Fiołek alpejski a cyklamen perski

Cyklamen perski, z racji na kwitnienie od jesieni do początku wiosny, stał się bardzo popularną rośliną doniczkową, używaną do dekoracji mieszkań w okresie zimowym. Właśnie teraz kupimy go w chyba każdej kwiaciarni. Niestety często jest oferowany pod błędną nazwą: fiołek alpejski. Tymczasem fiołek alpejski to zupełnie inny gatunek, nijak nie nadający się do uprawy w mieszkaniu. Aby tych roślin nie mylić warto bliżej poznać alpejskiego druha i cechy różniące te dwa gatunki.

Co łączy fiołka alpejskiego i cyklamena perskiego?

Cyklamen perski przywędrował do nas bynajmniej nie z Persji, a z górskich obszarów Europy południowej. Występowanie w górach jest cechą łączącą oba opisywane gatunki. Fiołek alpejski naturalnie też występuje na terenach górzystych, a mianowicie w Karpatach i wschodnich Alpach. Można go spotkać także we florze rodzimej na terenie Tatr. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Czym różnią się fiołek alpejski i cyklamen perski?

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) jest byliną bulwiastą, należącą do rodziny pierwiosnkowatych.

Brak mu mrozoodporności i dlatego uprawiamy go wyłącznie jako roślinę doniczkową, choć na lato można wystawić doniczki na zewnątrz. Zimę koniecznie musi spędzać w pomieszczeniu zamkniętym, gdzie będzie odpowiednio ciepło.

Kwitnie od jesieni do wczesnej wiosny. Więcej o jego uprawie napisaliśmy na stronie poradnika, w artykule: cyklamen perski.

 

Cyklamen perski – popularna roślina doniczkowa

Natomiast fiołek alpejski (Viola alpina) jest gatunkiem należącym do rodziny fiokłowatych, w pełni mrozoodpornym, kwitnącym latem, od czerwca do lipca.

Obie rośliny różnią się kształtem i kolorem kwiatów (u cyklamenów kwiaty są najczęściej czerwone, różowe lub białe, a u fiołka alpejskiego – fioletowe), a także wyglądem liści. Gdy przyjrzycie się zdjęciom, zauważycie, że roślin tych po prostu nie sposób pomylić!

Fiołek alpejski – można go spotkać w polskich Tatrach

Skąd zatem wzięła się ta pomyłka? Dlaczego cyklamen perski jest nazywany błędnie fiołkiem alpejskim? Jeżeli ktoś z czytelników zna tę historię, zapraszam do opisania jej w komentarzu :-)

Autorzy fotografii: cyklamen perski – Rafael Ben-Ari, Fotolia.com, fiołek alpejski – Jerzy Opioła, fotografia z Wikimedia Commons, publikowana w oparciu o licencję CC-BY-SA-3.0

Zobacz również:
Cyklamen ogrodowy – uprawa, polecane gatunki
Daktylowiec kanaryjski – pielęgnacja, uprawa w domu
Drzewko szczęścia – grubosz drzewiasty czy jajowaty
Kalamondyna – uprawa, pielęgnacja

3 komentarze to “Fiołek alpejski a cyklamen perski”

  1. Aszoff Andrzej pisze:

    Moja przygoda z cyklamenem P. jest taka ,że zimą dostaliśmy miniaturkę różową .Kwitł do lutego ,potem przestał i w maju pojechał na wieś gdzie został przesadzony do dużej doniczki .W lipcu zakwitł i kwiaty były nieprzerwanie do połowy listopada { setki kwiatów}.Chyba wiosenne uśpienie potraktował jako lato -pewnie zgubił swój kalendarz.

  2. admin-rafaloku pisze:

    Andrzeju, tak bywa. Podobnie miał autor zaprzyjaźnionego bloga “Ogród Wrocławski”, opisując jak to mu zakwitł cyklamen perski na balkonie :-)

  3. jur pisze:

    Kiedyś byłem przed laty w Alpach,w okresie kwitnienia fiołka alpejskiego i nie znając tego gatunku usiłowałem wykopać parę cebulek .Udało mi się dopiero za którymś razem bo cebulka jest malutka i prawie pół metra pod ziemią a na ogół pomiędzy skałami.Przewiozłem do kraju i zasadziłem w ogrodzie na Warmii.Chyba jednak za płytko bo fiołek przetrwał tylko jedną zimę,w miarę łagodną ale kolejnej wiosny już nie odbił.Cieszył oczy swoim fioletem i swoim zapachem jedno lato,a zapach ma cudny,podobny do dzikiej róży.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment