Borówka amerykańska – uprawa, właściwości, wymagania

Posted on 7th Wrzesień 2012 in Drzewa i krzewy owocowe, Porady ogrodnicze

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum), zwana też borówką wysoką, jest krzewem należącym do rodziny wrzosowatych. Doskonały smak jej owoców i ich bogate walory odżywcze, sprawiły że roślina ta jest uprawiana na skalę towarową na całym niemal świecie, jednak jej owoce są dość drogie. Samodzielna uprawa borówki amerykańskiej na działce jest zatem doskonałym sposobem na nieco tańsze pozyskanie tych wyśmienitych owoców na własny użytek. Krzewy te są raczej niekłopotliwe i mrozoodporne, wymagają jednak odpowiedniego przygotowania gleby.

Chociaż największym producentem borówki amerykańskiej jest USA, to plantacje tego krzewu znajdziemy również w Australii czy Japonii. Oczywiście nie brakuje ich też w Europie. Do Polski krzewy borówki amerykańskiej sprowadzono w latach 70-tych poprzedniego wieku. Klimat panujący w naszym kraju sprzyja uprawie borówki amerykańskiej, która jest długowieczną rośliną i obecnie mamy najwięcej jej plantacji w Europie, eksportując owoce borówki do wielu sąsiednich państw.

Właściwości borówki amerykańskiej

Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych, borówka amerykańska posiada liczne właściwości prozdrowotne. Te bardzo słodkie, soczyste jagody są niskokaloryczne i doskonale regulują trawienie. Owoce borówki amerykańskiej odznaczają się wysoką zawartością kwasów i soli mineralnych oraz witamin. Dlatego uważa się, że spożywanie surowych owoców borówki nie tylko pozwala na zachowanie młodości, ale także zapobiega chorobom cywilizacyjnym. Owoce te nadają się zarówno do spożycia na świeżo, jak też na przetwory i mrożonki.

Borówka amerykańska to krzew dorastający do 2 m wysokości, a jego dodatkową ozdobą są, pojawiające się od maja do czerwca, białe kwiatki. Jesienią natomiast atrakcyjnie wyglądają przebarwiające się na czerwono liście. Krzewy, w zależności od odmiany, owocują od początku lipca do końca września. Aby cieszyć się przez ten cały czas owocami, warto w ogrodzie posadzić odmiany borówki amerykańskiej dojrzewające o różnych porach. Ale nawet z krzewów jednej odmiany będziemy mogli prowadzić zbiór stopniowo przez około miesiąc, gdyż owoce dojrzewają dość nierównomiernie. Z roku na rok plonowanie powinno być coraz większe, a po wejściu w pełnię owocowania, czyli tak około 5 roku po posadzeniu, plon powinien osiągnąć 3 – 4 kg z jednego krzewu. Aby roślina owocowała obficie trzeba zaspokoić wszystkie wymagania uprawowe borówki amerykańskiej. A są one dość wysokie.

Wymagania i uprawa borówki amerykańskiej

Do uprawy borówki amerykańskiej najlepiej nadają się miejsca słoneczne i osłonięte przed wiatrami, z przepuszczalną, próchniczną glebą o kwaśnym odczynie. Krzewy najkorzystniej jest sadzić wczesną jesienią, w dołki zaprawione kwaśnym torfem. Sadzenie wiosenne zmniejsza wprawdzie ryzyko wymarznięcia krzewów podczas pierwszej zimy ale wymaga za to bardzo regularnego nawadniania w pierwszym roku po sadzeniu, co na działkach za miastem, bez instalacji automatycznego nawadniania, może okazać się kłopotliwe. Wymagania borówki amerykańskiej co do nawożenia są dość duże. Młode rośliny trzeba nawozić, stosując gotowe nawozy przeznaczone specjalnie dla borówek, które przy okazji odpowiednio zakwaszają glebę. Krzewy te, podobnie zresztą jak inne rośliny wrzosowate, dobrze reagują na szczepionki mikoryzowe. Mikoryzę dla borówki amerykańskiej najlepiej zastosować już podczas sadzenia roślin ale można też zaaplikować pod rosnące już krzewy.

Zobacz również na blogu:
Zwalczanie szarej pleśni
Świdośliwa – odmiany, uprawa, cena sadzonki
Agrest i porzeczka – pielęgnacja po zbiorach, cięcie, opryski
Jeżyny – doceńmy polskie odmiany

Zobacz na innych stronach:

5 komentarzy to “Borówka amerykańska – uprawa, właściwości, wymagania”

 1. Tośka pisze:

  Zakupiłam borówkę amerykańską i po roku przesadziłam w inne miejsce, czyli ma 2 lata jeszcze mi nie owocowała, zastosowałam mikoryzę,czy ma ją teraz przyciąć?
  pozdrawiam

 2. admin-rafaloku pisze:

  Jeżeli przesadzenie jakoś źle na nie nie wpłynie, to powinny zaowocować w 4 roku uprawy. Być może już za rok będziesz mieć pierwsze owoce ale plon będzie mały. Obficie owocują zazwyczaj dopiero w 4 lub 5 roku po posadzeniu. Co do cięcia, to najlepszym terminem jet przedwiośnie lub wczesna wiosna (zanim ruszy wegetacja). Przez 3 pierwsze lata przycina się tylko pędy chore, uszkodzone, nadłamane czy przemarznięte. Jeżeli takich uszkodzeń nie masz, to w zasadzie nie trzeba ciąć. Intensywniej tnie się od 4 roku uprawy. Borówki najlepiej owocują na pędach 2-3 letnich i u starszych roślin stare pędy trzeba usuwać.
  Co jeszcze mogę doradzić… Masz jedną odmianę czy kilka różnych? Są w zasadzie samopylne ale posadzenie kilku różnych odmian, pozwalające na zapylenie krzyżowe, daje zazwyczaj większy plon. Dość duży wpływ na pogorszenie owocowania mają okresy suszy (niestety zdarzyło mi się przekonać o tym na własnej skórze, a raczej na własnych borówkach), więc gdy jest sucho i gorąco, rośliny trzeba odpowiednio nawadniać.

 3. Roman Twardy pisze:

  Od około 7 lat uprawiam na małej działce kilka krzaków borówki amerykańskiej. Istotnie, roślina ta potrzebuje dużo słońca. Najważniejsze, moim zdaniem, jest sadzenie borówki amerykańskiej. Potrzebuje ona odpowiednio kwaśnej ziemi ( worek torfu kwaśnego zmieszany z ziemią z wykopanego dołka, na jeden krzak borówki ) Oprócz tego corocznie zasilam borówkę nawozami mineralnymi. Wiosną: w kwietniu i w maju, nawozem bo borówki amerykańskiej lub siarczanem amonu, a jesienią – siarczanem potasu. Bardzo wskazane jest również zasilanie krzewów w czasie corocznej wegetacji liśćmi dębu, igliwiem sosnowym, drobno pociętymi gałązkami jałowca lub tui, trocinami, torfem kwaśnym, korą drzew iglastych. Borówka amerykańska wymaga częstego i obfitego podlewania.
  Pozdrawiam działkowców uprawiających borówkę amerykańską i życzę im bardzo obfitych zbiorów w przyszłych latach.

 4. admin-rafaloku pisze:

  Romanie, bardzo dziękuję Ci za podzielenie się z nami Twoimi spostrzeżeniami dot. uprawy borówki amerykańskiej. Również życzę Ci jak największych zbiorów w kolejnych latach i radości z tych pysznych owoców :-)

 5. wiesław pisze:

  witam .posadziłem trzy krzaki borówki w tym roku na wiosnę i teraz owocuje co mnie bardzo zaskoczyło bo krzaki mają dopiero ok 60-70cm podlewałem codziennie ok 3l wody pod krzak i dawałem nawóz do borówki amerykańskiej poza tym wyłozona jest kora pod krzakiem i sadziłem w kwaśnym torfie ,jeden z krzaków mozna powiedziec ze ma mało lisci ale za to duzo gron z owocami pozostałe dwa krzaki mają po dwa trzy grona trudno okreslic ile lat miały sadzonki ale jak kupowałem to miały po trzy pędy ,jestem naprawdę zaskoczony bo nie liczyłem na owoce w tym roku ,pozdrawiam wszystkich i zyczę smacznegoPings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment