Budowa oczka wodnego w ogrodzie

Posted on 8th Maj 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Oczko wodne, odpowiednio wykonane oraz prawidłowo zagospodarowane, może stać się jednym z najbardziej dekoracyjnych elementów w ogrodzie. Ponieważ raz przygotowane będzie później trudno przenieść w inne miejsce na działce, warto poświęcić chwilę na znalezienie odpowiedniego miejsca w ogrodzie oraz przemyślenie planu działania, by później nie trzeba było przeprowadzać pracochłonnych poprawek. Zobacz jak wygląda budowa oczka wodnego krok po kroku.

Budowane oczko wodne, tak jak pozostałe elementy dekoracyjne w ogrodzie, powinno dobrze się komponować zarówno z nasadzeniami roślinnymi, jak i tworzyć spójną całość z istniejącą już na terenie posesji małą architekturą.

Wybór miejsca pod budowę oczka wodnego

Nie najlepszy może okazać się pomysł budowy oczka wodnego pod wysokimi drzewami, gdzie będzie docierać niewiele światła słonecznego, oraz w przy granicy działki, gdzie panuje duże natężenie ruchu komunikacyjnego, ponieważ organizmy wodne są dość wrażliwe na wibracje powstające podczas przejeżdżania ciężkich pojazdów.

Optymalne warunki do budowy oczka wodnego w ogrodzie panują w osłoniętej części ogrodu, gdzie dociera dużo słońca i nie rosną w pobliżu ekspansywne gatunki roślin, które rozłogami lub solidnymi korzeniami mogły by uszkadzać ściany zbiornika wodnego.

Z czego wykonać brzegi i dno oczka wodnego w ogrodzie?

Równie istotny jest wybór materiału do budowy oczka wodnego w ogrodzie. W sklepach ogrodniczych często są dostępne standardowe formy z tworzywa sztucznego, które po wkopaniu w podłoże utworzą gotowy zbiornik. Najlepiej wybierać formy o ciemnej barwie unikając jasnozielonych oraz niebieskich, ponieważ jaskrawe kolory są doskonale widoczne po napełnieniu zbiornika wodą, znacznie zmniejszając dekoracyjność całego oczka. Najlepiej wybierać także formy, które mają już fabrycznie wytłoczone półki, na których będzie można umieścić doniczki z gatunkami roślin różniącymi się wymaganiami względem poziomu wody. Jeśli oczko ma mieć niestandardowe rozmiary lub będzie bardzo duże, wtedy warto wybrać specjalną folię, która ze względu na swoją trwałość będzie mogła być długo eksploatowana zanim ulegnie uszkodzeniu.

Poniżej przedstawiono poszczególne kroki podczas budowy oczka wodnego z gotowej formy z tworzywa sztucznego oraz tworzenia sadzawki z folii.

Budowa oczka wodnego przy wykorzystaniu gotowej formy

Po wytyczeniu obszaru, na którym ma powstać oczko, warto zaznaczyć obrys jego brzegów dającym łatwo się wyginać wężem ogrodowym. Po wyznaczeniu zarysów zbiornika należy rozpocząć prace ziemne, starając się zwiększyć wielkość wykopu pod gotową formę z tworzywa o około 10 cm od spodu oraz po bokach. Po uzyskaniu odpowiednich rozmiarów należy usypać z przesianego piasku warstwę grubości około 10 cm, na którą następnie można ustawić gotową formę. Po zagłębieniu niecki w podłożu i wypełnieniu jej maksymalnie do połowy objętości wodą, trzeba koniecznie wypoziomować brzegi używając do tego dostatecznie długiej poziomnicy. Po wyrównaniu brzegów można stopniowo dolewać wody do niecki jednocześnie zwilżając warstwę piaszczystej podsypki, by ją odpowiednio zagęścić. Po wypełnieniu formy wodą pozostają już tylko zabiegi kosmetyczne w postaci zamaskowania brzegów oczka oraz dosadzeniu roślin zgodnie z ich wymaganiami.

Budowa oczka wodnego z folii

Po wytyczeniu zarysów zbiornika oraz wykopaniu odpowiedniej głębokości niecki z półkami do sadzenia roślin wodnych, umieszczonych na kilku głębokościach, należy bardzo dokładnie przeczesać dno oraz boki wykopu w poszukiwaniu odłamków skał, fragmentów korzeniu, gruzu lub innych elementów, które mogły by później spowodować uszkodzenie brzegów sadzawki.

Kolejnym krokiem budowy oczka wodnego jest rozsypanie warstwy wilgotnego piasku o grubości 5-10 cm i rozłożenie na niej grubej włókniny, która dodatkowo będzie chronić cienką warstwę foli przed uszkodzeniami.

Na tak przygotowany grunt do budowy oczka wodnego w ogrodzie można rozłożyć płachtę foli. Następnie folię trzeba dokładnie dopasować do nierówności brzegów oraz dna sadzawki. W czasie dopasowywania foli należy jednocześnie zatroszczyć się o rozprostowanie wszelkich fałd oraz zagnieceń, które mogą później znacząco obniżać jej wytrzymałość.

Do tak przygotowanej niecki można w końcowym etapie powoli wlewać wodę, cały czas dbając by wszelkie nierówności oraz załamania folii były na bieżąco usuwane. Szczelny zbiornik po napełnieniu powinien pozostać niezagospodarowany przez kilka dni, ponieważ w tym czasie warstwa piasku zostaje dociążona i zagęszczona pod naporem wody co skutkuje drobnymi zmianami w obrębie linii brzegowej oczka.

Dopiero po tym czasie można przystąpić do ostatecznej fazy w budowie oczka wodnego, czyli sadzenia roślin wodnych oraz gatunków mających zdobić brzegi sadzawki.

Zobacz także:
Altana ogrodowa – jak zrobić, budowa, wymiary
Ślimak ziołowy, czyli ogród spiralny z ziołami
Taras wentylowany – jak zrobić na gruncie, na stopie, jakie warstwy
Zabezpieczanie oczka wodnego na zimę

Przeczytaj także w poradniku ogrodniczym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment