Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Posted on 16th marzec 2015 in Moim zdaniem, Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?Mieszkańcy zabudowań wielorodzinnych coraz częściej borykają się z problemem nieproszonych gości na balkonach, gołębie, bo o nich mowa zaprzątają głowę nie jednemu lokatorowi. Zanieczyszczają posadzkę, okna oraz parapety. Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Czy można bezpiecznie, nie stosując drastycznych metod przepędzić ptaki z naszego balkonu? Podpowiemy jak to zrobić!Problem zanieczyszczania balkonów przez gołębie dotyka przede wszystkim mieszkańców dużych miast. Ptaki odnajdują się w przestrzeni miejskiej często dodatkowo dokarmiane przez ludzi. Zanieczyszczony balkon staje się frustrującym problemem, który zaprząta nam głowę. Dodatkowo gołębie są nosicielami wirusów salmonellozy, rzęsistkowicy i zarażają się nimi między sobą. Ptaki te żywią się ziarnem, nasionami, ale w mieście nie pogardzą pożywieniem od człowieka. Wiele osób dokarmia gołębie chlebem, co nie tylko odbija się na wyglądzie naszych balkonów, ale i na zdrowiu samych zwierząt. Zapadają one na zespół anielskiego skrzydła, który powoduje złe ułożenie lotek, przez co ptaki nie mogą latać.

Ilekroć gołębie wprowadzają nas w zdenerwowanie, należy pamiętać, że zwierzęta te walczą o swoje przetrwanie, a ludzie przyczynili się do ich negatywnych zachowań. Dlatego warto sięgnąć po metody mniej drastyczne, a przede wszystkim etyczne i zrezygnować z przysłowiowej wiatrówki szukając rozwiązań w naturalnych wrogach gołębi.

Dobrym sposobem na pozbycie się gołębi z balkonu jest umiejscowienie plastikowego kruka. Można kupić go w formie siedzącej do zamocowania na balustradzie lub imitującego lot. Podobnie działają odgłosy ptaków większych od gołębi takich jak puszczyk czy jastrząb gołębiarz. Nagrania ich głosów można znaleźć na Internecie i co jakiś czas puszczać w obecności gołębi.

 

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Plastikowy kruk to skuteczny sposób na pozbycie się gołębi z balkonu

 

Na rynku dostępne są również urządzenia z czujnikiem podczerwieni, które przy obecności ptaków uruchamiają dźwięk oraz światło stroboskopowe. Odstraszacz działa na baterie 9V, dzięki czemu urządzenie można ustawiać w dowolnym miejscu.

Ci którzy posiadają w domu koty wiedzą, że ich obecność jest niezastąpiona w walce z gołębiami. Skutecznie odstraszają ptaki z balkonów czy parapetów okiennych.

 

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Drapieżnik w akcji. Koty doskonale sprawdzają się w walce z gołębiami.

 

Innym sposobem na pozbycie się gołębi z balkonu jest zastosowanie specjalnych odstraszających preparatów. W sklepach można dostać granulaty, żele oraz areozole. W swoim składzie zawierają substancje odstraszające gołębie przez to zniechęcone ptaki nie siadają na parapetach czy balkonach. Przed zastosowaniem preparatów należy dokładnie umyć zabrudzone powierzchnie, jeśli zlekceważymy tą czynność preparat może nie zadziałać. Podobnie działają kulki naftalinowe. Zapach naftaliny jest dla gołębi nieprzyjemny.

Kolejną metodą na pozbycie się gołębi z balkonu jest użycie różnego rodzaju siatek, kolców, czy prętów. Chodź może nazwy przedmiotów brzmią groźnie nie są niebezpieczne dla zwierząt. Siatka żyłkowa przeciw gołębiom jest prawie niewidoczna, a jednocześnie wykonana z małych oczek. Po jej zamontowaniu ptaki nie dostaną się na balkon. Jej pierwotne przeznaczenie było związane z obecnością kota w mieszkaniu. Właściciele lokalów często montowali siatki, aby ich pupile były bezpieczne i nie wyskoczyły z balkonu.

Chcąc pozbyć się gołębi z balkonu warto sięgnąć po ruchome pręty służące do zabezpieczania parapetów. Działają na zasadzie uginania się pod ciężarem ptaka i w konsekwencji uniemożliwiają mu siadania na balustradzie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment