Chryzantema czerwonawa ‘Clara Curtis’

Posted on 25th Październik 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Chryzantemy, zwane też złocieniami, kojarzą nam się zazwyczaj z jesienną ozdobą grobów. Zazwyczaj jest to ozdoba chwilowa, gdyż rośliny giną po pierwszych przymrozkach. Ale istnieją wśród nich rośliny w pełni mrozoodporne, które z powodzeniem można uprawiać na ogrodowych rabatach. Dobrym przykładem jest chryzantema czerwonawa ‘Clara Curtis’.

Roślina występuje pod nazwami: chryzantema czerwonawa, złocień ogrodowy lub złocień czerwonawy ‘Clara Curtis’, (łac. Chrysanthemum rubellum lub Dendranthema rubellum).

Jest to stosunkowo stara, dobrze poznana odmiana złocienia ogrodowego, pochodząca z lat 30-tych XX wieku. Chryzantema czerwonawa ‘Clara Curtis’ to bylina w pełni mrozoodporna, co predysponuje ją do uprawy na ogrodowych rabatach. Wymaga stanowisk słonecznych, gleb niezbyt urodzajnych (wystarczy zwykła ziemia ogrodowa), przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Rośliny kupuje się i sadzi zazwyczaj wiosną. Po około 2 tygodniach od posadzenia warto przyciąć wierzchołki pędów aby ładnie się rozkrzewiły. Pojedyncze, koszyczkowe kwiatostany odmiany chryzantemy czerwonawej ‘Clara Curtis’, z okalającymi kwiatami języczkowymi w pastelowym odcieniu różu i żółtymi środkami, będą nas cieszyć od końca lata do późnej jesieni.

Zobacz również na blogu:
Chryzantemy ogrodowe – odmiany, uprawa, pielęgnacja
Chryzantema Zawadzkiego
Biała rdza chryzantemy, złocienia – zwalczanie

Na stronie naszego poradnika znajdziecie więcej informacji jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie, a dokładniejszy opis odmiany można znaleźć w encyklopedii roślin, pod nazwą złocień ogrodowy ‘Clara Curtis’.

2 komentarze to “Chryzantema czerwonawa ‘Clara Curtis’”

  1. iwanek pisze:

    Clara Curtis jest chryzantemą czrewoną ? gdzie jest ta czerwień. Posiadam od roku na ogrodzie tę odmianę i niedawno odszkukałam, że odmiana przedstawiona na foto jest odmianą Isabelle rose. Trochę się to zagmatwało.

  2. admin-rafaloku pisze:

    A czy ja napisałem, że jej kwiaty są czerwone? Chyba nie doczytałaś, bo dość wyraźnie napisałem, że płatki kwiatów są różowe. Nazwa “chryzantema czerwonawa” odnosi się do grupy Rubellum i nie ma związku z kolorem kwiatów odm. ‘Clara Curtis’. Różne odmiany z grupy Rubellum mają różne kolory kwiatów. Natomiast, wymieniona przez Ciebie odm. ‘Isabella Rose’ jest nieco podobna ale na pierwszy rzut oka widać różnice w wyglądzie kwiatów.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment