Jak założyć trawnik z siewu

Posted on 24th czerwiec 2011 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Jak założyć trawnik z siewuWiosenna, ciepła pogoda oraz wysoka wilgotność gleby utrzymująca się po późnozimowych roztopach to optymalne warunki by założyć trawnik z siewu. Poniżej przedstawiam poszczególne prace, jakie należy wykonać by móc później cieszyć się przez długie lata soczystym trawnikiem z siewu.

Krok 1 – oczyścić teren pod trawnik z siewu

Zakładanie trawnika z siewu rozpoczynamy od usunięcia z terenu, na którym ma powstać trawnik, wszelkich chwastów, karp po ściętych drzewach, wystających korzeni oraz gruzu i kamieni. Jeśli chwastów jest dużo, co ma często miejsce na działkach po budowie, konieczne będzie chemiczne zwalczanie chwastów za pomocą herbicydów.

Przed założeniem trawnika stosuje się herbicydy nieselektywne, które zwalczają zarówno chwasty jedno- i dwuliścienne. Oprysk herbicydem wykonuje się w okresie wzrostu chwastów, gdyż musi on mieć kontakt nadziemnymi częściami rośliny, poprzez które wnika do tkanek i przedostaje się również do korzeni, niszcząc cały chwast łącznie z korzeniami. Herbicydy nie niszczą zaś nasion chwastów. Zazwyczaj oprysk herbicydem należy powtórzyć gdy chwasty odrosną (a dzieje się tak prawie zawsze – jeden oprysk nie starcza). Przykładowo, jeżeli wysiewamy trawnik wiosną, pierwszy oprysk herbicydem wykonuje się już rok wcześniej – jesienią, a kolejny na wiosnę, tuż przed założeniem trawnika. Po wykonaniu ostatniego oprysku herbicydem, należy z kolejnymi pracami nad trawnikiem odczekać 2-3 tygodni.

Kiedy stanowisko jest już odpowiednio oczyszczone należy zniwelować teren, przenosząc nadmiar gleby z pagórków w zagłębienia terenu, rozbijając przy okazji większe bryły ziemi.

Krok 2 – przygotować glebę pod trawnik z siewu

Ponieważ trawnik to wieloletnia uprawa, należy bardzo starannie przygotować stanowisko, na którym chcemy go założyć.

Zanim założymy trawnik z siewu konieczne jest przedsiewne poprawienie żyzności gleby przez zastosowanie nawozów organicznych lub mineralnych oraz doprowadzenie odczynu podłoża do obojętnego lub lekko kwaśnego (pH 6,0 -7,0). Na glebach zbyt kwaśnych lub silnie alkalicznych korzenie traw nie mogą prawidłowo pobierać wszystkich potrzebnych roślinom składników pokarmowych. Dla podniesienia zasadowości przed założeniem trawnika z siewu warto zastosować odpowiednie ilości wapna węglanowego, a by obniżyć odczyn można wymieszać glebę z kwaśnym torfem lub nawozami siarczanowymi. By zapewnić młodym roślinom dostateczną zawartość składników pokarmowych w podłożu warto przed siewem zastosować nawozy potasowe, fosforowe oraz azotowe. Te ostatnie są szczególnie istotne wiosną, kiedy podczas sprzyjających warunków pogodowych trawa rozwija się bardzo szybko nieustannie powiększając masę liści.

Na glebach lekkich, na których planujemy założyć trawnik z siewu warto dodać przed siewem nasion duże ilości materii organicznej, która nie tylko dostarczy składników pokarmowych ale też znacznie poprawi strukturę podłoża. Ciężkie gleby gliniaste warto rozluźnić dodając do nich materię organiczną oraz gruboziarnisty piasek, który zapewni odpowiednią przepuszczalność.

Po zastosowaniu nawozów oraz ewentualnym zakwaszeniu lub wapnowaniu gleby warto starannie przekopać teren tak, by wszystkie składniki zostały dobrze wymieszane z warstwą gleby do głębokości około 20 cm. W ogrodach bardzo przydatna może okazać się glebogryzarka, natomiast na większych powierzchniach wskazane jest użycie maszyn rolniczych.

Krok 3 – wyrównanie terenu pod trawnik z siewu

Kolejnym krokiem jest kilkakrotne wałowanie oraz zagrabienie terenu mające na celu odpowiednie wyrównanie całej powierzchni. W jego trakcie należy na bieżąco usuwać pojawiające się korzenie chwastów, fragmenty obumarłych drzew oraz wszelkie kamienie lub gruz. Pozostawienie ich w wierzchniej warstwie gleby może skutkować uszkodzeniem kosiarki lub skaleczeniem stopy podczas spaceru w ogrodzie.

Krok 4 – jak wysiać trawę

Kiedy teren jest już odpowiednio wyrównany i wszystkie zabiegi mające na celu poprawienie jakości podłoża zostały zakończone, można rozpocząć siew nasion. Obecnie w sklepach oraz centrach ogrodniczych dostępne są rozmaite nasiona traw, a dokładniej – mieszanki nasion tra, przystosowanych specjalnie dla warunków jakie panują w ogrodach. Jeśli chcemy założyć trawnik z siewu, bardzo ważny jest dobór odpowiedniej mieszanki trawnikowej w zależności od nasłonecznienia w naszym ogrodzie oraz sposobu i intensywności użytkowania przyszłego trawnika.

Siew trawnika należy przeprowadzić podczas bezwietrznej pogody starając się rozprowadzić nasiona równomiernie na całej powierzchni przeznaczonej pod trawnik. Dawki nasion na metr kwadratowy wahają się znacznie w zależności od składu mieszanki oraz przyszłego przeznaczenia trawnika i wynoszą zwykle od 35 aż do 55 gramów. Po siewie całą powierzchnię należy lekko zagrabić w celu przykrycia delikatnych nasion glebą. Jeśli w najbliższym czasie nie zapowiadane są opady deszczu, należy obficie nawodnić teren używając słabego, rozproszonego strumienia wody, tak aby nie wypłukać nasion traw.

Jeżeli zależy nam na naprawdę pięknie prezentującym się trawniku, sprawiającym przy tym mniej problemów, warto wraz z siewem zastosować mikoryzę do trawnika.

Krok 5 – pierwsze koszenie trawnika z siewu

Pierwsze wschody, w zależności od temperatury oraz wilgotności gleby, pojawiają się zwykle już po kilku dniach. Kiedy trawa osiągnie wysokość 10 cm można rozpocząć koszenie, ustawiając nóż kosiarki tak by jednorazowo zebrał maksymalnie 1/3 długości źdźbła.

Gdy trawnik z siewu urośnie trzeba zapewnić mu odpowiednią pielęgnację, dlatego zapraszam do zapoznania się z poniższymi artykułami:

One Response to “Jak założyć trawnik z siewu”

  1. Seboma pisze:

    Zrobiłem wszystko według powyższych wskazówek i w poprzednim tygodniu udało mi się wysiać trawę. Jeszcze nie wzeszła i zastanawiam się czy zdążę ją skosić przed przymrozkami, żeby jeszcze użyć nawozu jesiennego do ukorzenienia. Po jakim czasie powinna taka trawa kiełkować ? I czy dobry będzie nawóz jesienny do trawników VILA YARA ?Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment