wapnem nie chroni przed spadkiem temperatury. Wapno ogranicza wzrost temperatury przy korze drzew i nagrzewanie jej powierzchni, tym samych chroniąc drzewa przed dużymi zmianami temperatur.

Bielenie drzew. Po co bielimy drzewa, czym i kiedy?

Bielenie drzew

Czym bielimy drzewa owocowe?

Do bielenia drzew owocowych warto użyć mleka wapiennego. Wapno palone rozpuszczamy w wodzie w stosunku 5:1, zatem 5 litrów wody na kilogram wapna. Otrzymujemy w ten sposób roztwór wapna gaszonego. Dodając do niego gliny, zapobiegniemy szybkiemu spłukaniu wapna podczas deszczu.

Na rynku dostępne są wapna z dodatkiem substancji klejących. Ułatwiają one malowanie nierównych powierzchni i poprawiają przyczepność samego roztworu wapna. Wapienna warstwa ochronna z klejem jest bardziej odporna na czynniki atmosferyczne i stosunkowo dłużej utrzymuje się na pomalowanej powierzchni. Jak podaje producent 1,5 kg wapna wsypujemy do 3 litrów wody, całość mieszamy do momentu, aż uzyskamy jednolitą gęstą konsystencję. Roztwór pozostawiamy na 15 minut i kolejno mieszamy. Tak przygotowaną mieszanką malujemy pnie i konary drzew. Południową stronę drzew warto pomalować nieco wyżej, ponieważ od tej strony kora nagrzewa się bardziej. Można malować pnie pędzlem lub użyć specjalnego opryskiwacza.

Kiedy bielimy drzewa owocowe?

Drzewa owocowe bielimy w drugiej połowie grudnia – początku stycznia. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której wapno zostanie zmyte przez deszcz z powierzchni drzewa, należy powtórzyć malowanie. Najlepiej bielenie drzew owocowych wykonywać w bezdeszczowy dzień, w temperaturze powyżej 0⁰C.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment