Jakie nasiona kupić?

Posted on 2nd styczeń 2013 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze, Warzywa i zioła

Nasiona w sklepie ogrodniczymProdukcję rozsady niektórych roślin można rozpocząć już pod koniec stycznia, choć większość kwiatów i warzyw będziemy wysiewać w okresie od lutego do kwietnia. Niezależnie od terminu siewu, nasiona warto kupić wcześniej. Zakup nasion już na początku roku ma kilka zalet. Zobacz jakie nasiona kupić, jak wybrać te najlepsze i dlaczego nie warto zwlekać na ostatnią chwilę.

Dlaczego nasiona warto kupić wcześniej?
Nowe nasiona pojawiają się w sklepach ogrodniczych zazwyczaj z początkiem stycznia. Warto już teraz wybrać się do sklepu z kilku powodów. Po pierwsze w tym okresie dokonamy zakupu „na spokojnie” – w sklepach ogrodniczych jest mało klientów, będzie czas i możliwość zadania pytań sprzedawcy, a gdy nie będziemy mieli pewności co kupić, zdążymy jeszcze zasięgnąć wiedzy w książkach lub internecie i ponowić wizytę w sklepie. Skorzystamy też z pełnej oferty i dużego wyboru nasion. W późniejszym okresie nasiona będą już przebrane i ciężko będzie dostać nasiona najczęściej poszukiwanych i najchętniej wysiewanych gatunków i odmian roślin ogrodowych.

Na co zwracać uwagę, gdy chcemy kupić dobre nasiona?

Ogólna zasada doboru gatunków i odmian do wysiewu mówi aby wybierać te nasze, polskie, które są nie tylko zazwyczaj tańsze od importowanych ale też lepiej przystosowane do uprawy w naszym klimacie. Rodzime odmiany warto wybierać szczególnie w przypadku uprawy warzyw. Jednak wybór właściwych gatunków i odmian do wysiania to jeszcze nie wszystko. Trzeba zwrócić też uwagę na jakość kupowanych nasion aby nasza praca, włożona w przygotowanie rozsady i wysiew, nie poszła na marne. Każdy zapewne chce też kupić nasiona w jak najkorzystniejszej cenie. Ale poszukując cenowych okazji łatwo zostać nabitym w przysłowiową butelkę. Czym się zatem kierować przy zakupie nasion?

Nasiona kupuj tylko w zaufanych miejscach
Przede wszystkim unikajmy kupowania nasion na sezonowych targowiskach, ryneczkach i przypadkowych punktach sprzedaży, takich jak sezonowe stoiska w marketach. Choć ceny bywają niższe, łatwo niestety trafić na nasiona gorszej jakości, z których niewiele wykiełkuje. Czasem wcale nie chodzi o to, że są to nasiona od kiepskiego producenta lub przeterminowane ale po prostu mogły być one źle przechowywane przez sprzedawcę. Kierujmy się zatem wyłącznie do dobrych, wyspecjalizowanych sklepów ogrodniczych, gdzie możemy liczyć nie tylko na dobry towar ale i poradę sprzedawcy.

Sprawdź informacje na torebce z nasionami
Torebce z kupowanymi nasionami warto się dokładnie przyjrzeć. Na opakowaniu powinna być nazwa gatunku i odmiany, nazwa producenta lub dystrybutora. Na odwrocie opakowania powinna być też podana gramatura lub ilość nasion w opakowaniu, nr partii, informacja o zdolności do kiełkowania (wyrażana zazwyczaj w %) oraz data przydatności do siewu. Przeważnie umieszczana jest też krótka instrukcja uprawy, która może być dla nas pomocna. Z tego względu po wysiewie nasion, opakowania warto zachować aby w razie potrzeby mieć ściągawkę. Oczywiście opakowania, jak i paragon zakupu, warto zatrzymać na dłużej również na wypadek ewentualnej reklamacji.

Czy warto kupić nasiona oznaczone symbolem F1
Czasem nazwa odmiany na opakowaniu nasion jest oznaczona Symbolem F1, który oznacza, że jest to odmiana mieszańcowa. Rośliny otrzymane z takich nasion charakteryzują się zazwyczaj bujniejszym i wyrównanym wzrostem, lepszym plonowaniem czy wyższą odpornością na choroby. Nie nadają się jednak do pozyskania nasion na kolejne lata, gdyż będzie występować rozszczepienie cech mieszańców i jakość otrzymanych roślin będzie bardzo nierówna.

Czy warto kupić nasiona kalibrowane?
Opakowanie z nasionami warzyw może być też oznaczone „nasiona kalibrowane”. Kalibrowanie polega na rozdzieleniu nasion na różne frakcje w zależności od ich wielkości. W przypadku wielu gatunków warzyw stwierdzono, że im większe są nasiona, tym lepsza jest ich jakość. W praktyce zatem określenie „nasiona kalibrowane” oznacza, że są to nasiona najwyższej jakości, zapewniające uzyskanie równej i dobrej jakościowo rozsady. Nasiona kalibrowane bywają nawet o 1/3 droższe niż nieselekcjonowane ale też można ich wysiewać nieco mniej z racji, że wschody są „pewniejsze”.

Na koniec dodam jeszcze, że przy okazji zakupu nasion, warto rozejrzeć się za ziemią do produkcji rozsad i wysiewu nasion, skrzynkami wysiewnymi i doniczkami do rozsad. Nieraz już w styczniu można też kupić cebulę dymkę.

Tyle ode mnie. A na co Wy zwracacie uwagę przy zakupie nasion? Czekam na Wasze propozycje. Piszcze w komentarzach poniżej czym się kierujecie wybierając nasiona do swojego ogrodu.

Zobacz także:
Nasiona kwiatów wysiewane w zimie
Wysiew nasion i uprawa pomidorów z rozsady, amatorska uprawa marchwi i ziemniaków – super filmy!
Wiosenna uprawa rzodkiewki
Jak kupować nasiona?

Fot. © JackF – Fotolia.com

One Response to “Jakie nasiona kupić?”

  1. Tośka pisze:

    Staram się kupować w sprawdzonym sklepie, mam zaufanie co do cen i jakości nasion, w sklepie gdzie obsługa była miła i mądrze doradza. Zwracam uwagę na cierpliwość sprzedawcy, bo zadaję kilka pytań. Jeżeli wcześniejsze lata sprawdzałam te zalety, teraz już tylko kupuję, nie zastanawiam się.
    Pozdrawiam pa,paPings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment