Jesień w ogrodzie

Posted on 22nd Wrzesień 2011 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Już tylko chwile dzielą nas od nastania jesieni, która w naszym klimacie jest bajecznie kolorową porą roku. Nie bez powodu przecież wzięło się określenie „złota polska jesień”. Podziwiamy barwy liści, przebarwiających się na żółto, pomarańczowo, czerwono, różowo i fioletowo. Zanim wszystkie opadną z drzew, kolorują nasz świat aż do nadejścia zimy. Czemu zawdzięczamy taki barwny spektakl jaki daje przyroda jesienią?

Otóż rośliny przygotowując się do zimowego spoczynku budują ze specjalnych komórek u nasady liści zapory, przez które składniki pokarmowe nie mogą już przedostawać się do blaszek. Zielony barwnik zanika pierwszy, gdyż ulega rozkładowi. Ponieważ nie zostaje odbudowany z braku cukrów i innych składników pokarmowych, zanika całkiem. Wtedy ujawniają się pozostałe barwniki karotenowe: żółty i pomarańczowy. Dzięki procesom chemicznym zachodzącym w liściach, powstają jeszcze inne barwniki jak fioletowy czy czerwony, ale ten proces jest złożony i zależy głównie od gatunku rośliny oraz czynników środowiskowych.

Dzięki temu jesienią ogrody mogą wyglądać naprawdę pięknie. Wystarczy tylko posadzić w nich rośliny, które o tej właśnie porze roku będą emanować wspaniałymi ognistymi barwami. Jakie rośliny tak pięknie zaprezentują się jesienią? Co jeszcze, poza roślinami, może ozdobić ogród w czasie jesieni? Odpowiedzi na te pytania we wspaniałej, inspirującej relacji z wycieczki do Ogrodu Botanicznego w Łodzi, którą do naszego “Pradnika Ogrodniczego” przygotowała Katarzyna Józefowicz. Zobacz: Ogród piękny jesienią…

Zobacz również:
Narzędzia ogrodnicze przydatne jesienią
Spalanie odpadów na ogródkach działkowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment