Choinka w doniczce po świętach

Posted on 29th grudzień 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze, Rośliny doniczkowe

Choinka w doniczceCoraz częściej jako drzewko bożonarodzeniowe wybieramy choinkę w doniczce, z zamiarem dalszej uprawy na balkonie lub wysadzenia do ogrodu. Wstawienie drzewka do ciepłego mieszkania na okres świąt jest dla niego sytuacją nietypową i często powoduje utratę mrozoodporności. Jak zatem postępować z choinką w doniczce aby przetrwała do wiosny?

Przede wszystkim sens dalszej pielęgnacji choinki po świętach jest tylko, gdy kupiliśmy roślinę od początku rosnącą w donicy, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Na sezonowych placach z choinkami często są sprzedawane rośliny wykopane z gruntu, którym mocno przycięto korzenie aby zmieściły się w donicy. Drzewka z tak uszkodzoną bryłą korzeniową nie mają szansy przetrwać.

Jeżeli jednak udało nam się kupić (np. w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym) zadbaną i zdrową choinkę w doniczce, z prawidłowo rozwiniętym systemem korzeniowym, np. miniaturowego świerka, jodłę lub cyprysika, to warto o takie drzewko odpowiednio zadbać.

Przede wszystkim roślina nie powinna zbyt długo przebywać w ciepłym mieszkaniu. Najlepiej przestawić ją w miejsce chłodniejsze zaraz po świętach, tak aby w cieple nie była dłużej niż 1 do 2 tygodni. W tym czasie choinka w doniczce musi być cały czas podlewana i nie powinna stać w pobliżu kaloryfera. Im mniej ciepła i więcej wilgoci w powietrzu, tym dla rośliny lepiej. Ważne aby nie wyrwać rośliny z zimowego spoczynku.

Jeżeli choinka w doniczce zbyt długo stała w cieple i po świętach na końcach pędów pojawiły się zielone pączki, zwiastujące rychłe ukazanie się młodych przyrostów, roślina aż do wiosny będzie musiała pozostać w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Musi być to miejsce jak najbardziej widne i chłodne, zazwyczaj jest to weranda lub klatka schodowa. Jeżeli nie dysponujemy takim miejscem, to w domu wybierzmy chłodny (z dala od kaloryfera) parapet okna wschodniego.

Jeżeli zaś na roślinie nie pojawiły się zwiastuny przerwania zimowego spoczynku, można zaryzykować wystawienie choinki w doniczce na zewnątrz. Najlepiej jednak nie robić tego od razu, a najpierw na kilka dni po świętach przestawić drzewko do chłodnego i widnego pomieszczenia (np. na klatkę schodową) o temp. około 10°C. Na balkon czy przed dom choinkę wystawiamy gdy temp. na zewnątrz jest dodatnia. Należy jej zapewnić miejsce osłonięte od mroźnych i wysuszających wiatrów, pamiętać o podlewaniu oraz zabezpieczyć przed mrozem donicę (owinąć matą, agrowłókniną, kocem lub obłożyć styropianem). Przed nadejściem silnych mrozów warto też agrowłókniną owinąć całe drzewko, gdyż pierwszy atak mrozu, zaraz po wyniesieniu z ciepłego mieszkania, może być dla rośliny trudny do przetrwania.

Na koniec dodam jeszcze, że na drzewkach przechowywanych w pomieszczeniach, często występują przędziorki. Są to drobne roztocza, często określane mianem „czerwonych pajączków”. Łatwo atakują rośliny, gdy powietrze jest zbyt ciepłe i suche. Ich wystąpieniu możemy zapobiegać poprzez regularne zraszanie roślin. Gdy się pojawią na igłach zaobserwujemy odbarwienia, czasem też delikatne pajęczynki.

W mieszkaniu spróbujmy je pokonać bez chemicznych środków ochrony, tak aby nie zaszkodzić samym sobie. Czasem pomaga po prostu umycie rośliny pod silnym strumieniem wody (np. pod prysznicem). Przed takim prysznicowaniem należy tylko zabezpieczyć ziemię w donicy, owijając donicę szczelnie folią. Jeżeli to nie pomoże, roślinę można opryskać mydłem potasowym lub naturalnym preparatem Agricolle.

Ewentualne opryski „chemią” można wykonać tylko poza mieszkaniem, np. na balkonie. W walce z przędziorkami będą pomocne preparaty: Karate Zeon 050 SC (w proporcji 5ml środka na 10 litrów wody), Magus 200 SC (6ml środka na 10 litrów wody), Envidor 240 SC (2,5ml środka na 10 litrów wody).

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom, uda się Wam przechować doniczkowe choinki do wiosny i przez jeszcze wiele lat będą one zdobić Wasze balkony lub ogrody. A może za rok znów wystąpią w roli bożonarodzeniowego drzewka? Powodzenia!

Zobacz również:
Gwiazda betlejemska – kwiat na Boże Narodzenie
Azalie doniczkowe – uprawa, pielęgnacja po przekwitnięciu
Wieniec adwentowy – co oznacza, jak zrobić

Fot. © Igor Kovalchuk – Fotolia.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment