Hiacynty w ogrodzie i w doniczce

Hiacynty (Hyacinthus) to odporne na mróz rośliny cebulowe, chętnie sadzone na ogrodowych rabatach. Wiosną rozkwitają barwnymi kwiatami o słodkim zapachu, zebranymi we wzniesione, cylindryczne grona. Od jesieni można kupować cebule do pędzenia w domu. Dzięki temu możemy cieszyć się nimi przez całą zimę. Hiacynty pędzone o nietypowej porze roku stają się też coraz popularniejsze w zimowych i wiosennych kompozycjach florystycznych.

Chcąc rozpocząć uprawę hiacyntów w ogrodzie, cebule zaczynamy sadzić jesienią, pod koniec września. Wymagają stanowisk słonecznych i żyznej, dość przepuszczalnej gleby. Cebule umieszcza się w ziemi na głębokości 10 do 20 cm i w rozstawie od 15 do 25 cm. Warto jednak pamiętać, że z roku na rok hiacynty kwitną coraz słabiej i co jakiś czas warto kupić nowe.

Jak wspomniałem wyżej, hiacynty w doniczce są obecnie coraz częściej pędzone na kwitnięcie w okresie zimowym i stosowane w kwiatowych kompozycjach. Są niedrogie i niezbyt kapryśne. Nie wymagają częstego podlewania, ponieważ magazynują wodę w łodydze i cebuli. O ich popularności we florystyce zadecydował niewątpliwie ich niesamowity zapach. Hiacynt, podobnie jak jaśmin, róża, lilia czy tuberoza, stanowi jedną z najczęściej spotykanych nut zapachowych w kompozycjach perfum. Wśród zapachów sygnowanych nazwiskami największych kreatorów mody, w ponad 200 kompozycjach wyczuwa się hiacyntowy aromat. Nutę hiacynta zawiera m. in. kultowy, pudrowy i romantyczny Anais Anais od Cacharel, uderzająco świeży i nowoczesny Chance od Chanel, czy ciepły i niezobowiązujący Burberry Weekend. W tych zapachach każda kobieta znajdzie coś dla siebie.

Poza doznaniami zapachowymi, hiacynty w ogrodzie i w doniczce przede wszystkim cieszą nasze oczy. Ze względu na swój bezpretensjonalny charakter świetnie prezentują się w wiklinowym koszyczku w rustykalnym połączeniu z wiosennymi kwiatami: słoneczno-żółtymi narcyzami, kontrastującymi szafirkami, czy tulipanami o różnokształtnych płatkach. Zwolenników bardziej nowoczesnych, minimalistycznych dekoracji z pewnością zachwycą hiacynty w doniczce w formie przezroczystych lub kamionkowych wazonów i osłonkach w wydaniu solowym. Ponadto, intensywnie kolorowe okazy idealnie współgrają z wnętrzami i dodatkami w ostrych, neonowych barwach. Wachlarz zastosowań jest zatem spory.

Rośliny te coraz częściej występują też w bukietach. Gęste kwiatostany hiacyntów stanową doskonalą bazę kompozycji florystycznych. Hiacynty w doniczce dobrze prezentują się zestawione z delikatnymi frezjami, pełnymi peoniami, czy rzadko spotykanymi w Polsce zawilcami, jak i we własnym różnobarwnym towarzystwie. Hiacynty pięknie wyglądają w krótkich wiązankach o półkolistym kształcie, doskonale nadających się na bukiety ślubne. Wstawione do owalnego lub kwadratowego pojemnika i równo przycięte tworzą oszczędną w formie, geometryczną kompozycję idealną do ozdoby biur, hotelowych lobby, restauracji i mieszkań.

Różnobarwność hiacyntów w ogrodzie i w doniczce dostarcza mnóstwo możliwości w kompozycjach z tymi roślinami. Hiacynty występują w odcieniach błękitu, fioletu, różu, czerwieni, bieli, a nawet żółtego i oranżu. Wyglądają zjawiskowo w monochromatycznych zestawieniach kwiatów o różnej fakturze i odcieniach tej samej barwy. W tym sezonie wyjątkowo modnie prezentują się bukiety pełne hiacyntów w różowych, fioletowych i pomarańczowych barwach. Zupełnym hitem stały się niedawno biało-zielone wiązanki ślubne z hiacyntami w roli głównej.

Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu przygotowanego przez Biuro Kwiatowe Holandia, na którym pokazano krok po kroku jak tworzyć kompozycje kwiatowe z hiacyntami. Mam nadzieję, że film będzie dla Was fajną inspiracją i zachęci do tworzenia własnych kwiatowych ozdób mieszkań, nie tylko w zimie.

Zobacz również:
Sadzenie tulipanów
Lilia a liliowiec. Czym się różnią i jak je uprawiać

Zobacz także w poradniku ogrodniczym:

Wykorzystano fragmenty informacji prasowej nadesłanej przez Sigma International (Poland) Ltd Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment