Rośliny dwuletnie – zastosowanie, przykłady, uprawa z rozsady

Posted on 13th Maj 2013 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Bratek ogrodowyRośliny dwuletnie mogą stanowić doskonałe uzupełnienie rabat z roślinami trwałymi, zastosowanie znajdują wśród bylin oraz karłowych krzewów liściastych i iglaków. Niektóre gatunki, takie jak bratki czy stokrotki, świetnie sprawdzają się też w uprawie doniczkowej na balkonach i tarasach, a ich zaletą w stosunku do roślin jednorocznych, jest wcześniejszy termin kwitnienia, nawet już od końca marca.

Rośliny dwuletnie to takie, u których cykl uprawowy trwa dwa sezony wegetacyjne. W pierwszym roku je wysiewamy i tworzą one organy wegetatywne. Dopiero w następnym roku, po przezimowaniu, tworzą kwiaty, wydają nasiona i obumierają. Niektóre kwiaty traktowane jako dwuletnie mogą wprawdzie żyć dłużej, ale w kolejnych latach słabiej kwitną i ich wzrost ulega pogorszeniu. Z uwagi na utratę walorów ozdobnych uprawy się nie kontynuuje, a wysłużone egzemplarze, po drugim roku uprawy, zastępuje nowymi.

Zastosowanie roślin dwuletnich

Choć gatunków dwuletnich uprawia się w zasadzie niewiele, to jednak rośliny dwuletnie mają szeroki zakres zastosowań. Przykładem mogą być te, które można uprawiać w balkonowych skrzynkach – bratki, niezapominajki i stokrotki. Można je komponować z kwitnącymi od wczesnej wiosny roślinami cebulowymi, m. in. narcyzami i niskimi odmianami tulipanów. Oczywiście nie tylko w donicach ale i na ogrodowych rabatach oraz kwietnikach. Wymienione tu bratki, niezapominajki i stokrotki, ale także naparstnice i miesiącznica roczna, poradzą sobie doskonale w półcieniu. Do gleb bardziej wilgotnych, np. nad brzegami oczek wodnych lub w cieniu drzew, sadzi się niezapominajki i stokrotki. Natomiast na miejsca w pełni słoneczne można posadzić dzwonki ogrodowe i goździki brodate. W słońcu świetnie dają radę też bratki, choć czasem silne promienie słońca mogą powodować blaknięcie płatków u odmian intensywnie wybarwionych (np. bordowych czy granatowych). Najpopularniejszym przykładem roślin dwuletnich są malwy, które malowniczo prezentują się rosnąc wzdłuż ścian budynków czy ogrodzeń, będące charakterystycznym elementem ogrodów wiejskich.

Bratki

Bratki to bez wątpienia najpopularniejsze kwiaty dwuletnie. Jako pierwsze pojawiają się już od wczesnej wiosny na kwietnikach i balkonach.

Wymieniając rośliny dwuletnie, należy też pamiętać o dwuletnich ziołach, takich jak arcydzięgiel litwor, kminek zwyczajny czy kozłek lekarski. Rośliny dwuletnie również mają zastosowanie w ziołolecznictwie. Powszechnie znane jedynie ze swych kwiatów, malwy są stosowane w leczeniu górnych dróg oddechowych a naparstnice są stosowane przy schorzeniach serca.

Wysiew nasion i warunki uprawy

Większość osób w okresie wiosennym kupuje gotową rozsadę, często już kwitnących, roślin dwuletnich. Obawiamy się zazwyczaj kłopotów związanych z dwuletnim cyklem uprawy tych roślin. Jest to rzeczywiście bardziej pracochłonne, a na efekty trzeba czekać dłużej niż w przypadku roślin jednorocznych. Jednak dla prawdziwych zapaleńców, satysfakcja z samodzielnego uprawiania rozsady roślin dwuletnich powoduje, że ogród staje się bardzo ważny w codziennym życiu.

Niezapominajka

Bardzo lubianymi roślinami dwuletnimi są niezapominajki. Mogą zdobić zarówno ogrodowe rabaty jak i balkonowe skrzynki. Od kilku lat 15 maja obchodzimy nie tylko imieniny Zofii ale też Dzień Polskiej Niezapominajki.

Wysiewy nasion roślin dwuletnich rozpoczyna się od maja, a kończy w sierpniu, aby młode siewki zdążyły się przed zimą dobrze ukorzenić. Jako pierwsze, od maja do czerwca, wysiewa się bratki ogrodowe, goździka brodatego i lak pachnący. Znacznie dłużej, bo do sierpnia, można kontynuować wysiew miesiącznicy, naparstnicy purpurowej i stokrotki pospolitej. Od czerwca do sierpnia wysiewa się dziewannę pospolitą, dzwonek ogrodowy, niezapominajkę i prawoślaz różowy. W sierpniu sieje się także dwuletnie zioła: arcydzięgiel litwor i kozłek lekarski. Jedynie kminek wymaga odmiennego traktowania, bo jego nasiona wysiewa się już od początku kwietnia.

Nasiona wysiewa na rozsadnikach, bądź też w kuwetach lub wielodoniczkach. W dwóch pierwszych przypadkach, zbyt gęste wschody naszej rozsady trzeba będzie przerwać. Można też z powodzeniem stosować pęczniejące krążki lub doniczki torfowe Jiffy, które pozwalają chronić delikatne korzenie roślin (roślin nie trzeba wyjmować z podłoża, przesadza się je razem z torfową doniczką lub krążkiem, które niebawem ulegną rozkładowi, użyźniając glebę). Torfowe doniczki i krążki są polecane szczególnie w przypadku siewu nasion gatunków wytwarzających silny korzeń palowy, które źle znoszą przesadzanie. Chodzi tu głównie o dziewanny, dzwonki i malwy. Innym sposobem jest też wysianie ich od razu na miejsce docelowe, o ile będziemy potem w stanie zapewnić odpowiednie warunki dla wschodzących siewek.

Wschody trzeba cieniować i systematycznie nawadniać, chroniąc je przed nadmiernym nagrzewaniem przez słońce oraz przesuszeniem. Na miejsce stałe rozsadę roślin dwuletnich przepikowuje się od końca lata do jesieni, tj. zazwyczaj od sierpnia do września, choć np. goździka brodatego czy lak pachnący, można już w lipcu. Po przezimowaniu dla roślin ważne będzie wczesnowiosenne zasilanie nawozami wieloskładnikowymi, zapewniające im bujny wzrost i obfite kwitnienie.
Zobacz również:
Rośliny jednoroczne – kiedy wysiewać

Przeczytaj również w naszym poradniku:

One Response to “Rośliny dwuletnie – zastosowanie, przykłady, uprawa z rozsady”

  1. Jola pisze:

    Co zrobic ,jak po zasianiu nasion w krążkach torfowych i umieszczeniu ich w mini szklarence(na parapecie) po kilku dniach wszędzie pojawiła sie pleśń?
    Proszę o poradę.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment