Cięcie krzewów i żywopłotów latem

Posted on 22nd czerwiec 2012 in Narzędzia i sprzęt, Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Latem pogoda szczególnie pobudza rośliny do intensywnego rozrostu. W tym okresie, ważne jest odpowiednie przycięcie żywopłotów, aby zachowały dobrą kondycję. Staranne cięcie krzewów sprawia, że są piękną, naturalną ozdobą, ale tylko pod warunkiem, że stosujemy prawidłową technikę cięcia i pamiętamy o kilku podstawowych zasadach przycinania.

Pielęgnacja żywopłotów

Żywopłot może pełnić funkcję naturalnego ogrodzenia. Przycięty żywopłot latem w estetyczny lub finezyjny sposób, nadaje ogrodowi nietuzinkowego charakteru, dlatego już od samego zasadzenia ważna jest jego kontrola rozrostu. Jeżeli zaniechamy przycinania pierwszych pędów, krzew będzie miał bardzo słabo zagęszczoną podstawę, przez co straci swoją funkcję ochronną i estetyczną. Narzędzia do cięcia żywopłotów latem powinny być bardzo ostre, czyste i bez śladu rdzy.

Do tego typu prac najlepsze są nożyce do cięcia żywopłotu marki GARDENA z zasilaniem elektrycznym lub akumulatorowym, które mają wysoką jakość i precyzję cięcia. Dzięki obracanej o 90 stopni głowicy, nożyce GARDENA ErgoCut gwarantują idealną pozycję do pracy – użytkownik stoi obok żywopłotu w wygodnej pozycji. Podczas cięcia żywopłotu należy zachować szczególną ostrożność! Korzystanie z tępych lub zardzewiałych ostrzy może spowodować uszkodzenie pędów, a patogeny mogą w efekcie doprowadzić do infekcji rośliny. „Do odpowiedniego uformowania żywopłotu warto zbudować drewnianą łatę ułatwiającą uzyskanie formy regularnego trapezu z szerszą podstawią i wyższym szczytem. Dzięki temu dolne partie krzewu będą lepiej doświetlone, a żywopłot będzie się zdrowo rozwijał poprzez lepsze rozgałęzienie i ulistnienie. Podczas przycinania roślin warto zadbać o dobrej jakości sprzęt, który będzie ostry i bezpieczny dla użytkownika” – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Przycinanie krzewów

Krzewy wymagają szczególnej pielęgnacji. Podczas cięcia krzewów latem, ważne jest skracanie pędów pod delikatnym kątem, w odległości do 1 cm nad pąkiem. Prostopadłe cięcia są nie tylko nieatrakcyjne, lecz również wolno wysychają po deszczu, co zagraża infekcją rośliny lub gniciem gałęzi. Pomocny w cięciu krzewów jest sekator GARDENA Comfort SmartCut, który dzięki swojej budowie pozwala przyciąć nawet grube gałęzie z wyjątkową lekkością. To idealny sekator dla kobiet, gdyż nie wymaga dużego wkładu siły, a jego górne ostrze pokryte jest warstwą antyadhezyjną. Przycinając krzew, pozwalamy mu na rozwój nowych pędów, które mogą zakwitnąć jeszcze tego samego sezonu! Zaleca się cięcie krzewów latem, gdy gałęzie, wyrastają poza ogólny zarys krzewu. Jeżeli zależy nam na mocnym i efektownym rozroście rozwijającej się jeszcze rośliny, warto zadbać o solidne i ostre narzędzia tnące.

Niezbędni pomocnicy…

GARDENA elektryczne nożyce do żywopłotu HighCut 48 – cechują się teleskopowym trzonkiem, który umożliwia zasięg pracy do ok. 3 m, a obrotowa głowica umożliwia cięcie także górnej powierzchni żywopłotu z ziemi. Nożyce zwiększają komfort cięcia żywopłotów latem dzięki obracanej głowicy tnącej w zakresie 90 stopni – użytkownik stoi obok żywopłotu. Geometria i laserowo wycinane ostrza powodują zatrzymanie ciętej masy w obszarze pracy urządzenia, a zderzak chroni użytkownika przed uderzeniem i zabezpiecza ostrze.

GARDENA Premium nożyce przekładniowe do żywopłotu 650 – to wyjątkowo wydajne i trwałe nożyce dla profesjonalnego cięcia żywopłotów. Posiadają szerokie, hartowane, błyszczące ostrza ze szlifem falowym oraz wbudowany obcinak do pojedynczych i grubszych gałęzi. Ich opatentowana przekładania pozwala na zwiększenie wydajności cięcia o 25%. Stabilna, aluminiowa rękojeść i elementy uchwytu zostały wykonane z miękkiego tworzywa sztucznego dla poprawy komfortu obsługi.

GARDENA Comfort sekator ogrodowy SmartCutmocny i wygodny sekator ogrodowy do lekkiego i ergonomicznego cięcia krzewów o starszych gałęziach i pędach. Zależnie od średnicy gałęzi można włączyć specjalną funkcję, która pozwala lekko i wygodnie przycinać grubsze gałęzie. Sekator posiada precyzyjnie szlifowane ostrze górne pokryte powłoką antyadhezyjną. Komfortowo wyprofilowane rękojeści z aluminium, wykończonego miękkimi elementami. Dla wygody użytkownika zamek sekatora obsługiwany jest tylko jedną ręką.

GARDENA Premium nożyce do gałęzi 700 B – nożyce cechuje wysoka jakość cięcia, dzięki precyzyjnemu szlifowi. Wymienne ostrza wykonane są ze specjalnej, kutej stali, a podwójne, wygięte, ergonomiczne uchwyty pozwalają na wygodną pracę. Nożyce wyposażone są w stabilną, aluminiową profilowaną rękojeść oraz pochyloną głowicę tnąca. Siła nacisku została zwiększona 18 razy. Dzięki temu cięcie krzewów latem jest niezwykle łatwe i nie wymaga dużego nakładu pracy.

Zobacz również:

Informacja prasowa nadesłana przez ComPress S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment