Choroby kwiatów doniczkowych

Posted on 17th luty 2015 in Ochrona roślin, Porady ogrodnicze, Rośliny doniczkowe

Choroby kwiatów doniczkowychRośliny doniczkowe to naturalne ozdoby naszych mieszkań. Kojarzą się z harmonią, spokojem, relaksem. Zapewniając im odpowiednie warunki mamy pewność, że długo będą cieszyły swoją obecnością nasze pokoje. Co zrobić jeśli przestały wyglądać atrakcyjnie lub zaatakowały je choroby kwiatów doniczkowych? Podpowiemy jak radzić sobie z chorobami kwiatów doniczkowych.

Kwiaty doniczkowe dobrze wyglądają, gdy są zdrowe. Czasami zdarza się, że spotykamy się z przebarwieniami na liściach, plamami. Rośliny gubią liście lub opadają im kwiaty. Często jednak związane jest to z nieprawidłową pielęgnacją, która oczywiście może przyczynić się do powstawania chorób kwiatów doniczkowych. Najpopularniejsze błędy to:

  • Nadmierne podlewanie lub przesuszanie rośliny,
  • Podawanie za dużych dawek nawozu w nieodpowiednich terminach,
  • Zbyt niska temperatura lub przeciwnie zbyt wysoka temperatura i mała wilgotność powietrza,
  • Narażenie roślin na przeciągi.

Jak chronić rośliny przed chorobami kwiatów doniczkowych?

Jeden ze sposobów na zwalczanie chorób jest działanie profilaktyczne. Są to czynności, które powinnyśmy wykonać w celu ochrony roślin przed infekcją i wystąpieniem na nich objawów chorobowych. Ważne jest, aby przed zakupem kwiatów doniczkowych dokładnie je obejrzeć. Wszystkie rośliny wykazujące niepokojące zmiany mogą stać się źródłem zakażeń dla innych roślin w domu.

Bardzo ważne w profilaktyce jest obrywanie przekwitniętych kwiatów oraz usuwanie pędów zamierających. Dzięki temu nie zainfekujemy zdrowych części roślin i ograniczymy występowanie chorób kwiatów doniczkowych.

Uprawiając prawidłowo rośliny doniczkowe uwzględniając ich wymagania zmniejszymy ryzyko występowania chorób kwiatów doniczkowych. Warto regularnie je podlewać, starając się nie przelewać kwiatów oraz nawozić specjalistycznymi nawozami. Indywidualnie dobranymi do potrzeb.

Starajmy się odróżnić naturalne zmiany fizjologiczne od chorób pochodzenia grzybowego. Błędna diagnoza i stosowanie niewłaściwego preparatu może przyśpieszyć zamieranie rośliny.

Zimowy okres jest w szczególności niebezpieczny dla naszych kwiatów doniczkowych. Wysokie temperatury, gorące grzejniki, zimne przeciągi nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi roślin. W tym okresie w szczególności powinniśmy oglądać nasze rośliny. Jeśli w pomieszczeniu jest za suche powietrze można dodatkowo nawilżyć je zawieszając ceramiczny pojemnik na kaloryferze lub położyć na nim mokry ręcznik.

Choroby kwiatów doniczkowych – objawy i zwalczanie

Choroby kwiatów doniczkowych można łatwo pokonać jeśli zareagujemy na pierwsze oznaki infekcji na naszych roślinach. Przygotowaliśmy kilka najczęstszych chorób kwiatów doniczkowych. Dowiesz się jakie objawy mają poszczególne choroby, a my podpowiemy jak ich uniknąć oraz co zrobić jeśli już się pojawiły. Poznaj 5 najczęściej występujących chorób kwiatów doniczkowych!

Szara pleśń

Gdy roślin w domu jest dużo zwiększa się dodatkowo wilgotność powietrza. W takich warunkach szara pleśń rozprzestrzenia się błyskawicznie. Choroba ta atakuje praktycznie wszystkie gatunki roślin. Jej źródłem jest gleba oraz obumarłe, gnijące resztki roślin. Objawem szarej pleśni są brązowiejące liście oraz pędy, które dodatkowo gniją oraz zasychające kwiaty. Przy dużej wilgotności na porażonych częściach widoczny jest obfity szary nalot. Pojawieniu się choroby sprzyja zwilżenie roślin, dlatego nie należy przesadzać z podlewaniem. Pamiętajmy, aby nie zostawiać na noc zwilżonych kwiatów. Przy podlewaniu starajmy się nie moczyć liści. Obrywanie przekwitłych kwiatostanów oraz porażonych żółtych liści nie tylko poprawia walory estetyczne, ale także w dużym stopniu ogranicza występowanie szarej pleśni. Ważne jest zapewnianie przepływu powietrza między roślinami. Gdy ta powszechna choroba kwiatów doniczkowych zaatakuje nasze rośliny zastosujmy preparat Signum 33 WG lub Teldor. Opryski powtarzamy 3 razy w odstępach po 7-10 dniach.

Mączniak prawdziwy

Kwiaty doniczkowe zainfekowane mączniakiem prawdziwym wyglądają jak oprószone białym pyłem. Ta często spotykana choroba kwiatów doniczkowych atakuje liście, pędy, kwiaty przy wysokiej wilgotności powietrza tworząc biały nalot. Porażone części roślin należy usuwać. W walce z mączniakiem prawdziwym unikajmy nadmiernego zagęszczenia roślin, ustawiania ich blisko siebie. Po zaobserwowaniu objawów zastosować należy preparaty naturalne tj. Biosept czy Biochicol lub środki ochrony roślin – Signum 33Wg, Amistar 250 SC czy Topsin M 500 SC.

Rdza

Rdza jest chorobą kwiatów doniczkowych objawiającą się na dolnej stronie liści. Początkowo powstają drobne żółte plamki o średnicy kilku milimetrów, które z czasem zamieniają się w rdzawo-pomarańczowe skupiska zarodników. Chorobie sprzyja wahanie temperatur pomiędzy dniem i nocą oraz wysoka wilgotność. Zarodniki mogą przenosić się z kroplami wody, dlatego podczas podlewania pamiętajmy, aby unikać moczenia liści. Zainfekowane liście należy usuwać. Z preparatów chemicznych warto sięgnąć po Amistar 250 SC lub Score 250 SC. Oprysk należy powtórzyć po 14 dniach.

Plamistość liści

Plamistość liści jest często występującą chorobą kwiatów doniczkowych. Nawożone zbyt dużymi dawkami azotu, rosnące w dużym zagęszczeniu, usytuowane w miejscach mało przewiewnych stają się idealnymi kandydatami dla tej choroby. Objawy plamistości liści pojawiają się najczęściej jesienią i wiosną. Objawy występują w postaci suchych, brązowych plam czasami dochodzi do tego, że całe liście stają się ciemne. Do walki z tą chorobą kwiatów doniczkowych można sięgnąć po preparaty takie jak Bravo 500 SC, Score 250 SC, Topsin M 500 SC, powtarzając oprysk naprzemiennie co 7-10 dni.

Fytoftoroza

Fytoftoroza jest doglebową chorobą kwiatów doniczkowych doprowadzającą do więdnięcia roślin, ponieważ korzenie kwiatów zamierają. Niestety jest to choroba, z którą bardzo trudno wygrać. Porażona roślina nie może pobierać wody z gleby, przez co traci wigor i więdnie. Na przekroju poprzecznym często widać brunatnienie wiązek przewodzących. Chore rośliny należy usuwać ewentualnie stosować środki ochrony roślin zapobiegawczo lub z chwilą występowania pierwszych objawów. Skutecznymi preparatami są Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG, Signum 33 WG oraz Previcur Energy.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment