Jabłoń ozdobna, rajska – odmiany polskie

Jabłonie są bez wątpienia najpopularniejszymi roślinami sadowniczymi uprawianymi w naszym kraju. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają też mieszańcowe odmiany ozdobne jabłoni, często zwane rajskimi jabłoniami. Ich walory to zarówno ciekawy pokrój, atrakcyjna barwa kwiatów i owoców, a u wielu odmian także barwne liście. Ich owoce, rajskie jabłuszka, mogą być też cennym surowcem na przetwory. Poszukując jabłoni do swojego ogrodu warto zwrócić uwagę na odmiany rajskich jabłoni uzyskane przez polskich hodowców.

Ogólną charakterystykę i zasady uprawy ozdobnych jabłoni przedstawiliśmy na stronie poradnika, w artykule rajskie jabłonie. Czytelników bloga chcę zainteresować polskimi odmianami tych niezwykle pięknych drzew, gdyż kilka z nich warte jest szerszego rozpowszechnienia.

Bez wątpienia najpopularniejszą polską odmianą jabłoni ozdobnej jest ‘Ola’ (na fot.). Stanie się pewnie jeszcze bardziej popularna, gdyż jesienią b.r. wymieniono ją aż w 3 różnych tytułach prasy ogrodniczej. Prezentowana jest też jako “roślina tygodnia” na stronie internetowej . Odmiana ta jest dziełem Jana Grąbczewskiego, który wyhodował ją w podwarszawskiej Dąbrówce na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Szkółki Jana Grąbczewskiego wprowadziły ją do sprzedaży w latach dziewięćdziesiątych. O popularności tej odmiany zadecydowały liczne walory ozdobne, wysoka mrozoodporność i mała podatność na choroby, a także stosunkowo powolny wzrost i niezbyt duże osiągane rozmiary docelowe. Jako drzewo osiągające około 5 m wysokości nadaje się do większości ogrodów przydomowych jak i do nasadzeń w zieleni miejskiej.

Jabłoń ozdobna ‘Ola’ tworzy ażurową, kulisto-spłaszczoną koronę. Od początku maja zdobią ją wspaniałe, duże, pojedyncze, różowe kwiaty. Kwitnienie jest bardzo obfite i trwa około 2 tygodni. Liście są początkowo czerwone, latem zielenieją. Jesienią możemy natomiast podziwiać niewielkie, purpurowoczerwone, kuliste owoce o średnicy ok. 3 cm. Są one dość trwałe i na gałązkach mogą się utrzymywać aż do zimy, stanowiąc przysmak dla ptaków. Można je także wykorzystać w celach kulinarnych. Kandyzowane są atrakcyjnym dodatkiem do herbat. Bardzo atrakcyjnie prezentują się zanurzone w syropach czy kompotach. Można z nich też przyrządzić aromatyczną konfiturę.

Kolejna polska odmiana, na którą warto zwrócić uwagę to jabłoń ozdobna ‘Kobendza’. Jest to odmiana wyhodowana jeszcze przed wojną w Arboretum Kórnickim przez Antoniego Wróblewskiego. Pierwsza publikacja na jej temat, autorstwa Stefana Białoboka, ukazała się w 1951 roku w „Przeglądzie Ogrodniczym”. Do handlu wprowadziły ją Szkółki Kórnickie. Jest to drzewo o rozłożystej koronie, osiągające do 5 m wysokości. Jest wysoce mrozoodporne. Jego duże (o średnicy do 4 cm), karminowopurpurowe kwiaty zwisają na długich, cienkich szypułkach. Podobnie jak u odmiany ‘Ola’ liście są początkowo czerwone, później zielenieją. Owoce są nieco mniejsze (do 2,5 cm średnicy), przybierają barwę czerwoną.

Odmianą o podobnym rodowodzie jest jabłoń purpurowa ‘Makowiecki’. Jej selekcjonerem jest również Antoni Wróblewski. Jest to niewielkie drzewo, osiągające do 5 m wysokości, o niemal kulistej gęstej koronie. Różowoczerwone kwiaty są bardzo duże, osiągają średnicę do 5 cm. Liście są początkowo czerwone, potem zielenieją, zachowując jednak lekko czerwonawe zabarwienie. Owoce purpurowoczerwone.

To oczywiście nie wszystkie polskie odmiany jabłoni ozdobnych, jednak te 3 wydają się najbardziej przydatne do uprawy w ogrodach przydomowych i w zieleni miejskiej. Pozostałe wypadają raczej blado na tle zagranicznej konkurencji. Przynajmniej tak ocenia te odmiany Adam Marosz w publikacji „Wartość dekoracyjna, użytkowa i przydatność do nasadzeń miejskich odmian jabłoni ozdobnych” (Zeszyty naukowe ISK, tom 17/2009, Skierniewice).

Zobacz także na blogu:
Odmiany jabłoni i gruszek na działkę
Stare polskie odmiany jabłoni
Zwalczanie przędziorka owocowca na jabłoniach, gruszach i śliwach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment