Jak usuwać dzikie pędy boczne

Posted on 30th Lipiec 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

W ogrodach coraz chętniej sadzimy krzewy i drzewa szczepione na pniu, czyli tzw. formy pienne. W ten sposób uzyskuje się np. charakterystyczne drzewka o kulistych koronach, wsparte na sztywnych, prostych pniach, czy drzewka o koronach parasolowatych. Niestety z podkładek, pełniących rolę pnia, mogą wyrastać pędy boczne, które psują estetykę rośliny. Warto zatem dowiedzieć się jak usuwać dzikie pędy boczne aby nie zepsuły one estetyki rośliny.

Wspomniane drzewa i krzewy o atrakcyjnym pokroju uzyskuje się poprzez szczepienie odmiany szlachetnej, o licznych walorach ozdobnych, na podkładce bardziej tolerancyjnej na niekorzystne warunki klimatyczne i glebowe oraz zapewniającej wytworzenie silnego i zdrowego systemu korzeniowego. Podkładki jednak mogą wypuszczać dzikie pędy boczne, które nie tylko psują estetykę rośliny, ale też konkurują z zaszczepioną na podkładce odmianą szlachetną o składniki odżywcze, a w skrajnych przypadkach mogą nawet ją zagłuszyć.

U jakich roślin trzeba usuwać dzikie pędy boczne?

Problem wyrastania dzikich pędów bocznych występuje szczególnie często w przypadku piennych form drzew i krzewów ozdobnych, szczepionych na siewkach własnego gatunku. Ma to miejsce np. u kulistej odmiany klonu pospolitego (Acer platanoides ‘Globosum’), karłowej odmiany klonu polnego (Acer campestre ‘Nanum’), szczepionej na pniu, zwisającej odmiany karagany (Caragana arborescens ‘Pendula’) i jarzębiny (Sorbus aucuparia ‘Pendula’) oraz wszelkich róż piennych, tworzących tak urocze „drzewka różane”.

Kiedy usuwać dzikie pędy boczne?

Dzikie pędy boczne wymagają regularnego usuwania. Usuwa się je gdy tylko się pojawiają i są jeszcze bardzo cienkie. Szpecące roślinę dzikie pędy boczne wyrastające z podkładki, należy usunąć w okresie letnim. Cięcie przeprowadzamy nie później niż na początku sierpnia, aby rany po po tym zabiegu zdążyły się zagoić przed zakończeniem wegetacji i nadejściem zimy. Dlatego piszę o tym właśnie teraz – jest ostatni moment aby przejrzeć pienne krzewy i drzewa na działce w poszukiwaniu dzikich pędów.

Jak wycinać dzikie pędy boczne?

Pojawiające się dzikie pędy boczne przycinamy ostrym nożem, najlepiej tzw. sierpakiem lub krzesakiem (ten drugi ma nieco mniej wygięte ostrze). Jeżeli ktoś nie ma takiego noża, to można go kupić tutaj. Taki nóż przyda się nam nie tylko do obcinania cienkich gałęzi i pędów, jakimi są nasze dzikie odrosty boczne, ale też do wygładzania ran na gałęzi, powstałych po obcięciu piłą. Cięcie wykonuje się jak najbliżej przewodnika na tzw. obrączkę, czyli tuż nad pierścieniem nasadowym pędu bocznego. Uważajmy aby podczas cięcia nie uszkodzić kory pnia, a powierzchnię cięcia pozostawić jak najbardziej gładką.

Zobacz także na blogu:
Cięcie krzewów i żywopłotów latem
Jak przycinać drzewa i krzewy?
Przycinanie bylin na zimę

3 komentarze to “Jak usuwać dzikie pędy boczne”

  1. Piotr pisze:

    Wszystko fajnie wygląda w opisie ale jeszcze bardziej pomocny byłby filmik poglądowy.

  2. Zbigniew pisze:

    Parę miesięcy temu zadałem pytanie tzw. “expertowi” ogrodniczemu (nazwiska nie wymieniam) dot. chorób grzybowych na drzewach brzoskwiń. Było to na wiosnę br. kiedy temat był i dla mnie i wielu innych-większych czy mniejszych ogrodników aktualny. Do dnia dzisiejszego to pytanie pozostało bez odpowiedzi (sic !!!). Po cóż więc zachęcać nas do korzystania z tej formy pomocy , skoro wiadomym jest, że dla autorów tej witryny najważniesze jest zachęcanie do…korzystania ze sklepu internetowego !!!

  3. admin-rafaloku pisze:

    Gdzie Pan zadał to pytanie? Tu na blogu pisaliśmy o kędzierzawości liści brzoskwiń i nasza ekspertka odpowiedziała na wszystkie pytania zadane w tamtym wątku. Zresztą wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja. Jak jednak widzę na blogu pytania Pan nie zadał. Eksperci dyżurują na naszym forum. Wiosną był to ekspert firmy TARGET a obecnie jest to Pani reprezentująca sklep GADAR. Ci eksperci odpowiadają na pytania zadane na forum w dziale środki ochrony roślin (rozpoznają choroby i szkodniki roślin i doradzają jak leczyć rośliny). W czasie dyżuru odpowiedzieli na wszystkie zadane im pytania. Wystarczyło zadać pytanie we WŁAŚCIWYM DZIALE, gdzie był ekspert. Jednak na forum nie znalazłem użytkownika o adresie e-mail jaki podał Pan wpisując ten komentarz. Jeżeli nie ma Pana w bazie użytkowników forum, to nie mógł Pan też zadać pytania na naszym forum. Jeżeli wpisał Pan pytanie na innej, obcej stronie internetowej, to proszę nie mieć pretensji, że nie odpowiedzieliśmy. Jeżeli rejestrował się Pan na forum z innym adresem e-mail, to proszę podać link do pytania, które ma Pan na myśli. Jeżeli zadał Pan pytanie z dziale “sadownictwo”, to proszę pamiętać, że tam nie dyżuruje ekspert i nikt nie ma obowiązku odpowiedzieć. Pytanie należało zadać w dziale “srodki ochrony roślin”, gdzie był ekspert. Dosyć głośno wszem i wobec informowałem gdzie należy zadawać pytania kierowane do eksperta.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment