Bratki na balkonie – uprawa, pielęgnacja, sadzenie

Posted on 17th marzec 2015 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Bratki na balkonie - uprawa, pielęgnacja, sadzenie Kolorowe, lekko pachnące bratki doskonale sprawdzają się w uprawie pojemnikowej na balkonie. Zapowiadają wiosnę, kwitnąc przez długi czas. Ich uprawa jest łatwa, a same kwiaty wdzięcznie prezentują się w różnych kompozycjach. Wśród bogatych barw kwiatów każdy znajdzie swoje ulubione. Jak wygląda uprawa i pielęgnacja bratków na balkonie? Jak prawidłowo sadzić bratki balkonie? Przeczytaj i stwórz z nami piękne kompozycje kwiatowe.

Bratki na balkonie – uprawa

Bratki powstały z krzyżowania fiołka trójbarwnego (Viola tricolor), fiołka rogatego (Viola cornuta) oraz fiołka ałtajskiego (Viola altaica). Bratki występują w tysiącach odmian. Ich kwiaty przybierają barwy od białych po bordowe. Mogą być dwu- lub trójkolorowe, z plamkami lub kreskami. Różnią się terminem kwitnienia odpornością na mróz oraz wielkością kwiatów. Dodatkowo wydzielają delikatną woń. Uprawia się je jako rośliny dwuletnie, rozmnażane z siewu. Cykl rozwoju bratka trwa dwa sezony wegetacyjne, ponieważ w pierwszym roku wysiewamy jego nasiona, kolejno rozwijają się liście, a dopiero w kolejnym roku bratki zakwitają.

 

Bratki na balkonie - uprawa, pielęgnacja, sadzenie

Popularne bratki w różnych barwach świetnie będą wyglądać w kompozycjach na balkonie

 

Zwykle na przełomie maja i czerwca wysiewamy nasiona bratków do skrzyneczek. Gdy wytworzą kilka liści właściwych przepikowujemy je i rozsadzamy na rozsadniku. Siewki trzeba cieniować i systematycznie nawadniać, chroniąc przed nadmiernym wysuszeniem i nasłonecznieniem. Na miejsce stałe bratki wysadza się na początku września. Zimujące kwiaty warto okryć gałązkami świerkowymi lub słomą. Do czasu zakwitnięcia należy regularnie je nawozić oraz podlewać. Do tego celu można użyć nawozów do roślin kwitnących w dawce zalecanej przez producenta podawanej na opakowaniu. Uprawiając bratki na balkonie warto zapewnić im miejsce lekko osłonięte od pełnego słońca. Dzięki temu będą kwitły do czerwca. Bratki nie mają specjalnych wymagań. Dobrze rosną na glebach żyznych i przepuszczalnych.

Bratki na balkonie – pielęgnacja

Bartki są bardzo łatwe w uprawie, przy tym wytrzymałe i nie wymagające. Pielęgnacja bratków na balkonie to przede wszystkim zapewnienie im stale wilgotnego podłoża. Kwiaty te nie lubią być przelewane! Chodź dobrze będą rosły bez nawożenia optymalna dawka nawozu pozwoli wydłużyć okres kwitnienia oraz wzmocni rośliny. Te wdzięczne kwiaty nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zwiędnięte kwiatostany warto usuwać, pobudzając bratki do wydania kolejnych kwiatów.

Sadzenie bratków na balkonie

Bratki są niezastąpione w tworzeniu wiosennych kompozycji na balkonie. Można je sadzić w skrzynkach, wiaderkach czy koszykach. W sprzedaży dostępne są już od marca więc są idealnym materiałem na stworzenie ciekawych wiosennych zestawień. Należy pamiętać, aby na dnie pojemnika nie zabrakło otworów umożliwiających odpływ wody oraz drenażu w postaci keramzytu. Sadząc bratki na balkonie warto uwzględnić fakt iż wyglądają one bardzo atrakcyjnie, gdy zestawione są w grupie. Można pokusić się o zakomponowaniu ich z innymi sezonowymi roślinami takimi jak stokrotki, narcyzy, hiacynty czy prymule. Ziemia użyta do sadzenia bratków na balkonie powinna być świeża i przepuszczalna. Do pojemnika nasypujemy podłoża i umieszczamy bratki. Następnie dosypujemy ziemi i ugniatamy ją wokół rośliny. Na koniec podlewamy kompozycje, a w czasie sezonu dbamy o regularnie nawadnianie oraz nawożenie nawozami do roślin kwitnących.

 

Bratki na balkonie - uprawa, pielęgnacja, sadzenie

Sadzenie bratków na balkonie

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment