Funkie o białych liściach – czemu są tak delikatne?

Funkie to atrakcyjne byliny polecane głównie na miejsca cieniste. Choć całkiem ładnie kwitną, ich główną ozdobą są liście, różniące się osiąganymi rozmiarami, kształtami i zabarwieniem. Poza tradycyjnymi odmianami o liściach zielonych, znajdziemy tez duży wybór funkii o liściach niebieskich czy też dwubarwnych, łączących barwę zieloną z żółtą, kremową lub białą. Hitem ostatnich lat są funkie o liściach białych, takie jak np. ‘White Feather’. Czy jednak warto aż tak ich poszukiwać?

Dwubarwne liście funkii wyglądają bez wątpienia bardzo atrakcyjnie. Trzeba pamiętać, że funkie o białych liściach (jak ta na zdjęciu obok), np. biało obrzeżone, nakrapiane czy z białymi środkami, są zazwyczaj bardzo wrażliwe na poparzenia słoneczne i wymagają stanowisk wybitnie cienistych. Ich większa wrażliwość na niedogodne warunki wynika jeszcze z jednego faktu.

Otóż zielona barwa liści jest związana z obecnością chlorofilu, który jest roślinie niezbędny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy i uzyskania niezbędnych substancji odżywczych. Niestety funkie o liściach białych są tutaj niejako bezproduktywne, co czyni odmiany o tak przebarwionych liściach, zazwyczaj słabszymi, niż „tradycyjne” funkie o liściach soczyście zielonych. Dlatego też niektóre odmiany funki o białych liściach, w zależności od panujących warunków i stopnia nasłonecznienia, mogą zmieniać zabarwienie liści w ciągu sezonu wegetacyjnego, co pomaga im przetrwać. Jeżeli utrzymujemy warunki sprzyjające zachowaniu białej barwy liści (zazwyczaj jest to większe zacienienie), to rośliny rosną gorzej niż na stanowiskach bardziej słonecznych. Dobrym przykładem będzie tu funkia ‘Ghost Spirit’ – rosnąc w na jasnym stanowisku zielenieje, ale rozwija się bardzo dobrze, natomiast rosnąc w głębokim cieniu ma prawie cały sezon białe środki liści ale niestety nie rozwija się tak dobrze i nie ma tak ładnych przyrostów.

Niezwykle ciekawym przypadkiem jest, ostatnio bardzo poszukiwana, funkia o białych liściach ‘White Feather’. Właśnie ta odmiana, a raczej dotyczące jej pytanie na naszym forum – Funkia ‘White Feather’ – dlaczego zrobiła się zielona? – zachęciło mnie do poruszenia tego tematu na blogu.

Otóż liście ‘White Feather’ są całkowicie białe, wyglądają niczym wykonane z białego, delikatnego pergaminu. To czyni tę odmianę funki o białych liściach niezwykle atrakcyjną. Ale ta niezwykła cecha utrzymuje się tylko przez kilka tygodni, na początku wiosny. Potem liście przebarwiają się na zielono.

Kto przeczytał uważnie wcześniejszą treść wpisu, mówiącą o chlorofilu i fotosyntezie, domyśla się zapewne dlaczego tak się dzieje. Otóż gdyby białe liście funkii ‘White Feather’ zachowały tę barwę na dłużej, roślina ta była by skazana na śmierć.

Odmiana ‘White Feather’ należy do dość wrażliwych i wymaga zapewnienia bardzo dobrych warunków uprawy. W okresie, kiedy liście są białe, jest bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne. Wymaga też odpowiednio żyznej i wilgotnej gleby (źle reaguje zarówno na zbyt suchą jak i zbyt mokrą glebę). Trzeba też pamiętać o okrywaniu tej rośliny na zimę w celu zabezpieczenia przed mrozem.

Kto zatem chce kupić tę odmianę i posadzić w ogrodzie, powinien się mocno zastanowić. Wiosenna radość z białych liści nie trwa długo, a przetrzymanie rośliny do kolejnego sezonu wymaga sporo wysiłku. No ale cóż… niezwykłe białe liście funkii ‘White Feather’ bardzo kuszą aby spróbować jej uprawy. Kto się na to zdecyduje – życzę powodzenia!

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment