Co robić ze skoszoną trawą?

Posted on 10th październik 2012 in Ekologia w ogrodzie, Porady ogrodnicze, Uprawa gleby i nawożenie

W komentarzu do poprzedniego wpisu „Spalanie odpadów w ogrodzie” jeden z czytelników zauważył, że znacznie większym problemem niż pozbycie się liści opadłych z drzew i pozostałości po jesiennym sprzątaniu ogrodu, jest pozbywanie się skoszonej trawy. Trzeba sobie z tym radzić nie tylko jesienią ale przez cały sezon – od wiosny do jesieni. Choć wówczas krótko odpowiedziałem na to pytanie, dziś temat rozwijam i dokładniej omawiam problem: co robić ze skoszoną trawą.

Trawnik kosimy wielokrotnie w ciągu sezonu. Jeżeli trawą pokryliśmy większą część ogrodu, to ilość skoszonej trawy, jakiej trzeba się pozbyć, może być spora. Ale skoszona trawa wcale nie musi być problemem, bo łatwo zamienić ją np. w cenny nawóz. Oto moje propozycje na to, co robić ze skoszoną trawą:

1. Przeznaczyć na kompost
Kompostować można niemal wszystkie resztki roślinne, które nie są porażone przez choroby i szkodniki (piszę „niemal”, bo kompostować nie powinno się np. chwastów, które zdążyły już wytworzyć nasiona). I jak najbardziej do kompostownika możemy wrzucać też skoszoną trawę. Warto jednak najpierw ją podsuszyć z 2-3 dni, rozkładając np. obok kompostownika. Straci wówczas nadmiar wilgoci i zmniejszy swoją objętość. Pamiętajmy też, że skoszona trawa może ulec zbiciu i gnić, dlatego cienkie warstwy trawy układane w kompostowniku należy przełożyć materiałem rozluźniającym, np. korą, grubszymi pędami bylin lub wiórami drzewnymi. Z ilością trawy wrzucanej na kompost starajmy się też nie przesadzać aby nasz kompost był złożony z różnorodnych odpadków roślinnych. Więcej na ten temat we wpisie jak zrobić kompost.

2. Ściółkować glebę
Skoszona trawa może być doskonałym materiałem na ściółkę. Aby ją tak wykorzystać, najpierw trawę suszymy na słońcu przez kilkanaście godzin. Osuszenie zapobiegnie jej gniciu i butwieniu. Pod roślinami rozkładamy trawę warstwą grubości 8 – 10 cm. Taka grubość okrywy zagwarantuje odpowiednią ochronę gleby i nie będzie się zanadto zagęszczać. Trawą można ściółkować rozmaite rośliny. Jednak taka ściółka nie ma walorów ozdobnych, jak np. kora, dlatego wykorzystuje się ją głównie na grządkach z warzywami i pod roślinami sadowniczymi. Więcej o ściółkowaniu we wpisie jak ściółkować glebę w ogrodzie

3. Okrywać rośliny na zimę
To kolejny pomysł na to co robić ze skoszoną trawą. Pod koniec sezonu wegetacyjnego warto zgromadzić większe ilości podsuszonej trawy w celu użycia jej jako materiału do okrywania roślin przed mrozem. W ten sposób możemy chronić wiele roślin na rabatach bylinowych, dla których trawa będzie idealnym materiałem okrywającym.

4. Mulczować trawnik
Mulczowanie to pokrywanie powierzchni gleby materią organiczną lub nieorganiczną, np. ściętymi roślinami uprawianymi na zielony nawóz. W naszym przypadku trawa będzie nawozem dla samej siebie. Potrzebna do tego jest specjalna kosiarka, która ma funkcję mulczowania, czyli pozwala drobno posiekać skoszone źdźbła trawy, a następnie z powrotem rozrzucić je po powierzchni darni. Będą one ulegać dość szybkiemu rozkładowi, zasilając rosnącą darń w składniki pokarmowe.

Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duże ilości rozrzuconej rozdrobnionej trawy nie będą wpływać na trawnik korzystnie i mogą z czasem doprowadzić do wytworzenia się warstwy tzw. „filcu”. Dlatego mulczowany trawnik musi być koszony dość często (aby za każdym razem skracać go tylko minimalnie) lub też można go kosić rzadziej, ale wówczas tylko część skoszonej trawy można z powrotem rozrzucić. Nadmiar musi iść do kosza na trawę. Niestety dobra kosiarka z mulczowaniem to dość spory wydatek i w obliczu nie tylko zalet ale i pewnych wad tej metody, trzeba się zastanowić czy będzie to dobry zakup akurat dla nas.

Mam nadzieję, że te pomysły co robić ze skoszoną trawą pozwolą Wam uniknąć problemu z jej pozbywaniem, a przynajmniej uda się wykorzystać choć część skoszonej trawy, zmniejszając ilość przeznaczoną do wyrzucenia. Jeżeli ktoś ma jeszcze inne pomysły na zagospodarowanie skoszonej trawy, zapraszam do wpisywania komentarzy!

Zobacz również:
Mulczowanie trawy – opinie eksperta – czy warto i jak często mulczować
Kompostowanie liści
Spalanie odpadów na ogródkach działkowych

5 komentarzy to “Co robić ze skoszoną trawą?”

 1. wojciech pisze:

  ściętą trawa , jeżeli nie mamy królików lub kur to tylko na kompost Dodajemy “komposter” i trochę mocznika / nawóz 46%N/ i mamy kompost , nawóz na własne potrzeby.Można to zrobić w bardzo dużych worach, skrzyniach lub na pryzmie dobrze ułożonej i trochę udeptanej.

 2. henryk pisze:

  Nie mam problemów ze skoszoną trawą.Trawę koszę często i nisko.Rozkłada się sama zasilając trawnik rozłożonymi składnikami zawartymi w skoszonej trawie.

 3. kazimierz pisze:

  Nie łatwo jest kompostować skoszoną trawę.Zebrać ją po skoszeniu i wsypać do kompostownika-wyjdzie kiszonka.Ja mieszałem ją z liścmi zbieranych i gromadzonych w workach,ale rok następny będę podsuszał po dwóch dniach.
  Nie jestem na tyle praktyczny czy trawa skoszona +trociny iglaste dadzą efekt.
  Ponadto interesuje się tzw.przyśpieszonym kompostowaniem.Czytałem że w trzy tygodnie jest możliwość otrzymania kompostu pod warunkiem częstego mieszania.
  Czy ktoś praktykował?

 4. admin-rafaloku pisze:

  Kazimierzu, 3 tygodnie wydaje mi się niemożliwe. Najszybciej jak słyszałem, to miesiąc po zastosowaniu preparatu przyspieszającego kompostowanie + kompostowanie odbywa się w termokompostowniku, w którym panuje podwyższona temp., co przyspiesza cały proces.

 5. Roman pisze:

  Fajne rady jednak co innego w tytule, a co innego w treści.
  Ja też mam problem z pozbyciem się skoszonej trawy. Nie znaczy to jednak, że mam ogródek z uprawami, klombami, krzewami (dostarczającymi gałązek) i tak dalej.
  Mam kilka krzewów których nie przycinam i trawnik który koszę.
  Kompost jest mi niepotrzebny. Bardziej interesuje mnie pozbycie się trawy, a na początek metody zmniejszenia jej objętości. Małą ilość jestem w stanie usunąć.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment