Cyklamen ogrodowy – uprawa, polecane gatunki

Posted on 20th Listopad 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Niewątpliwie najpopularniejszym gatunkiem z rodzaju cyklamen jest cyklamen perski, który za sprawą nietypowego terminu kwitnienia (od jesieni do wiosny) oraz wspaniałych kwiatów, jest chętnie uprawiany jako roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz. Jeżeli chcemy się cieszyć kwiatami cyklamenów w ogrodzie, do uprawy trzeba wybrać gatunki mrozoodporne. Jako cyklamen ogrodowy godne polecenia są takie gatunki, jak: cyklamen neapolitański, cyklamen czerwieniejący i cyklamen dyskowaty. Zobacz jak wygląd ich uprawa.

Cyklamen ogrodowy – sadzenie i uprawa

Cyklameny ogrodowe, czyli nadające się do uprawy gruntowej nie zdobyły wielkiej popularności, są roślinami poszukiwanymi wyłącznie przez zapaleńców i hobbistów. Uprawia się je jako byliny na stanowiska lekko ocienione. Nie dorastają zazwyczaj wyżej niż do 15 cm. Najlepiej prezentują się sadzone w grupach naturalistycznych, w sąsiedztwie niskich krzewów iglastych lub krzewów liściastych zimozielonych, a także w ogrodach skalnych, gdzie mogą rosnąć obok pierwiosnków, ciemierników i skalnic.

Cyklameny ogrodowe należy sadzić w miejscach lekko ocienionych, ciepłych, na glebach próchniczych, przepuszczalnych, wilgotnych ale w żadnym wypadku nie podmokłych. Na zimę konieczne jest okrywanie roślin stroiszem, czyli gałązkami iglaków.

Polecane gatunki cyklamenów ogrodowych

Najczęściej spotykany w uprawie ogrodowej jest cyklamen neapolitański (Cyclamen neapolitanum), czasem nazywany też cyklamenem bluszczolistnym (Cyclamen hederifolium), widoczny na fotografii załączonej do wpisu. Nazwę „bluszczolisny” roślina ta zawdzięcza sercowatym, klapowanym liściom, przypominającym właśnie liście bluszczu. Z wierzchu liście są ciemnozielone z białymi plamami i liniami, a od spodu mogą być zielone lub brązowe. Pachnące, bladoróżowe kwiaty, z karminowym oczkiem, pojawiają się od lipca do listopada, przed rozwojem nowych liści (zeszłoroczne liście mogą przezimować pod okryciem). Roślina dostępna jest też w odmianach o kwiatach białych (np. ‘Amaze Me’) oraz różowych (‘Rosenteppich’).

Jeszcze większą odpornością na mróz charakteryzuje się cyklamen czerwieniejący (Cyclamen purpurascens), dziko rosnący w Alpach. Jego kwiaty również pachną, mogą być ciemno- lub jasnoróżowe. Roślina kwitnie od lipca do września. Liście nerkowate lub sercowate, o okrągłej nasadzie i klapach zachodzących na siebie, z wierzchu ciemnozielone z białym rysunkiem, od spodu zaczerwienione, zazwyczaj zimotrwałe.

W nieco innym terminie, bo wczesną wiosną, swoimi kwiatami będzie cieszyć nas cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum). Jego kwiaty, pozbawione zapachu, są drobne, purpuroworóżowe z ciemnokarminową plamą u nasady. Wyrastają w marcu i kwietniu, chociaż przy łagodnej aurze pierwsze kwiaty pojawiają się już z końcem listopada. Liście są okrągłe lub nerkowate, od góry ciemnozielone, bez jaśniejszych wzorów, a od spodu czerwone. Istnieją też odmiany o kwiatach białych, różowych i fioletowych.

Na koniec wrócę jeszcze do wspomnianego na początku cyklamena perskiego. Ogólne zasady pielęgnacji tej rośliny opisaliśmy w naszym poradniku, w artykule: Cyklamen perski. Choć większość poradników ogrodniczych odradza ogrodową uprawę tej rośliny, zapraszam jednak do przeczytania na zaprzyjaźnionym blogu wpisu Historia jednego fiołka, którego autor opisuje jak wysadził cyklamena perskiego do ogrodu, uzyskując roślinę kwitnącą przez całe lato.

Zobacz również na blogu:
Fiołek alpejski a cyklamen perski?
Funkie o białych liściach – czemu są tak delikatne?
Daktylowiec kanaryjski – pielęgnacja, uprawa w domu

One Response to “Cyklamen ogrodowy – uprawa, polecane gatunki”

  1. halszka31 pisze:

    Zamówiłam cyklamena neapolitańskiego.Dostałam dużą bulwę, którą wysadziłam wg instrukcji do ziemi wczesną wiosną. Nic nie wschodziło.Pogodziłam sie z tym bo i cynnobrówki tez nie wzeszły – ot wybrakowany towar
    . Zdziwienie duże – teraz wyszły duze liście i nie wiem co z tym fantem zrobić i czy to na prawdę neapolitański…Ma szansę przeżyć zimę?Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment