Kaladium ogrodowe i doniczkowe – uprawa

Kaladium (Caladium) jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny obrazkowatych, pochodzącą z rejonów tropikalnych. Uprawiana jest głównie ze względu na przepiękne duże, sercowato-strzałkowate, pstre liście, z reguły wielokolorowe z różowymi, czerwonymi, białymi lub zielonymi wzorami. Kaladium jest popularne w uprawie doniczkowej. Niewiele jednak osób wie, że z powodzeniem można także wysadzać je na ogrodowe rabaty.

Poza przepięknymi liśćmi, kaladium ogrodowe tworzy też ciekawe kwiatostany, złożone z kolby oraz otaczającej ją pochwy. W amatorskiej uprawie kaladium nie zawsze zakwita. Rośliny z tego rodzaju osiągają przeważnie wysokość do 40 cm.

Uprawa kaladium jest dość trudna lecz ze względu na walory dekoracyjne, dość często spotykaną w mieszkaniach. Warunki uprawy kaladium w mieszkaniach lepiej znoszą odmiany mieszańcowe, które lepiej tolerują suche powietrze, panujące w większości mieszkań.

Uprawa kaladium w mieszkaniu

Przede wszystkim trzeba jej zapewnić jasne stanowisko ale nie bezpośrednio nasłonecznione, gdyż łatwo dochodzi do poparzenia liści. Musi być to zatem światło rozproszone (np. pod jasnym oknem ale nie na parapecie, tuż przy szybie). Gdy kaladium ma zbyt mało światła, liście tracą swój urok. Temperatura uprawy powinna wynosić od 15°C do 24°C.

Roślina wymaga gleby wilgotnej (ale nie podmokłej, bo wówczas zaczną gnić bulwy). W sezonie wegetacyjnym podlewamy 2 do 3 razy w tygodniu. Co 3 tygodnie warto też podać niewielką dawkę nawozu wieloskładnikowego. Podlewanie ograniczamy gdy roślina przestanie wytwarzać nowe liście.

Trzeba też pamiętać, że uprawa kaladium wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Nie możemy jednak go zraszać, gdyż na liściach powstaną plamy (delikatnych liści kaladium nie przecieramy też szmatką ani nie stosujemy nabłyszczaczy). Wilgotność trzeba zatem zapewnić umieszczając w pobliżu pojemnik, z którego będzie parować woda lub stawiając doniczkę na szerokiej tacce wypełnionej cienką warstwą kamyczków, pomiędzy które wlewamy wodę. Kamyki zwiększają powierzchnię parowania i zapewniając wilgoć w powietrzu.

Po obumarciu części nadziemnej bulwy przechowujemy w warunkach niedużej wilgotności (umiarkowane podlewanie co 2 tygodnie) i w nieco chłodniejszym pomieszczeniu – najlepiej w temperaturze około 18°C.

Uprawa kaladium w ogrodzie

Jak wspomniałem na początku artykułu, kaladium ogrodowe możemy też wysadzać na rabatę w ogrodzie. Możemy to jednak zrobić dopiero tuż przed nadejściem lata, gdy mamy pewność, że temperatura nie będzie długotrwale spadać poniżej 13°C. Do uprawy kaladium w ogrodzie podobnie jak w uprawie doniczkowej wybieramy stanowisko jasne (ale nie bezpośrednio nasłonecznione) lub półcieniste. Stanowisko musi być ciepłe i osłonięte, nie narażone na okresowe spadki temperatur. Kaladium w ogrodzie możemy sadzić w towarzystwie innych roślin lubiących gleby żyzne i wilgotne. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno zraszać liści kaladium ogrodowego, a zatem trzeba podlewać bezpośrednio na glebę. Pod koniec lata, gdy liście zaschną, bulwę wykopujemy i przenosimy do ogrzewanego pomieszczenia o temp. 18°C. Postępujemy zatem podobnie jak w uprawie doniczkowej. Przezimowane bulwy można rozmnażać przez podział.

Niezależnie od tego czy uprawiamy kaladium w ogrodzie, czy w domu, pamiętajmy że jest ono rośliną trującą! Po spożyciu może powodować zapalenie jelit. Wszelkie prace pielęgnacyjne wykonujmy zatem w rękawicach.

Więcej informacji o ogrodowej uprawie kaladium, oraz innych jego krewnych z rodziny obrazkowatych, znajduje się w naszym poradniku, w artykule Cantedeskia, arisema, obrazki włoskie.

Zobacz również:
Jak uniknąć problemów w uprawie roślin? Poznaj największy grzech ogrodników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment