Gwiazda betlejemska – kwiat na Boże Narodzenie

Poinsecje stają się coraz popularniejszymi ozdobami na Święta Bożego Narodzenia. Ta roślina, popularnie zwana też gwiazdą betlejemską, jest niemal tak samo rozpoznawalnym symbolem tych świąt, jak choinka. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że prawdziwa, botaniczną nazwa tej rośliny to wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima). Zapewne niewiele też osób powiedziało by, że to krzew, mogący dorastać nawet do 120 cm wysokości. Czego jeszcze nie wiemy o Poinsecji?

Warto na pewno wiedzieć, że sok gwiazdy betlejemskiej może być drażniący i wywoływać uczulenia. Wszelkie prace pielęgnacyjne, czy sadzenie do świątecznych kompozycji, warto zatem przeprowadzać w rękawicach. Decydując się na zakup tego kwiatu na Boże Narodzenie, pamiętajmy też aby przed wyniesieniem jej z kwiaciarni dobrze ją zabezpieczyć przed zimnem. Poinsecje źle znoszą podmuchy zimnego wiatru i nagłe zmiany temperatury. Często już w tym momencie przesądzamy, że roślina szybko zmarnieje.

I jeszcze jedna ciekawostka. Ozdobą gwiazdy betlejemskiej – kwiat na Boże Narodzenie, wbrew mniemaniu wielu osób, wcale nie są kwiaty, a pięknie wybarwione liście wierzchołkowe, zwane przykwiatkami. Same kwiaty są natomiast drobne i niepozorne.

Coraz chętniej gwiazdy betlejemskie są wykorzystywane w rozmaitych kompozycjach florystycznych. Kilka bardzo ciekawych propozycji oraz więcej informacji o gwieździe betlejemskiej na filmie przygotowanym w ramach kampanii STARS FOR EUROPE, finansowanej ze środków unijnych. Życzę miłego oglądania :-)

 

Zobacz również:
Poinsecja, gwiazda betlejemska – uprawa, pielęgnacja w domu
Wieniec adwentowy – co oznacza, jak zrobić
Wśród Nocnej Ciszy – wystawa w Wilanowie
Choinka w doniczce po Świętach

Zobacz także w poradniku ogrodniczym:

One Response to “Gwiazda betlejemska – kwiat na Boże Narodzenie”

  1. Ola pisze:

    Uwielbiam :)Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment