Chryzantemy ogrodowe – odmiany, uprawa, pielęgnacja

Posted on 3rd Wrzesień 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Chryzantemy ogrodowe to rośliny o kwiatostanach urozmaiconych i niebanalnych w swoich kształtach i barwach, często o niezwykle subtelnych, mogące zainteresować niemal każdego. Należą do dużej rodziny astrowatych, która obejmuje kilkanaście tysięcy gatunków. Chryzantemy, tak samo jak pozostałe astrowate, są pokroju krzewiastego, mogą osiągać różną wysokość w zależności od odmiany. Ich kwiatostany różniące się zarówno barwą, rozmiarami jak i budową, rozwijają się od połowy lata, aż do ostatniej dekady listopada.

Odmiany chryzantem ogrodowych

Wśród wielu atrakcyjnych odmian, chryzantemy mogą wytwarzać koszyczki kwiatowe pojedyncze, pełne i półpełne, ale także są odmiany chryzantem ogrodowych wytwarzające duże kwiatostany typu anemonowego lub wyjątkowo oryginalne – igiełkowe. Rozmaite odmiany chryzantem ogrodowych mogą być uprawiane w ogrodach, ale równie dobrze mogą służyć do dekoracji balkonów i tarasów, umieszczone w doniczkach lub pojemnikach. Powinniśmy jednak wiedzieć, iż nie wszystkie odmiany chryzantem ogrodowych są odporne na mróz i nie wszystkie nadają się do uprawy wieloletniej na kwietnikach i rabatach.

Najbardziej mrozoodporne chryzantemy ogrodowe to głównie odmiany drobnokwiatowe. Choć i tak musimy mieć na względzie to, że w mało sprzyjających warunkach (zła gleba, nieodpowiednie stanowisko) nawet odmiany uważane za mrozoodporne, mogą wymarzać. Wówczas konieczne jest okrycie tych roślin na zimę warstwą izolującą, np. gałązkami świerkowymi.

Uprawa i pielęgnacja chryzantem ogrodowych

Uprawę chryzantem ogrodowych dobrze jest zacząć od odpowiedniego przygotowania stanowiska, na którym będą sadzone rośliny. Takie miejsce warto przygotować już w roku poprzedzającym sadzenie, poprzez nawożenie np. obornikiem lub biohumusem oraz dosyć głębokie przekopanie grządki.

Chryzantemy można sadzić już z początkiem wiosny. W okresie tworzenia i rozrastania się koszyczków kwiatowych, musimy pamiętać o właściwej pielęgnacji chryzantem poprzez nawożenie sadzonek co 2-3 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi.

Jeżeli posadzimy nasze chryzantemy w miejscach słonecznych i ciepłych oraz zapewnimy im żyzne i umiarkowanie wilgotne gleby, wówczas możemy być pewni, że odwdzięczą się nam nie tylko bujnym wzrostem, ale także obfitym kwitnieniem.

Ważną czynnością pielęgnacyjną w uprawie chryzantem ogrodowych jest przesadzanie ich co 2-3 lata na nowe miejsce. Chryzantemy należy wykopać, można je podzielić na parę części, uważając aby nie uszkodzić korzeni, a następnie znowu posadzić. Te wszystkie zabiegi spowodują, że nasza uprawa chryzantem będzie się powiększać z roku na rok. Pielęgnacja chryzantem ogrodowych zimujących jest dosyć pracochłonna, jednak ozdabiając jesienią ogród zachwycającą feerią barw, chryzantemy rekompensują nam ten trud.

Zobacz także na blogu:
Biała rdza chryzantemy, złocienia – zwalczanie
Chryzantema czerwonawa ‘Clara Curtis’
Chryzantema Zawadzkiego

Przeczytaj także w poradniku ogrodniczym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment