Dziewanny – słowiańska tradycja i wdzięk w Twoim ogrodzie

Posted on 10th Czerwiec 2014 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Dziewanna pospolitaJeśli szukać w naszych ogrodach słowiańskich roślin, to dziewanny są jednym z najlepszych przykładów. Wpływ ma na to nie tylko typowo słowiańska nazwa, ale również to, że były uprawiane w polskich ogrodach od długiego czasu, w przenośni i dosłownie wrosły się w naszą kulturę. Dziewanny to rośliny zachwycające pod względem rozmiarów i niezwykle atrakcyjnego wyglądu oraz wartości prozdrowotnych.

Gdzie możemy je sadzić?
Dziewanny możemy sadzić w wielu miejscach naszego ogrodu oraz przydomowej przestrzeni. Świetnie prezentują się przy ścianach budynków i wzdłuż ogrodzeń, a także z tyłu rabat, stanowiąc idealne tło dla pozostałych roślin. Doskonale nadają się do kompozycji rabatowych z innymi roślinami. Ich szerokie zastosowanie jest możliwe w głównej mierze dzięki dzikiej naturze, ponieważ są to rośliny porastające łąki, obrzeża dróg czy skraje lasów. Jako radzące sobie doskonale w naturze w naszym klimacie, doskonale też rosną w ogrodach. Co warto podkreślić, nie są one bardzo wymagające pod względem uprawy, ale zdecydowanie najlepiej czują się w miejscach słonecznych i suchych – wówczas są w stanie pokazać całe swoje piękno.

Gatunki i odmiany dziewann
W Polsce możemy spotkać około dziewięciu gatunków tej rośliny, które różnią się rozmiarem oraz wielkością i wyglądem kwiatów. W uprawie ogrodowej najpopularniejsze są trzy. Pierwszy z nich to dziewanna ogrodowa (Varbascum hybridum), która jest mieszańcem gatunków europejskich i azjatyckich. Wśród dziewann ogrodowych najbardziej atrakcyjne są odmiany „Helen Johnson”, dorastająca do 1,2 m, o dużych łososioworóżowych kwiatach oraz „Piramitadum”, która ma długie faliste liście, duże żółte kwiaty i może osiągać wysokość nawet 1,8 m. Drugi popularny gatunek to dziewanna rdzawa (Verbascum blattaria), dzikiego pochodzenia, występujący na całej półkuli północnej. Dziewanna rdzawa jest dwuletnią rośliną lub krótkowieczną byliną. Charakteryzują ją żółte kwiaty oraz wyprostowane i brązowe pędy, dorastające do wysokości 1,5 m. Jej okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Podobnie zresztą jak w przypadku trzeciego gatunku, czyli dziewanny jedwabistej (Verbascum bombyciferum), która pochodzi z Turcji. Ona również może być gatunkiem dwuletnim lub krótkowieczną byliną. Odróżnia ją od dziewanny rdzawej to, że może dorastać do wysokości 1,8 m. Ma żółte kwiaty, większe niż w przypadku swojej rdzawej siostry oraz jedwabiście owłosione liście, które dają niesamowity efekt ozdobny.

Sadzenie
Dziewanny to rośliny, które nie są zbyt wymagające względem gleby – mogą być uprawiane na glebach suchych i jałowych, są w stanie z łatwością przyjąć się na podłożach piaszczystych i kamienistych. Jesteśmy w stanie rozmnażać je z nasion, choć niektóre z gatunków mogą się rozsiewać samoistnie. Nasiona te należy wysiewać w ciepłym pomieszczeniu, a następnie należy podjąć się pikowania siewek, które pojawiają się po okresie około 2 tygodni od wysiania nasion. Na wybrane miejsce w naszych ogrodzie sadzimy je jesienią lub wiosną kolejnego roku. Mieszańce ogrodowe najlepiej jest rozmnażać przez sadzonki korzeniowe – wówczas uzyskujemy najlepszy efekt. Dziewannę możemy też przenieść do naszego ogrodu bezpośrednio z miejsca, które dziko porasta. Należy zrobić to wyjątkowo ostrożnie, aby nie uszkodzić korzenia palowego, co jest bardzo istotne, aby roślina ta przyjęła się na naszej rabacie. Wykopaną roślinę należy posadzić jak najszybciej w wybranym przez nas miejscu.

Działanie lecznicze
Dziewanna jest przez wiele osób nazywana leczniczą panną. To ze względu na swoje prozdrowotne walory. Jej kwiaty, które pojawiają się w drugim roku od wysiania nasion, kwitnące przez kilka godzin, zrywane są bardzo delikatnie, po to, by możliwe było uzyskanie wszelkich dóbr odżywczych, jakie się w nich zawierają. Dziewanny najbardziej kojąco działają na układ oddechowy, mogą okazać się pomocne w przypadku suchego gardła, kaszlu, stanów zapalnych oskrzeli, a nawet astmy, łagodząc jej bardzo uciążliwe objawy. W tym celu możemy sporządzić napar z suszonych kwiatów dziewanny (dużą łyżkę kwiatów należy zalać szklanką wrzącej wody). Jej lecznice walory odnoszą się także do problemów z układem pokarmowym, ranami, owrzodzeniami, hemoroidami, bolącymi stawami i kośćmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment