Hoya kerrii – roślina na Walentynki – uprawa, jak hodować

Hoya kerrii, walentynkowa hojaHoje to najczęściej pnącza, uprawiane jako rośliny doniczkowe. Wśród nich znajdziemy doskonałą propozycję na walentynkowy prezent. To Hoya kerrii – roślina o niezwykle wdzięcznych liściach w kształcie serc, za sprawą których jest często nazywana walentynkową hoją. Warto poznać kilka faktów na jej temat aby ten walentynkowy prezent nas nie zawiódł.

Co warto sprawdzić przed zakupem rośliny na walentynki?
Hoya kerrii uchodzi za roślinę mało wymagającą, wręcz nie do zdarcia. Niestety sprzedawane w kwiaciarniach serduszka w niewielkich doniczkach często zamierają. Dlaczego tak się dzieje? Otóż roślina ukorzenia się z sadzonek pędowych, sam liść się nie przyjmie. Dlatego kupując takie serduszko, upewnijmy się, że jest ono wsadzone do ziemi z kawałkiem pędu, a najlepiej sadzonka powinna być już ukorzeniona.

Hoya kerrii – uprawa w domu, jak hodować
W mieszkaniu walentynkowej hoi powinno się zapewnić stanowisko jasne ale ze światłem rozproszonym, gdyż silne bezpośrednie nasłonecznienie może poparzyć jej liście. Podlewamy, gdy po poprzednim podlaniu gleba podeschnie. Roślina ta pochodzi z obszarów tropikalnych, dlatego wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Gdy jest zbyt sucho, co może się zdarzać gdy w zimie mamy gorące kaloryfery, roślina może tracić liście. Wówczas konieczne jest nawilżanie powietrza i przestawienie hoi z dala od grzejnika. Latem Hoya kerrii może przebywać w normalnej temp. pokojowej, zimą nie zaszkodzi jej spadek temp. do 10°C.

Hoya kerri - walentynkowa hoja

Hoya kerrii jest pnączem, dlatego gdy jej pędy będą się rozrastać, należy zapewnić jej podpórkę, po której będzie mogła się wspinać. Jeżeli będziemy roślinę przesadzać, to pamiętajmy aby nie dawać zbyt dużej doniczki. Lepiej rośnie w stosunkowo niewielkiej doniczce. Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna ale jednocześnie żyzna i próchnicza, o pH 5,8 do 6,5. Pamiętajmy też o nasypaniu warstwy drenażu na dno doniczki.

O ogromnym zainteresowaniu Hoją kerrii jak rośliną na Walentynki świadczy duża liczba komentarzy pod opisem tej rośliny w internetowej Encyklopedii Roślin, zobaczcie: Hoja walentynkowa (Hoya kerrii) – Encyklopedia Roślin. Mam nadzieję, że i tu na blogu, osoby posiadające tę roślinkę, podzielą się swoimi spostrzeżeniami co do jej uprawy.

Hoya kerrii – gdzie kupić roślinę na Walentynki?
Jeżeli ktoś z Was zapragnie kupić walentynkową hoję, to można je dostać w sklepach IKEA (pojedyncze serduszka) oraz widziałem właśnie teraz w TESCO (roślinki mające po dwa listki, stały na stoisku z produktami na Walentynki).

Fot. © compuinfoto – Fotolia.com

6 komentarzy to “Hoya kerrii – roślina na Walentynki – uprawa, jak hodować”

 1. monia pisze:

  Ja wychodowałąm tą hoję z listka kupionego w kwiaciarni. Obecnie jest wysoka na ok 1 metr. Potrzebuje żyznej ziemi i słonecznego stanowiska.

 2. monika pisze:

  Czy jak kupie tę roślinę, a właściwie jej listek bo tylko taką wersje widziałam w sprzedaży,mam ją przesadzic do innej gleby?

 3. Katarzyna pisze:

  Najlepiej jej jeszcze nie przesadzać, poczekać aż wypuści kolejne pędy i liście :)

 4. ruby pisze:

  Moja nic nie wypuszczała, przez rok była samotnym listkiem i nawet za bardzo jej nie podlewałam, a po przesadzeniu nagle ruszyła :)

 5. WK pisze:

  ja kupilem jedno listko bylo w doniczce prawie rok .po roku zaczela wypuszczac lodyge z ktorej wypuszczala listki a latem zakwitla :)

 6. Henryka pisze:

  Moja jak miała listek tak ma inic sie nie dziejePings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment