Czarna trawa

Posted on 5th Marzec 2013 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Czarna trawaCzarna trawa to roślina ostatnio dość często poszukiwana. Z botanicznego punktu widzenia, nazwa czarna trawa nie jest poprawna, gdyż roślina ta trawą nie jest. Jednak to określenie dosyć trafnie opisuje wygląd tej ciekawej byliny kłączowej, tworzącej kępki ciemnofioletowych, wąskich, lancetowatych liści, przypominających właśnie trawę o niemal czarnych liściach. O jaki gatunek zatem chodzi?

Jako czarną trawę sklepy ogrodnicze oferują bylinę, której poprawna nazwa to Konwalnik płaskopędowy (Ophiopogon planiscapus) ‘Niger’. Inne przypisywane tej roślinie nazwy łacińskie to Ophiopogon ‘Black Dragon’ oraz Ophiopogon planiscapus ‘Nigrescens’.

Ta niezwykle ciekawa odmiana konwalnika była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, m. in. przez brytyjskie Royal Horticultural Society, które w 1993 roku przyznało jej nagrodę “Award of Garden Merit”. Roślina ta rzeczywiście bardzo dobrze sprawdza się w klimacie Wysp, u nas może jednak przemarzać. Dlatego na uprawę czarnej trawy mogą sobie pozwolić głównie mieszkańcy środkowej i zachodniej części Polski, pamiętając, iż na zimę kępki wymagają przewiewnego okrycia.

Konwalnik płaskopędowy ‘Niger’ dorasta do 30-40 cm wysokości i tyleż samo szerokości. Zebrane w kępki liście, jak wspomniałem na wstępie, są wąskie, lancetowate, bardzo podobne do liści traw. W sprzyjającym klimacie można je podziwiać przez cały rok, u nas pod koniec zimy mogą brązowieć i zamierać. W takim przypadku należy je usunąć wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja, i czekać na nowe przyrosty.

Latem czarną trawę zdobią niewielkie, pachnące, fioletowo-białe, dzwonkowate, kwiaty, zebrane w grona. Później pojawiają się fioletowoczarne owoce. Roślinę tę można uprawiać zarówno w ogrodach jak i pojemnikach stojących na balkonach i tarasach. W ogrodzie konwalnik płaskopędowy ‘Niger’ doskonale prezentuje się w kontrastowych zestawieniach rabatowych z roślinami o srebrzystych liściach. Ciemne liście odmiany ‘Niger’ świetnie też wyglądają na tle podłoża żwirowego. Roślina ta zatem jest polecana do ogrodów żwirowych, a także na skalniaki, wrzosowiska i obwódki. Kępki czarnej trawy dość szybko rozrastają się dzięki podziemnym rozłogom, dlatego jest to też dobra roślina okrywowa.

Czarna trawa - kwitnienie

Poza ciekawym ulistnieniem, ozdobę czarnej trawy stanowią też drobne, dzwonkowate kwiaty, pojawiające się latem.

Stanowisko uprawy powinno być słoneczne do lekko ocienionego. W zbyt dużym cieniu liście czarnej trawy będą niestety bladsze, nie uzyskają tak intensywnego zabarwienia. Gleba powinna być próchnicza, dość wilgotna ale jednocześnie przepuszczalna. Roślina jest tolerancyjna wobec pH gleby.

Jeżeli chcielibyśmy we własnym zakresie rozmnożyć konwalniki, kępy należy dzielić wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja. W ten sposób warto je odmładzać co 3-4 lata.

Zobacz również:

Autorem fotografii jest Meneerke Bloem, publikacja na licencji CC-BY-A-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment