Zasady sadzenia drzew owocowych + FILM jak sadzić rośliny sadownicze

Posted on 25th Kwiecień 2013 in Drzewa i krzewy owocowe, Porady ogrodnicze

Sadzenie krzewów owocowychPoradników na temat sadzenia drzew owocowych i krzewów owocowych w internecie nie brakuje. Bardzo często jednak jest pomijana informacja o głębokości sadzenia tych roślin, a także jak daleko powinny być od płotu. Co gorsza, często zaleca się sadzić rośliny na tej samej głębokości, na jakiej rosły w szkółce, co w przypadku drzew i krzewów owocowych jest kardynalnym błędem! W odpowiedzi na pytania czytelników, dziś wyjaśniam te kwestie.

Zacznijmy od głębokości sadzenia roślin sadowniczych. Otóż zarówno drzewa i krzewy owocowe sadzimy nieco głębiej, niż rosły w szkółce. Większość sadzonych drzew owocowych powinna być umieszczana o 2-3 cm głębiej niż rosły w szkółce, ale tak aby miejsce okulizacji, znajdowało się NAD glebą. Gdy miejsce okulizacji przykryjemy ziemią, może dojść do wypuszczenia korzeni własnych przez odmianę szczepioną na podkładce, co nie jest korzystne.

Inaczej postępujemy w przypadku jabłoni z tzw. podwyższoną okulizacją, co dotyczy egzemplarzy szczepionych na podkładkach M26, P2, P14, M7 czy MM106. Te sadzi się tak aby miejsce uszlachetnienia było 15 cm ponad glebą.

Co do krzewów, to maliny, borówki i jeżynę bezkolcową, sadzi się, podobnie jak drzewa owocowe, 2-3 cm głębiej niż rosły w szkółce. Natomiast formy krzaczaste porzeczek i agrestu należy sadzić jeszcze głębiej, tj. 5 -10 cm głębiej niż rosły w szkółce. To sprzyja krzewieniu się tych roślin i lepszemu plonowaniu.

Skoro już znamy głębokości sadzenia roślin sadowniczych, pozostaje jeszcze wyjaśnić, w jakiej odległości od granicy działki możemy sadzić rośliny owocowe. Dość często powstają różne niesnaski związane z tym, że czyjeś owoce lądują u sąsiada. Na szczęście minimalną odległość od granicy działki, na jakiej można sadzić drzewa i krzewy owocowe określa regulamin ROD. A zatem, zgodnie z regulaminem, drzewa na podkładkach karłowych i półkarłowych należy sadzić co najmniej 2 m od granicy działki. Drzewa moreli i czereśni na podkładkach karłowych oraz leszczyny powinno się sadzić nie bliżej niż 3 metry od płotu. Natomiast czereśnie na podkładkach generatywnych oraz orzech włoski – aż 5 m od granicy działki. W przypadku krzewów owocowych sprawa jest prostsza – wszystkie trzeba sadzić co najmniej 1 m od ogrodzenia.

Zobacz również:
Jakie drzewa owocowe wybrać do ogrodu
Sadzenie drzewek owocowych – wiosną czy na jesień
Agrest i porzeczka – pielęgnacja po zbiorach, cięcie, opryski
Jeżyny – doceńmy polskie odmiany

Na zakończenie fajny film, który dziś wyszperałem na YouTube, przygotowany przez centrum ogrodnicze ŻULICKI z Kołobrzegu. Fajnie jest pokazane jak sadzić drzewka owocowe i jak przyciąć je po posadzeniu. Jasno i treściwie :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment