Co uprawiać w tunelu foliowym

Co uprawiać pod tunelem foliowymPod tunelem foliowym można uprawiać wiele popularnych warzyw, a pierwsze wysiewy rozpoczyna się już od drugiej połowy lutego. Co ważne, w tunelu można prowadzić od 2 do 3 upraw rocznie, wysiewając na przedwiośniu warzywa na nowalijki, jako plon główny pomidory, paprykę czy ogórki. Po ogórkach będzie jeszcze czas na poplon.

Uprawa pod tunelem foliowym pozwala wydłużyć termin uprawy i przyspieszyć zbiory. Najbardziej tunele są przydatne podczas uprawy warzyw ciepłolubnych, jak np. pomidory i papryka. Podczas gdy rozsadę pomidora można wysadzać do gruntu dopiero od drugiej połowy maja, pod tunel rozsada może powędrować około 3 tygodnie wcześniej (po 20 kwietnia). Termin wysadzenia rozsady pod tunel należy jednak zawsze uzależnić przede wszystkim od warunków pogodowych panujących w danym roku.

W uprawie warzyw pod tunelem foliowym bardzo ważne jest zmianowanie, czyli unikanie uprawy warzyw z tej samej grupy po sobie. Dlatego też w kolejnych latach bezpośrednio po sobie nie powinny być uprawiane pomidory, papryka i oberżyna. Dzięki temu unikniemy bytowania w glebie chorób i szkodników przenoszonych na rośliny. Oczywiście jeżeli pomidory chcemy uprawiać co roku, po prostu trzeba je wysiewać na innych grządkach i tunel przestawiać w to miejsce. Nie jest to trudne gdyż obecnie dostępne konstrukcje nośne tuneli z rurek PCV są bardzo lekkie oraz łatwe w montażu i demontażu. Niewielki tunel można w całości przenieść na inną grządkę nawet kilkakrotnie w ciągu sezonu.

Jeżeli zaś tunel ma co roku stać na tym samym stanowisku, musimy zastosować płodozmian. I tak np. w pierwszym roku wczesną wiosną pod tunelem uprawiamy przedplony, takie jak: sałata, rzodkiewka, cebula z dymki, szpinak lub też podpędzamy pietruszkę. Zaś z początkiem maja sadzimy pomidory, które będą plonować aż do jesieni.

W następnym roku znów siejemy przedplony z przewagą warzyw liściowych, a jako roślinę główną sadzimy ogórki. Po ogórkach będzie jeszcze czas na poplon, np. rzodkiewkę. W trzecim roku, po różnych przedplonach, wrócić można do uprawy pomidora, papryki lub oberżyny w plonie głównym.

Przeczytaj również:

One Response to “Co uprawiać w tunelu foliowym”

  1. Wanda pisze:

    Ciekawe bardzo wiadomości,nie mam tunelu foliowego,ale pomimo tego mam już wysianą rzodkiewkę i przykrytą folią.Zamierzam w tym roku do zbudowania małej szklarni.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment