Jak i kiedy ciąć żywopłot?

Posted on 29th sierpień 2011 in Narzędzia i sprzęt, Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Gęsty, zadbany żywopłot napawa dumą i daje poczucie zielonego azylu. Należy mu się szczególna opieka – strzyżenie, formowanie i umiejętne przycinanie niesfornych gałązek. Oto podstawowe zasady dotyczące tego jak i kiedy prawidłowo ciąć żywopłot oraz najlepsze narzędzia do tego typu prac – nożyce do żywopłotu marki Fiskars.

Kiedy ciąć żywopłot?

Termin cięcia żywopłotu ma bardzo duże znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Tuż po posadzeniu krzewy iglaste przeznaczone na żywopłot pozostawiamy w stanie naturalnym. Krzewy liściaste przeznaczone na formowany żywopłot należy natomiast przyciąć wiosną (jeżeli krzewy sadzimy jesienią, pierwszego cięcia dokonujemy najbliższej wiosny, jeżeli zaś sadzimy wiosną, tniemy tuż po posadzeniu). Rośliny skracamy do wysokości 20 do 25 cm niezależnie od tego, jak duże są krzewy. Dlatego nie warto kupować większych i droższych krzewów, najlepiej kupić małe i młode. Zresztą młodsze przeważnie lepiej się przyjmują.

Przez cały sezon pozwalamy krzewom rozrastać się swobodnie, a mocne cięcie wykonujemy dopiero kolejnej wiosny (tniemy tak, aby pozostawić około 20 cm młodych przyrostów). Kiedy ciąć żywopłot w kolejnych latach? Krzewy tniemy podobnie ale już 3 razy w sezonie.

Nie tylko kiedy tniemy żywopłot ma znaczenie. Bardzo ważny jest też sposób w jaki tniemy żywopłoty.

Mocne cięcie, zwłaszcza na początku uprawy żywopłotu daje gwarancję dobrego zagęszczenia się krzewów i uzyskania zwartej ściany zieleni. Jeżeli zaniechamy tego zabiegu, żywopłot może i szybciej osiągnie żądaną wysokość, ale będzie „dziurawy”, nie zagęści się jak należy.

Sposób cięcia zmieniamy gdy żywopłot zaczyna zbliżać się do zakładanej wysokości – co roku zostawiamy już tylko 2-3 cm nowych przyrostów, aby spowodować dalsze zagęszczanie się krzewów. Jednego terminu kiedy ciąć żywopłot nie ma. Cięcie przeprowadzamy kilka razy w roku, rozpoczynając gdy tylko ustąpią mrozy, a kończąc w lipcu. Bliżej jesieni roślin nie należy już pobudzać do wzrostu, bo nie zdążą przygotować się do zimy.

Jak ciąć żywopłot łatwo i sprawnie? Rozwiązanie jest proste – należy wybrać niezawodne nożyce do żywopłotu marki Fiskars, będące połączeniem innowacyjnych technologii z najwyższą jakością wykonania i użytych materiałów. Nożyce te cechuje nowatorski mechanizm PowerGear™, oparty na systemie przekładni zębatych. Takie rozwiązanie zwiększa siłę cięcia, zmniejszając jednocześnie wysiłek użytkownika podczas pracy. W ten sposób, nawet najbardziej uciążliwe przycinanie staje się łatwe, przyjemne, skuteczne i szybkie.

Rękojeści nożyc wykonano z nowoczesnego tworzywa FiberComp™, które charakteryzuje trwałość i lekkość. Do produkcji ostrzy wykorzystano wysokogatunkową stal nierdzewną. Górne ostrze pokryto dodatkowo powłoką PTFE, która zmniejsza tarcie.

Fiskars posiada w ofercie dźwigniowe nożyce do żywopłotu, które zwiększają siłę cięcia w proporcjach 3,5:1. Ten rodzaj nożyc został dodatkowo wyposażony w odbojniki, chroniące dłonie przed przyszczypaniem, także podczas precyzyjnego przycinania.

Zobacz więcej: FISKARS – Nożyce dźwigniowe do żywopłotu 114770

 

Drugi rodzaj nożyc do żywopłotu cechuje mechanizm zwiększający siłę cięcia w proporcjach 3:1, wykonany z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Narzędzie jest efektywne w użytkowaniu, a jednocześnie lekkie i wytrzymałe.

Zobacz więcej: FISKARS – Nożyce dźwigniowe do żywopłotu 114750

 

Ciekawym rozwiązaniem są także innowacyjne nożyce do żywopłotu na wysięgniku, umożliwiające cięcie trudno dostępnych gałęzi bez użycia drabiny. Długie (16 cm), precyzyjne ostrza oraz regulowana głowica w zakresie 230° sprawiają, że cięcie staje się szybkie, łatwe i bezpieczne. Taśma transmisyjna nie wymaga regulacji, jest poprowadzona wewnątrz narzędzia, co chroni przed splątywaniem i zaczepianiem o gałęzie podczas cięcia.

Nożyce do żywopłotu na wysięgniku mają zasięg do 3,5 m, a używane wraz z przedłużką sięgają nawet 5 m.

Zobacz więcej: FISKARS – Nożyce do żywopłotu na wysięgniku 115400

 

Pamiętajmy, aby po każdym użyciu narzędzia tnące wyczyścić i przechowywać je w odpowiednich warunkach.

Zobacz również:
Ciecie żywopłotów i krzewów latem
Z zacięciem do cięcia – nowe nożyce do żywopłotu marki TOPEX
Zakładanie żywopłotu – jak i kiedy
Jak przycinać drzewa i krzewy
Co posadzić zamiast tui na żywopłot

Podobne tematy w poradniku ogrodniczym:

Opracowano na podstawie materialów prasowych nadesłanych przez Hill & Knowlton Poland.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment