Jak przygotować systemy nawadniania do zimy?

Posted on 7th Listopad 2012 in Narzędzia i sprzęt, Porady ogrodnicze

Zima zbliża się do naszych ogrodów dużymi krokami – nie dajmy się jej zaskoczyć! Temperatura zmusza nas do noszenia coraz grubszych płaszczy, a drzewa straciły już niemal wszystkie liście. Po przeprowadzonych zabiegach pielęgnacyjnych przy roślinach, pozostaje przygotowanie systemu nawadniania do zimy. Jeżeli zrobimy to zbyt późno system może ulec zniszczeniu pod wpływem mrozu, a to narazi nas na dodatkowe koszty. GARDENA radzi, w jaki sposób zabezpieczyć system, aby wiosną znów dbał o nawadniane naszego ogrodu.

Należy pozbyć się zalegającej wody

Pierwszym i najważniejszym zabiegiem przygotowującym system nawadniania do zimy jest pozbycie się wody z wszelkich narzędzi i rur, w których może zalegać tj.: węży ogrodowych, zraszaczy, pistoletów, czy lanc zraszających.

Jest to istotne, gdyż w przypadku zamarznięcia zalegającej wody narzędzia mogą ulec zniszczeniu, a rozszerzająca się woda w wężach może je rozerwać. Warto wyposażyć swój system nawadniania w zawory odwadniające marki GARDENA – pozwoli to nam zaoszczędzić dużo czasu podczas prac konserwacyjnych, ponieważ wyposażony został w system, który sam usuwa zalegającą wodę ze zraszaczy oraz z podłączonych rur. W przypadku braku zaworów odwadniających wodę zaleca się usunąć sprężonym powietrzem. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na ochronę systemu nawadniania przed zimą.

Należy zabezpieczyć układ sterowania

Zabezpieczenie nawadniania przed zimą to również zadbanie o system sterowania nawadnianiem, który wymaga odpowiedniego przygotowania do minusowych temperatur panujących zimą.

Sterowniki nawadniania montowane do kranu mogą ulec uszkodzeniu, dlatego należy je odłączyć od przyłączy kranowych. Natomiast jeśli korzystamy zaworów elektromagnetycznych montowanych w skrzyniach w ziemi powinniśmy usunąć z nich wodę ręcznie – najlepiej przy użyciu sprężonego powietrza lub zdementować je na okres zimowy.

W przypadku wykorzystania produktów marki GARDENA, czynność ta nie jest kłopotliwa i zajmuje bardzo mało czasu. Ponowny montaż zaworów wiosną również będzie bardzo łatwy. Jeżeli wykonamy powyższe zabiegi możemy być spokojni, że dobrze przygotowaliśmy nawadnianie do zimy.

Ostatnie rady…

Ostatnim zabiegiem zabezpieczającym system nawadniania przed zimą jest demontaż reduktorów ciśnienia i filtrów. Po wykonaniu prac demontażowych i czyszczących należy przechowywać wszystkie elementy automatycznego systemu nawadniania w suchym miejscu, skąd ponownie mogą zostać zabrane i zainstalowane w pierwszych dniach wiosny. Warto pamiętać także, że zawór odwadniający marki GARDENA montuje się w najniżej położonym miejscu instalacji systemu nawadniania. Pozwala on na automatyczne odwadnianie instalacji nawadniającej. Dodatkowo pamiętajmy, że zima jest najlepszym czasem na wyczyszczenie i wykonanie zabiegów serwisowych innych narzędzi ogrodowych.

Zobacz także na blogu:
Zabezpieczanie oczka wodnego przed zimą
Letnie przyjęcie w ogrodzie – jak się przygotować
Ogrodowy rozdzielacz wody GARDENA

Informacja prasowa nadesłana przez Biuro Prasowe GARDENA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment