Jak pozbyć się mrówek z ogrodu

Posted on 12th czerwiec 2014 in Ekologia w ogrodzie, Ochrona roślin, Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się mrówek z ogroduPozbycie się mrówek z ogrodu nie jest trudne jeżeli tylko zdobędziemy odpowiednią wiedzę na ten temat. W poniższym artykule opisuję jak pozbyć się mrówek z ogrodu metodami domowymi, naturalnymi, jak i chemicznie. Do was należeć będzie już tylko wybór metody. Pamiętajmy przy tym, że mrówki nie tylko szkodzą ale są również ważnym elementem środowiska. Dlatego póki nam rzeczywiście nie zaczną bardzo przeszkadzać warto je po prostu zaakceptować.

Mrówka to bardzo popularny rodzaj owada, który dzieli się na bardzo dużo różnych gatunków (ponad 100). W przypadku mrówek występujących w naszych ogrodach, możemy wyróżnić przede wszystkim trzy główne gatunki – hurtnica czarna, hurtnica żółta i murawka darniowiec. Zanim przystąpimy do zwalczania mrówek w naszym ogrodzie, warto się najpierw zastanowić czy mrówki rzeczywiście stanowią tak duży problem dla nas i naszego ogrodu. Czasem, bowiem nie warto marnować sił i pieniędzy na zwalczanie owada, który nie jest szkodnikiem i którego tylko sporadycznie można zobaczyć w ogrodzie.

Jeżeli jednak ilość mrówek zacznie mocno się zwiększać, wtedy już będzie potrzebna nasza interwencja. Jeżeli w porę nie zadziałamy mrówki mogą szybko opanować nasz ogród, a nawet przenieść się do naszego domu, wchodząc przez otwarte drzwi balkonowe, czy wspinając się do okna przez pnącze przyczepione do muru. W takim przypadku możemy wybrać przede wszystkim dwie główne metody pozbycia się mrówek z ogrodu – domowe sposoby na mrówki w ogrodzie lub środki chemiczne.

Zanim sięgniemy po mocniejsze środki zawsze warto jest najpierw skorzystać z domowych sposobów zwalczania mrówek. Tutaj mamy do wyboru naprawdę kilka skutecznych sposobów.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu – metody domowe

Proszek do pieczenia – trzeba posypać nim miejsca, którymi najczęściej chodzą mrówki.
Talerz z miodem – mrówki uwielbiają słodki miód, gdy dotkną miodu przylepiają się i giną.
Roztarte liście pomidora – mrówki nie cierpią zapachu liści pomidora wręcz uciekają od niego.
Cynamon – można nim obsypać jakąś roślinę w około, wtedy mamy pewność że mrówki nie przekroczą tej granicy (niestety ten sposób został skrytykowany na naszym profilu na facebook – wiele osób mówi, że cynamon nie działa na mrówki).

Mrówki nie tolerują również wyciągu z majeranku, czy lekko sfermentowanej mieszanki pokrzyw i piołunu. Niektóre rośliny również skutecznie odstraszają mrówki, dlatego jeśli chcemy pozbyć się mrówek z ogrodu warto obsadzić go w kilku miejscach lawendą, miętą lub tymiankiem. Jeżeli zlokalizujemy mrowisko, można polać je wrzącą wodą, co skutecznie je zniszczy, choć nie daje pewności, że mrówki nie wrócą.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu – metody chemiczne

Drugim rodzajem sposobów na to jak pozbyć się mrówek z ogrodu jest zastosowanie środków chemicznych. Mamy tutaj do wyboru naprawdę bardzo dużo różnych środków. Możemy np. kupić środek na bazie hormonalnej, który sprawi że mrówki staną się bezpłodne i nie będą składać jaj, co powoli zniszczy całą kolonie mrówek. Można też wybrać inne rodzaj środków owadobójczych, które działają kontaktowo lub żołądkowo. Tego rodzaju środki możemy kupić w postaci granulatu, sprayu lub proszku. Działają na bardzo prostej zasadzie. Smakują lub pachną jak ulubiony pokarm mrówek, które chętnie zaczynają go jeść i zanosić do mrowisko, przez co inne mrówki również ulegają zatruciu. Efekt jest taki, iż w krótkim czasie ginie cała kolonia mrówek.

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór preparatów owadobójczych na mrówki dostępnych w każdym sklepie ogrodniczym czy centrum ogrodniczym. Dlatego nie powinniśmy mieć problemów z wyborem odpowiedniego środka. Choć ja, osobiście najpierw polecam użycie domowych środków do zwalczania mrówek z ogrodu. Są skuteczne i najmniej ingerują w środowisko innych owadów, nie zagrażając innym stworzeniom żyjącym w ogrodzie.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment