Kompozycje kwiatowe na balkon

Kompozycje kwiatowe na balkon Balkon do dodatkowe metry kwadratowe naszego mieszkania. Jest oazą spokoju relaksu, przystankiem w zaganianym codziennym życiu. Powinien być przede wszystkim funkcjonalny i estetyczny. Rośliny tam rosnące dobrze zaplanowane będą zdobić go nawet do późnej jesieni. Jak zaaranżować kompozycje kwiatowe na balkon? Podpowiemy czym się kierować w układaniu kompozycji kwiatowych i jakie rośliny wybrać.

Piękno otaczających roślin pobudza nasze zmysły. Odpowiednio dobierając i pielęgnując rośliny na balkonie zapewnimy sobie relaks na łonie natury. Przygotowując kompozycje kwiatowe na balkon warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą uzyskać pożądany efekt. Oto kilka z nich.

Zasady tworzenia kompozycji kwiatowych na balkonie

  1. Wszystkie elementy roślinne zestawione w grupę muszą być połączone w jednolitą, harmonijną całość,
  2. Należy zachować proporcje pod względem wysokości roślin, pokroju, liczby czy barwy, analizując szybkość wzrostu gatunku oraz wybór miejsca,
  3. Układając kompozycje kwiatową na balkonie należy kierować się poczuciem estetyki zestawiając różne aranżacje,
  4. Kompozycja kwiatowa w pojemniku stanowi pewien rodzaj układu przestrzennego. Dobieramy główny element i wokół niego układamy elementy boczne, uzupełniające. Główny element znajdzie się albo w środku założenia albo będzie dominować nad innymi nie koniecznie będąc w centralnym punkcie,
  5. Kompozycja może składać się z jednego, dwóch lub kilku gatunków roślin. Wysokie rośliny sadzone są na tyle pojemnika niższe z przodu,
  6. Kompozycje wieloelementowe najlepiej wyglądają w zestawieniach nieparzystych, sadzone naprzemiennie.

Jakie rośliny wybrać do kompozycji kwiatowych na balkon?

W doborze roślin do kompozycji kwiatowych na balkon niezwykle ważna jest ich barwa, proporcje oraz warunki jakie panują na balkonie. Niektóre rośliny dobrze będą czuły się w słońcu inne zaś przeciwnie, preferują cień. W kompozycjach kwiatowych na balkon doskonale sprawdzą się rośliny jednoroczne i dwuletnie, cebulowe oraz byliny. Pelargonie ciekawie będą wyglądać w połączeniu z wilczomleczem ‘Diamond Frost’, petunie z bakopami, werbeny z lobeliami. Z kolei efektowne liście kocanki włochatej można połączyć z surfiniami w różnych odmianach. Jako uzupełnienie kompozycji kwiatowych na balkon można posadzić komarzyce czy barwne koleusy. Równie ciekawie będą wyglądać zestawione ze sobą różnokolorowe odmiany nemezji.

W co posadzić kompozycje kwiatowe na balkon?

Pojemnik służący do posadzenia kompozycji kwiatowej na balkon powinien być odpowiedniej wielkości, tak aby posadzone w nim rośliny miały możliwość rozrośnięcia się. Na rynku mamy dostęp do różnego rodzaju pojemników. Mogą być wykonane z ceramiki, plastiku, metalu. Aktualnie modne stały się pojemniki z tworzyw sztucznych w różnych energetycznych kolorach. Kompozycjami kwiatowymi możemy obsadzać także wiklinowe kosze.

Na dnie pojemnika powinny znaleźć się otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Można dodatkowo zaopatrzyć go w drenaż w postaci keramzytu lub krzemionki. Pojemnik wypełniamy podłożem dobrej jakości na 2/3 jego wysokości. Ziemia powinna być świeża, o dobrej strukturze. Rośliny przeznaczone do sadzenia umieszczamy na wyrównamy podłożu i obsypujemy, lekko ugniatając ziemię wokół nich. Po posadzeniu koniecznie podlejmy kompozycje.

Przygotowaliśmy trzy ciekawe rozwiązania kompozycji kwiatowych na balkon.

Kompozycje kwiatowe na balkon – przykład 1

Przykładem prostej dwuelementowej kompozycji kwiatowej na balkon o charakterze swobodnym jest połączenie jednorocznej gazani oraz kocanki włochatej. Jeśli na nasz balkon padają promienie słoneczne przez długi czas ten zestaw będzie idealny. Gazania jest rośliną lubiącą słońce, wystawiona na jego bezpośrednie działanie otwiera kwiaty. Będzie ładnie kontrastować z szarym odcieniem kocanki, która z biegiem czasu zacznie „wylewać się” z pojemnika.

 

Kompozycje kwiatowe na balkon

Kompozycja kwiatowa na balkon z gazanią oraz kocanką włochatą

 

Kompozycje kwitowe na balkon – przykład 2

Przeciwstawnością do szarych blokowisk może być energetyczny balkon. Kolor napełnia nas pozytywnym nastawieniem, jesteśmy „nafaszerowani” energią i chęcią do życia. Istotna jest gra kolorów. Nie bójmy się zatem eksperymentować. Na tak urządzony balkon będą pasować kompozycje kwiatowe w żywych kolorach. Warto połączyć kocankę włochatą z fioletowym osteostermum ‘Osjatis’, do tego uzupełniając kompozycje białym goździkiem ogrodowym w odmianie ‘Grenadin White’.

 

Kompozycje kwiatowe na balkon

Kompozycja kwiatowea na balkon z osteospermum ‘Osjatis’, kocanką włochatą i goździkiem ogrodowym ‘Grenadin White’

 

Kompozycje kwiatowe na balkon – przykład 3

Wiosną rośliny budzą się do życia. Zestawienie barw przeciwstawnych w kompozycji kwiatowych na balkon o tej porze roku będzie słusznym działaniem. Takie barwy chodź kontrastowe uważane są za najbardziej harmonijne. Możemy wykorzystać żółte bratki wielkokwiatowe, z niebieskimi prymulkami sadzonymi naprzemiennie. W kompozycji nie może zabraknąć roślin cebulowych. Lada moment zakwitną w niej narcyzy, które będą tłem dla niższych kwiatów.

 

Kompozycje kwiatowe na balkon

Kompozycja kwiatowa na balkon z bratkiem wielkokwiatowym, prymulką i narcyzami

Zachowując zdrowy wygląd i obfite kwitnienie roślin nie możemy zapomnieć o systematycznym czyszczeniu ich z obumarłych kwiatów i liści. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów i niedopuszczanie do zawiązywania nasion pobudza je do zawiązywania nowych pąków i bujnego kwitnienia. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu oraz dokarmianiu roślin specjalistycznymi nawozami!

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment