Kolorowe iglaki w ogrodzie

Posted on 11th Styczeń 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Wśród ogromnego bogactwa roślin pokrytych igłami każdy z łatwością znajdzie rośliny, które będą mogły ozdobić jego ogród, a nawet balkon czy taras. Jednak podczas wybierania gatunków, które będą później rosły na działce, należy wziąć pod uwagę różne wymagania uprawowe, czasem dość wysokie, by rośliny prawidłowo się rozwijały zdobiąc ogród przez długie lata. Także nie bez znaczenia jest sam charakter istniejących już nasadzeń roślinnych, ponieważ niewłaściwie dobrane rośliny iglaste, tak jak i gatunki z innych grup, mogą zaburzyć harmonię rabat, znacznie ograniczając ich walory dekoracyjne.

Dobierając kolorowe iglaki w ogrodzie poprzez wybór ciekawych odmian ogrodowych można uzyskać bardzo ciekawe efekty kolorystyczne, utrzymujące się przez cały rok ze względu na trwały charakter ulistnienia większości roślin iglastych.

Zastosowanie kolorowych iglaków w ogrodzie jest uniwersalne i zależy jedynie od wymagań glebowych oraz formy wzrostu poszczególnych gatunków. Wiele z nich można wykorzystywać na utworzenie zimozielonych żywopłotów oddzielających ogród od ruchliwej ulicy oraz ciekawskich spojrzeń przechodniów. Powoli rosnące gatunki kolorowych iglaków w ogrodzie mogą być sadzone na rabatach kwiatowych oraz skalniakach i wrzosowiskach, gdzie będą stanowiły ciekawe akcenty także podczas zimy. Formy szczepione, sadzone pojedynczo na tle parkanu, muru lub trawnika, będą stanowiły bardzo atrakcyjne uzupełnienie ogrodowej kompozycji, wnosząc swoja formą wyszukane piękno. Również niewielkie balkony oraz tarasy zyskają wiele na urodzie, jeśli zostaną umieszczone na nich skrzynie lub duże donice z pojedynczymi roślinami lub niewielką kompozycją utworzoną z miniaturowych form iglaków.

Wprowadzenie kolorowych iglaków w ogrodzie o atrakcyjnie zabarwionych pędach sprawi, że ogród stanie się miejscem pełnym kolorów także w czasie jesienno-zimowych miesięcy, kiedy najtrudniej na działce o barwy lata.

Słoneczne akcenty żółtej barwy wniosą do ogrodu formy ozdobne sosny pospolitej o złocistych igłach, wyrastających po kilku latach w średniej wielkości drzewa, odmiany świerków o intensywnie złocistych młodych przyrostach zachowujących soczyste kolory aż do początku lata, a także wiele odmian cyprysików groszkowatych oraz żywotników zachodnich, które można z powodzeniem wykorzystać na strzyżone żywopłoty. W lekkim cieniu doskonale sprawdzą się niewymagające odmiany cisa pospolitego o złocistych igłach, lecz należy pamiętać, że jak większość odmian w żółtych barwach, także i one prezentują swoje walory najlepiej w miejscu, gdzie dociera dużo słońca.

Stalowo błękitne barwy igieł, tak charakterystyczne dla wielu iglaków, wnoszą do ogrodu chłodne piękno dodając do palety barw roślin ozdobnych uprawianych na rabatach kolejne odcienie. Wśród odmian o srebrzystym zabarwieniu igieł przodują, osiągające spore rozmiary, świerki kłujące, odmiany cyprysika łuskowatego oraz cyprysika groszkowego, odznaczającego się umiarkowanym tempem wzrostu. Także duży wybór panuje pośród odmian cyprysika Lawsona, który jednak może okazać się bardziej podatny na przemarzanie, zwłaszcza jeśli rośliny są posadzone w miejscu narażonym na silne podmuchy mroźnych wiatrów w okresie zimy. Ciekawie prezentuje się także srebrnolistna odmiana cyprysika nutkajskiego o charakterystycznie przewieszającym się wierzchołku.

Jednak barwy to nie wszystko, co oferuje nam świat kolorowych iglaków w ogrodzie. Jest to także ogromna rzesza karłowych odmian, w wielu przypadkach uzyskanych przez szczepienie znalezionych w środowisku naturalnym pędów na podkładkach, charakteryzujących się normalnym tempem wzrostu. Rośliny uzyskane w ten sposób mogą stanowić zarówno dekorację niewielkich powierzchni ogrodów skalnych, jak też spełniać rolę reprezentacyjną, rosnąc pojedynczo na tle dużej powierzchni trawnika.

Także wśród rozmnażanych wegetatywnie siewek typowych gatunków wysokich pojawiają się od czasu do czasu egzemplarze o słabej sile wzrostu, które bardzo szybko zostają włączone w poczet ogrodowych mieszkańców, pełniących funkcje dekoracyjną. Wśród iglaków karłowych oraz szczepionych spotkać można niemal wszystkie gatunki roślin iglastych występujących w przyrodzie.

Zobacz także na blogu:
Ogród w kolorze niebieskim
Co posadzić zamiast tui w ogrodzie

Polecamy również w poradniku ogrodniczym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment