Jak samemu zrobić meble ogrodowe z drewna – prosty i tani sposób!

Posted on 9th lipiec 2014 in Narzędzia i sprzęt, Porady ogrodnicze

Jak samemu zrobić meble ogrodowe z drewnaDo ogrodu można kupić gotowy zestaw mebli ogrodowych. Zazwyczaj wybiera się meble ogrodowe z drewna, gdyż wyglądają najbardziej naturalnie. Jeżeli jednak brak nam środków na gotowy komplet mebli ogrodowych lub po prostu lubimy nieco majsterkować, warto zastanowić się jak samemu zrobić meble ogrodowe z drewna, a konkretnie – z drewnianej płyty MFP. Takie meble są bardzo łatwe do wykonania, a do tego… zaskakująco tanie!

Sezon grillowy w pełni. Żeby jednak impreza na świeżym powietrzu była całkiem udana – warto mieć na czym usiąść oraz postawić talerzyk i butelkę soku. Oczywiście można w tym celu udać się do marketu i kupić niezbyt eleganckie, najtańsze meble z plastiku. Można jednak potraktować całą sprawę jako pewnego rodzaju wyzwanie i samemu wykonać meble ogrodowe. Choć może nie będą one powalać estetyką, to na pewno samodzielne ich wykonanie da nam sporo satysfakcji!

Materiał jaki proponujemy do samodzielnego wykonania mebli ogrodowych to płyta MFP. Jest to płyta drewnopochodna, posiadająca wszechstronne zastosowanie w budownictwie i pracach wykończeniowo-dekoracyjnych, posiadająca cechy litego drewna. Płyta MFP jest wygodna w montażu, a do jej obróbki nie potrzeba profesjonalnych narzędzi. Trudno się zatem dziwić, że znalazła też zastosowanie przy konstruowaniu mebli i zabudowie wnętrz.

Dostępne na rynku płyty MFP mają format 2500 x 1250 mm oraz do wyboru różne grubości. Do wykonania naszych mebli ogrodowych najlepsza będzie płyta o grubości 22 mm. Koszt zakupu takiej płyty wynosi około 80 zł. Skoro jednak obiecałem, że ma być tanio, to czy z jednej płyty MFP o wymiarach 1250 x 2500 mm można zrobić komplet mebli ogrodowych?

Otóż klucz do rozwiązania tego problemu tkwi w rozłożeniu elementów na płycie tak, aby optymalnie wykorzystać dostępna powierzchnię. Dodatkowym utrudnieniem jest tu założenie, że jedynym materiałem, którego zamierzamy użyć aby samodzielnie zrobić meble ogrodowe, jest płyta MFP grubości 22 mm oraz ewentualnie lakier do jej zabezpieczenia. Żadnych gwoździ, wkrętów, żadnego kleju. Jeśli chodzi o narzędzia – przyda się piła, ołówek i długa linijka. Jeśli piła będzie stołowa, a dodatkowo będziemy mieć do dyspozycji wyrzynarkę, to prawdopodobnie ułatwi sprawę ale nie jest to konieczne.

 

Jak samemu zrobić meble ogrodowe z drewna

Po wycięciu elementów można przystąpić do składania naszych mebli ogrodowych. Zarówno stół jak i ławki mają w zasadzie identyczną konstrukcję, różnią się jedynie wielkością elementów. Newralgicznymi miejscami są tu gniazda w które będą się wsuwać poszczególne elementy. Jeśli szczeliny będą za szerokie – cała konstrukcja nie będzie stabilna. Jeśli za wąskie – zwyczajnie nie da się jej złożyć. Najlepiej, jeśli elementy pasują do siebie z lekkim oporem.

 

Jak samemu zrobić meble ogrodowe z drewna

Gotowe meble ogrodowe warto zabezpieczyć przed uszkodzeniami przez polakierowanie. Tu pojawiają się dwie możliwości. Możemy założyć, że będą to meble składane, tak aby poza sezonem można było przechowywać je w formie płaskich elementów. W tym wypadku należy polakierować każdy element osobno i złożyć meble z polakierowanych podzespołów. Możemy również wykonać meble “stałe” – wtedy warto jednak pomyśleć o sklejeniu elementów lub połączeniu ich w inny trwały sposób, a powłokę lakierniczą położyć na zmontowany mebel.

 
Jak samemu zrobić meble ogrodowe z drewna

Jak zatem widać, cały pomysł jak samemu zrobić meble ogrodowe z drewnianej płyty MFP jest bardzo prosty, szybki i łatwy w wykonaniu. Mam nadzieję, że Wam się spodoba, a tak wykonane meble spełnią swoje zadanie :-)

Zobacz również:
Meble ogrodowe. Jakie wybrać?
Środki do konserwacji drewna na zewnątrz
Altana ogrodowa – jak zrobić, budowa, wymiary

One Response to “Jak samemu zrobić meble ogrodowe z drewna – prosty i tani sposób!”

  1. Michał Mazik pisze:

    Dobre wskazówki.

    Ja jednak optuję za meblami ogrodowymi z palet. Są nie tylko łatwiejsze do zbudowania (wystarczy odrobina wyobraźni, plan i nieco smykałki majsterkowicza), ale znacznie tańsze. Materiał można kupić za grosze a czasem nabyć za darmo – a wygląd może być oszałamiający.

    Oczywiście wszystko jest kwestią gustuPings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment