Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę

Posted on 31st październik 2012 in Narzędzia i sprzęt, Porady ogrodnicze

Jesienią, po wykonaniu ostatnich zabiegów pielęgnacyjnych wokół domu, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu narzędzi ogrodniczych na zimę. Przez kilka miesięcy nasze kosiarki, kosy, nożyce czy glebogryzarki będą unieruchomione, warto więc po intensywnym okresie pracy w różnych warunkach, dokładnie je przejrzeć i zadbać o zachowanie prawidłowego stanu. Dzięki temu utrzymamy sprzęt w doskonałej kondycji technicznej przez lata.

W ogrodach używa się zarówno urządzenia z silnikami spalinowymi, jak i elektrycznymi. Zdecydowana większość urządzeń i maszyn, przeznaczonych do pielęgnacji ogrodu oraz strefy wokół domu, jak kosy, kosiarki, nożyce do przycinania krzewów, glebogryzarki, dmuchawy do liści, opryskiwacze, wyposażona jest w silniki spalinowe, które wymagają poświęcenia im nieco uwagi po zakończeniu jesiennych prac. Ze względu na silnik spalinowy, zasady konserwacji tych urządzeń na okres zimowy są takie same.

Podstawowe zasady zabezpieczania narzędzi ogrodniczych na zimę, obejmujące przegląd techniczny maszyn spalinowych i elektrycznych, przedstawia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Jak zabezpieczyć na zimę maszyny spalinowe?

 • Pierwszym krokiem w przedzimowej konserwacji maszyny jest zapoznanie się z Instrukcją Obsługi, która zawiera nie tylko najważniejsze informacje na temat funkcjonowania danego modelu i zasad bezpieczeństwa, ale także dokładne wskazówki dotyczące konserwacji sprzętu.
 • Przy samodzielnym wykonywaniu podstawowego przeglądu technicznego pamiętajmy o rozłączeniu przewodu elektrycznego od świecy zapłonowej.
 • Po sezonie wszystkie urządzenia spalinowe zawsze przechowujemy bez paliwa. Jakość benzyny obniża się wraz z upływem czasu, pod wpływem temperatury oraz zjawiska parowania, zatem wskazane jest opróżnienie zbiornika jeśli maszyna nie będzie eksploatowana dłużej niż miesiąc. Na okres zimy, dodatkowo ze względu na niskie temperatury, warto zadbać o to, by zbiornik ten był pusty. W przypadku urządzeń i maszyn do koszenia należy opróżnić zbiornik po ostatnim użytkowaniu, a następnie uruchomić silnik i wypalić resztki paliwa w gaźniku.
 • Kolejną podstawową czynnością jest opróżnienie silnika z oleju. Najlepiej wykonać to jeszcze na ciepłym silniku zaraz po zakończonej pracy. Rozgrzany olej jest rzadszy i łatwiej jest go dokładnie usunąć z silnika. W tym celu w silniku należy wykręcić bagnet olejowy, który znajduje się z boku i przelać zużyty olej do płaskiego naczynia o odpowiednio dużej pojemności. Najwygodniej jest przechylić maszynę z wykręconym i wyjętym bagnetem nad naczyniem tak, aby cały olej z silnika spłynął do przygotowanego naczynia. Na koniec ustawiamy urządzenie w pozycji roboczej i wkręcamy bagnet. Zużyty olej należy zlać do pustej butelki po oleju i dostarczyć do punktu utylizacji.

Zlewanie zużytego oleju w kosiarce spalinowej.

 • Kiedy w urządzeniu nie ma oleju ani paliwa jest to najlepszy moment, aby ocenić i poprawić stan techniczny całego urządzenia. W tym celu należy je dokładnie oczyścić i skontrolować stan dokręcenia wszystkich śrub, a w kosiarkach – dodatkowo stan kosza i korpusu. Jeśli metalowe elementy straciły zabezpieczającą je warstwę lakieru należy te miejsca jeszcze raz dokładnie oczyścić i odnowić warstwę nanosząc nowy lakier. Okresowa naprawa powierzchni lakieru na metalowych częściach urządzeń do cięcia trawy  jest zabiegiem  koniecznym, gdyż soki koszonej trawy są bardzo agresywne dla metalu i powodują szybką korozję w miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń.
 • W urządzeniach takich jak kosiarki, kosy, nożyce czy glebogryzarki ważnym elementem konserwacji jest ocena stanu noży. Aby to wykonać, należy odkręcić śruby mocujące noże i zdemontować je – jeśli noszą one oznaki zużycia to powinniśmy je wymienić na nowe. Jeżeli kosiarka pracuje na małej powierzchni i jej noże uległy jedynie lekkiemu stępieniu, możemy je oddać do punktu serwisowego do naostrzenia. Po tym zabiegu nóż obowiązkowo musi zostać zawsze wyważony. Nowe, czy też naostrzone noże montujemy analogicznie odwrotnie do czynności jakie wykonywaliśmy podczas ich odkręcania, pamiętając o starannym dokręceniu śrub mocujących.
 • Pamiętamy także o wymianie filtra powietrza i świecy zapłonowej. Wymiana filtra powietrza musi być wykonywana przynajmniej raz w roku lub częściej zależnie od intensywności używania urządzenia (można to sprawdzić w tabeli przeglądów). Podczas wymiany świecy zapłonowej należy zdjąć końcówkę przewodu zapłonowego i wykręcić odpowiednim kluczem starą świecę, a w jej miejsce wkręcić nową. Dla bezpieczeństwa przed niepożądanym uruchomieniem pozostawiamy kosiarkę bez podłączonego przewodu.

Wymiana filtra powietrza w kosiarce Honda.

 • Końcowym etapem przygotowania kosiarki do następnego sezonu jest napełnienie silnika olejem. W silniku, z którego wcześniej został usunięty olej, należy ponownie wykręcić bagnet olejowy i przez otwór wlać wskazaną w instrukcji ilość oleju. Następnie należy skontrolować stan poziomu oleju – w tym celu wkładamy wytarty bagnet olejowy do końca, nie wkręcając go. Po wyjęciu sprawdzamy poziom i ewentualnie dokonujemy korekty poziomu oleju.

Po zakończeniu prac konserwacyjnych silnik kosiarki spalinowej ponownie napełniamy olejem.

Konserwację urządzeń spalinowych po sezonie możemy przeprowadzić samodzielnie – kolejne, dodatkowe czynności są zazwyczaj dokładnie opisane w instrukcji obsługi. Możemy także dostarczyć kosiarkę do autoryzowanego punktu serwisowego,  gdzie wszystkie niezbędne czynności zostaną wykonane przez wykwalifikowanych serwisantów.

Jak zabezpieczyć na zimę kosiarki elektryczne?

 • Wszelkie przeglądy maszyn elektrycznych należy rozpocząć od odłączenia ich od źródła zasilania.
 • W konserwacji kosiarek elektrycznych ważne jest oczyszczenie ich z resztek trawy, ale nie wolno używać do tego wody pod ciśnieniem, aby uniknąć zamoczenia silnika lub innych elementów elektryki. Ważnym elementem jest także sprawdzenie przewodów elektrycznych oraz czy osłona wyrzutu i kosz nie uległy przetarciu.
 • Pozostałe czynności niezbędne do wykonania po sezonie, to podobnie jak w kosiarkach spalinowych sprawdzenie czy wszystkie śruby są dokręcone oraz stanu noży, a następnie ewentualne ich naostrzenie i wyważenie lub wymiana.
 • Urządzenia elektryczne przechowujemy w suchych pomieszczeniach.

Zabezpieczanie na zimę innych narzędzi ogrodniczych, stosowanych w domu i w ogrodzie

Konserwacja motopomp, obok prawidłowej obsługi, jest istotnym elementem efektywności pracy tych urządzeń. Motopompy Honda wyposażone są w silniki spalinowe, zatem podstawowe zasady konserwacji po sezonie są takie same jak w przypadku innych urządzeń i maszyn spalinowych: przechowywanie zimą z pustym zbiornikiem paliwa, usunięcie zużytego oleju z gaźnika i wlanie nowego, sprawdzenie filtra powietrza i świecy zapłonowej. Warto też sprawdzić czy śruby i nakrętki są prawidłowo dokręcone.

W przypadku motopomp należy przed zimą koniecznie pamiętać o odkręceniu korka spustowego i wylaniu wody, która pozostała w korpusie, ponieważ zamarzająca w niskich temperaturach woda może rozsadzić blok pompy.” – radzi Łukasz Smółka, Manager Produktu Motopompy z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Agregaty prądotwórcze są wykorzystywane przez cały rok i powinny być regularnie sprawdzane – stosuje się zasady konserwacji urządzeń wyposażonych w silniki spalinowe. „Bieżąca konserwacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i obsługi zapewniają prawidłową eksploatację, wydłużają żywotność urządzenia i nie narażają zasilanego sprzętu na uszkodzenie. Jednocześnie takie postępowanie przyczynia się do usprawnienia pracy z agregatem.” – mówi Marcin Wodzyński, Manager Projektu z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Zobacz również na blogu:
Cztery pory roku z narzędziami Fiskars QuikFit
Narzędzia ogrodnicze przydatne jesienią
Wertykulacja i aeracja – czym się różnią?

Podobne artykułu w Poradniku Ogrodniczym:

Materiał prasowy nadesłany przez COMUNICAT Agencja Dobrej Komunikacji

One Response to “Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę”

 1. Jakub pisze:

  Bardzo przydatny artykuł. Właściwy serwis znacznie przedłuża żywotność maszyn.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment