Czarnuszka damasceńska – uprawa, zastosowanie

Posted on 18th Marzec 2013 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Czarnuszka damasceńskaCzarnuszka damasceńska (Nigella damascena) to roślina jednoroczna, bardzo łatwa w uprawie. Ma niewysokie wymagania, a nasiona można wysiewać bezpośrednio na rabaty. Kwitnie latem, a po przekwitnięciu jej ozdobę stanowią rozdęte torebki nasienne, chętnie wykorzystywane do suchych bukietów.

W sklepach ogrodniczych możemy kupić nasiona różnych odmian czarnuszki, często dostępne jako mieszanka. Rośliny mogą osiągać wys. od 45 do 75 cm, a kwiaty są białe, białe z błękitnym unerwieniem, różowe lub niebieskie, o średnicy ok. 4 cm. Wśród odmian warto wymienić ‘Blue Power’ (kwiaty błękitne, wys. do 20 cm), ‘Miss Jekyl’ (kwiaty błękitne, pełne), ‘Mulberry Rose’ (kwiaty bladoróżowe, z czasem ciemniejące) czy ‘Allsorts’ (o kwiatach dość ciemnych, przechodzących w fioletowe).

Czarnuszka damasceńska - roślina miododajna

Czarnuszki damasceńskie mogą mieć kwiaty białe lub w odcieniach różu i błękitu. W ogrodzie stanowią atrakcję dla owadów zapylających.

Żeby uprawiać czarnuszkę damasceńską wysiewamy ją od razu na miejsce docelowe na początku kwietnia. Stanowisko uprawy czarnuszki powinno być słoneczne. Wymagania co do gleby nie są wysokie, choć najlepiej roślina rośnie na glebach żyznych i przewiewnych, dobrze znosi suszę. Kwitnienia można się spodziewać dość szybko, bo już po 2 miesiącach od siewu – zazwyczaj kwitnie od czerwca do sierpnia. Jeżeli nie zależy nam na wytworzeniu owoców, przekwitające kwiaty można usuwać aby wydłużyć termin kwitnienia.

Wiele osób jednak tego nie robi, gdyż torebki nasienne również są bardzo dekoracyjne i zdobią roślinę przez kilka tygodni po przekwitnięciu. Początkowo są zielone, z czasem stają się brunatne.

Czarnuszkę można uprawiać na rabatach w kompozycjach z innymi kwiatami jednorocznymi. Czarnuszka damasceńska ma wszelakie zastosowanie. Jest też wykorzystywana na kwiat cięty (w wazonie z wodą kwiaty długo zachowują świeżość) i do zasuszania. W suchych bukietach doskonale prezentują się jej torebki nasienne, ważne jednak aby do zasuszania rośliny pozyskać, gdy torebki są jeszcze niedojrzałe, zielone. Czarnuszkę stosuje się również jako surowiec zielarski (ma podobne właściwości lecznicze jak czarnuszka siewna).

sceńska - torebka nasienna

Dekoracyjne są nie tylko kwiaty czarnuszki ale też jej owocostany. Do suszenia zbiera je się zanim dojrzeją, gdy są jeszcze zielone.

Jak widać zatem, czarnuszka damasceńska jest rośliną łatwą w uprawie, posiadającą szereg zastosowań. Warto ją mieć w ogrodzie, tym bardziej, że jest też rośliną miododajną i stanowi pożytek dla pszczół. Jeżeli wysiejemy ją na rabacie, to w przyszłych latach możemy się spodziewać roślin z samosiewu. Nasiona czarnuszki damasceńskiej można zamówić tutaj :-)

Zobacz także na blogu:
Ogród w kolorze niebieskim
Szachownica cesarska – uprawa, sadzenie cebul
Kurzyślad polny – roślina “pogodynka”

Fot. Claudmey, sxc.hu; Rob Hille, fotografia publikowana jako własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons; 4028mdk09, fotografia publikowana na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

One Response to “Czarnuszka damasceńska – uprawa, zastosowanie”

  1. admin-rafaloku pisze:

    Ktoś przez pomyłkę umieścił komentarz do wpisu o czarnuszce przy innym artykule na blogu, polecając jej nasiona jako dodatek przy wypieku chleba. Komentarz ten jest tutaj: https://blog-ogrodniczy.pl/porady-ogrodnicze/piekny-i-soczyscie-zielony-trawnik-na-wiosne/#commentsPings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment