Hydrożel ogrodniczy – jak stosować?

Posted on 8th Kwiecień 2012 in Porady ogrodnicze, Uprawa gleby i nawożenie

Hydrożele (zwane też czasem agrożelami) są to. tzw. superabsorbenty – wielocząsteczkowe, nierozpuszczalne polimery, charakteryzujące się zdolnością pochłaniania wody. Mówiąc prościej – dla ogrodników są to substancje pomagające gromadzić wodę w glebie i zapobiegające wysychaniu roślin. Informacje o zastosowaniu hydrożeli przypominam właśnie teraz, na wiosnę, gdyż warto je dodać go gleby podczas sadzenia nowych roślin w ogrodach, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Bardzo ważne jest to, jak prawidłowo stosować hydrożele ogrodnicze.

Agro- lub hydrożele ogrodnicze sprzedawane są zazwyczaj w postaci proszku lub granulatu, który należy wymieszać z glebą. Gdy rośliny podlewamy, hydrożel nasiąka wilgocią i powiększa swoją objętość, przypominając wówczas galaretowate kuleczki. W ten sposób granulki hydrożeli dostępnych na rynku potrafią powiększyć swoją objętość od 200 do nawet 600 razy. To najlepiej pokazuje, jak wiele wody potrafi hydrożel zgromadzić. Gdy gleba przesycha, woda jest oddawana do dyspozycji roślin, a hydrożel ponownie zmniejsza swoją objętość.

Substancje te mogą znaleźć wiele zastosowań w naszym ogrodzie, przede wszystkim zabezpieczając rośliny przed nadmierną utratą wilgoci. Zastosowanie hydrożelu pozwala zaoszczędzić nawet do 70% kosztów ponoszonych na podlewanie, a także zmniejszyć częstotliwość podlewania (bardzo przydaje się gdy wyjeżdżamy na urlop i przez dłuższy czas rośliny zostaną pozostawione bez podlewania). Co więcej, dzięki hydrożelom możemy ograniczyć stosowanie nawozów, ponieważ hydrożel, wchłaniając wilgoć, zatrzymuje także niektóre składniki pokarmowe. Zmieniające swą objętość granulki żelu poprawiają też strukturę gleby, zapobiegając jej zbryleniu się.

Jak stosować hydrożele w ogrodnictwie?

Polecane są szczególnie tam gdzie występują szybko wysychające podłoża przepuszczalne, porowate, z dużą ilością piasku lub żwiru. Dzięki swoim właściwościom, hydrożele idealnie nadają się do uprawy pojemnikowej, szczególnie dla roślin, które wymagają częstego podlewania i nawożenia, jak surfinie, petunie, pelargonie, czy fuksje. Hydrożele możemy stosować również w uprawie roślin doniczkowych w domu. W ogrodzie warto je stosować przy wysiewie warzyw, sadzeniu bylin, krzewów i drzew. Dodane do podłoża przed siewem kwiatów jednorocznych znacznie poprawiają ich wzrost oraz wartość dekoracyjną. Wymieszane z glebą przed założeniem trawnika, ułatwią młodej trawie kiełkowanie i zabezpieczą darń na okres suszy.

Na tym zdjęciu widać jak bardzo hydrożel powiększa swą objętość gromadząc wodę. Łyżeczka od herbaty wypełniona hydrożelem, a obok ta sama ilość hydrożelu napęczniała pod wpływem wilgoci.

Stosując hydrożel ogrodniczy trzeba przestrzegać zasad podanych przez producenta! Nie ma potrzeby dodawania większej ilości hydrożelu niż to jest zalecane, bo powstanie nam błoto. Zwykle stosuje się od 2 do 10 g na litr gleby. Granulki mieszamy z glebą na takiej głębokości, na jakiej będą się znajdować korzenie roślin, bo to właśnie tu ma być gromadzona wilgoć.

Hydrożel ogrodniczy w tunelach foliowych lub w szklarni?

Jest to dobry pomysł szczególnie jeśli nie możemy sobie pozwolić na nawadnianie kropelkowe. Dzięki niemu woda zatrzyma się w okolicy korzeni i nie będziemy musieli biegać często z konewką. Warto się zastanowić nad zastosowaniem hydrożelu w uprawie takich warzyw jak pomidory, ogórki, oberżyna, melon, arbuz, czyli wszystkich tych, które potrzebują dużej wilgoci podłoża do prawidłowego wzrostu, a nie lubią zraszania liści. Przez zastosowanie hydrożelu u takich roślin znacznie ograniczymy częstotliwość podlewania, chroniąc w ten sposób rośliny przed wieloma chorobami grzybowymi występującymi na zbyt często moczonych liściach.

Jak jeszcze można stosować hydrożele ogrodnicze?

Hydrożele, wymieszane z podłożem przed przesadzaniem drzew i krzewów, pozwalają na szybsze zregenerowanie systemu korzeniowego, dzięki czemu roślina szybciej się przyjmuje w nowym miejscu. Po posadzeniu rośliny, obficie podlewamy podłoże. Powinniśmy jeszcze dwukrotnie, w odstępie jednodniowym, wykonać takie podlewanie, żeby zastosowany hydrożel wchłonął dostateczną ilość wody. Hydrożele zachowują swoje właściwości w glebie ok. 5 lat, po tym czasie ulegają całkowitej biodegradacji, nie są więc zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Hydrożele ogrodnicze możemy również wykorzystać do ukorzeniania roślin, które do tej pory ukorzenialiśmy w wodzie. Jest to niezwykle wygodna metoda ukorzeniania, nie wymagająca ciągłej wymiany wody, która ulegała zanieczyszczeniu, oraz uzupełniania, kiedy woda wyparowywała. Wystarczy do 3/4 szklanki wody wsypać łyżeczkę hydrożelu, odczekać aż napęcznieje i wstawić rośliny do ukorzeniania. Tym sposobem możemy ukorzeniać scindapsusy, zroślichy, hibiskusy, fuksje, aloesy, kalanchoe, cissusy i wiele, wiele innych roślin.

Hydrożel możemy również wykorzystywać do zabezpieczenia korzeni przed wysychaniem podczas przewożenia roślin na dłuższe odległości, przy przesyłce roślin pocztą, czy wówczas gdy nie mamy możliwości posadzić od razu rośliny nowo kupionej. Wystarczy zamoczyć bryłę korzeniową w żelowej zawiesinie, co skutecznie ochroni ją przed przesuszeniem.

W sklepach możemy spotkać hydrożel ogrodniczy bezbarwny, ale też w postaci różnokolorowych kulek. Jak zastosować kolorowy hydrożel? Takim hydrożelem możemy wypełnić szklane flakony i wstawić do nich cięte kwiaty, tworząc niepowtarzalną kompozycję. Kwiaty cięte wstawione do hydrożelu zachowują dłużej trwałość.

Gdzie nie stosować hydrożeli ogrodniczych?

Hydrożele ogrodnicze nie przydadzą się natomiast na terenach podmokłych, ciężkich i wilgotnych glebach, oraz przy uprawie takich roślin jak kaktusy i sukulenty, którym nadmiar wilgoci mocno zaszkodzi.

Przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment