Biohumus – jak stosować, jaki kupić

Biohumus, zwany też wermikompostem, to bardzo ceniony nawóz ogrodniczy pochodzenia naturalnego. Można go stosować w różnych rodzajach upraw w ogrodach ozdobnych i działkowych. Do jego produkcji przyczynia się poczciwa dżdżownica kalifornijska, zwana też dżdżownicą kompostową, a bardziej fachowo – kompostowcem różowym (Eisenia fetida). Zobacz jak stosować biohumus oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Skąd powstaje biohumus?

Biohumus to po prostu odchody dżdżownicy, powstałe po przetworzeniu substancji organicznej, np. obornika, torfu, trocin, papieru (cenny składnik diety, bo dostarcza dżdżownicom celulozy potrzebnej do budowy osłonek ich jaj), odpadów z przetwórni owocowo-warzywnych czy osadów ze ścieków. Trzeba więc przyznać, że dżdżownice kalifornijskie co do diety nie są zbyt wybredne. Karierę jako producentki biohumusu zrobiły też dzięki temu, że łatwo się rozmnażają i żyją o wiele dłużej niż inne dżdżownice.

Jak stosować biohumus?

Biohumus posiada wysoką wartość nawozową i jest dobrze wchłaniany przez rośliny. Nie grozi też przenawożeniem, bowiem związki mineralne i odżywcze skumulowane są w mikroorganizmach i uwalnianie wraz z ich stopniowym obumieraniem, a więc nie zbyt szybko. Liczne źródła naukowe podają, że w porównaniu z kompostem produkowanym tradycyjnymi metodami, stosowanie biohumusu korzystniej wpływa na plonotwórcze właściwości gleby i na jej zdolność do samooczyszczania się od skażeń chemicznych. W uprawach ogrodniczych łagodzi stresy przy przesadzaniu roślin, przeciwdziała szkodom powodowanym przez choroby i szkodniki oraz poprawia jakość plonów.

Uprawiając na działce warzywa i rośliny sadownicze, chcemy otrzymać żywność zdrową, wolną od skażeń występujących w sprzedawanych w sklepach owocach i warzywach, pryskanych i nawożonych chemią. Dlatego tak istotne jest, że rośliny uprawiane na biohumusie zawierają mniej metali ciężkich i azotanów, a więcej wapnia i magnezu, co daje bardziej korzystny dla człowieka skład chemiczny oraz zdecydowanie lepsze walory smakowe otrzymanych warzyw i owoców.

Jaki biohumus kupić?

Biohumus, podobnie jak kompost, możemy uzyskiwać z własnej hodowli dżdżownicy kalifornijskiej, choćby właśnie w kompostowniku. Nawóz ten jednak polecam przede wszystkim osobom, które kompostownika na działce nie mają lub otrzymywana ilość kompostu nie zaspokaja potrzeb nawozowych w ich ogrodzie. Wówczas możemy kupić biohumus już gotowy w sklepach ogrodniczych.

Stosowanie biohumusu na działce jest całkowicie bezpieczne. Nawóz ten nie wydziela niebezpiecznych związków ani oparów, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu. Oczywiście pod warunkiem, że jest wolny od dodatku chemii…

No właśnie. Jeżeli decydujemy się na zakup biohumusu, zwróćmy baczną uwagę na skład danego produktu. Niestety niektórzy producenci nawozów umieszczają na opakowaniach duże napisy z nazwą biohumus, co sugeruje, że jest to czysty biohumus bez żadnych dodatków. Dopiero gdy wnikliwiej przyjrzymy się etykietom, doczytamy, że biohumus jest tylko jednym ze składników takiego nawozu – jak to ciekawie ktoś określił „nawozu typu biohumus”… Takie mieszanki nawozowe organiczno-mineralne z dodatkiem biohumusu burzą istotę biohumusu, którą jest obecność w nawozie życia biologicznego – pozytywnych mikroorganizmów. Jeżeli biohumus miesza sza się z nawozami mineralnymi, obecna w biohumusie mikroflora bakteryjna jest uśmiercana i nie będzie pozytywnie oddziaływać na glebę i rośliny w naszym ogrodzie.

Nie dajmy się zatem nabrać i kupujmy tylko czysty biohumus, najlepiej oznaczony właściwymi certyfikatami, potwierdzającymi spełnianie norm. Przykładem biohumusu, któremu możemy zaufać jest Biohumus Extra Uniwersalny, produkowany przez polską firmę EkoDarPol. Firma, mająca swoją siedzibę w Dębnie, posiada (ponoć największą w Polsce) hodowlę dżdżownic kalifornijskich. W specjalnych, betonowych łożach, wypełnionych pożywką z przefermentowanego obornika zwierząt kopytnych, hodowane są dżdżownice, które przez kilkanaście miesięcy przerabiają takie złoże na bardzo bogaty w składniki pokarmowe i mikroorganizmy nawóz – w 100% pochodzenia naturalnego, w pełni bezpieczny dla nas i otaczającego nas środowiska. Polecam, szczególnie pod warzywa!

Zobacz również:
Który biohumus jest prawdziwy?
Jak zrobić kompost?

5 komentarzy to “Biohumus – jak stosować, jaki kupić”

 1. bustani pisze:

  Ciekawy artykuł. W swoim ogrodzie w ostatnim sezonie stosowałam biohumus i roślinkom pasowało. Pozdrawiam

 2. Strzelec pisze:

  Ja w ubiegłym roku stosowałam biohumus,warzywa i kwiaty pięknie rosły.W tym roku też zamierzam korzystać z dobrodziejstw biohumus.W ubiegłym roku wydawało mi się że biohumus jest trochę za mało bogaty w składniki pokarmowe dla moich clematisów i kupiłam preparat w granulkach,no i popełniłam duży błąd.Moje ładne clematisy uschły.Natomiast podczas używania biohumusa pięknie rosły.Już drugi raz nie popełnię takiej gafy.

 3. irena pisze:

  Jest jednak problem z kupnem prawdziwego Biohumusu z dżdżownic kalifornijskich, ponieważ kiedyś na opakowaniach było napisane, że jest to biohumus z dżdżownic, a w tej chwili nie piszą. Ciężko spotkać prawdziwy Biohumus.

 4. Bohdan Ogrodowski pisze:

  Podziwiam , wspaniała oferta i promocja . Bohdan naprawdę Ogrodowski

 5. elutka pisze:

  Mam pytanie, czy biohumus do traw można również wykorzystać do warzyw?Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment