Kosiarka z mulczowaniem – jaka jest najlepsza?

Posted on 27th czerwiec 2014 in Narzędzia i sprzęt, Porady ogrodnicze

Kosiarka z mulczowaniemMulczowanie trawy jest zabiegiem przynoszącym wiele korzyści. Przede wszystkim to sposób na szybkie pozbycie się nadmiernej ilości skoszonej trawy, a także zatrzymanie na trawniku substancji odżywczych zawartych w skoszonej trawie. Ogranicza więc nasz wysiłek i koszty nawożenia, o ile jednak dysponujemy kosiarką z mulczowaniem, która pozwoli odpowiednio rozdrobnić trawę oraz zadecydować jaka część zmielonej trawy ma pozostać na trawniku.

O zaletach i wadach mulczowania trawy oraz jak prawidłowo wykonywać ten zabieg pisałem w poprzednim wpisie Mulczowanie trawy – opinie eksperta – czy warto i jak często mulczować, gdzie zaprezentowałem opinie o mulczowaniu i porady architekta krajobrazu – Pani Lidii Tokarskiej. Dziś natomiast skorzystamy z pomocy Pana Mariusza Czarnockiego, który jest Managerem Produktu “Urządzenia do pielęgnacji zieleni” w Aries Power Equipment (Generalny Dystrybutor Maszyn i urządzeń Honda w Polsce). Pan Mariusz podpowie nam na co zwrócić uwagę gdy kupujemy kosiarkę z mulczowaniem i poszczególne cechy kosiarek omówi na przykładzie maszyn Honda.

Kosiarka z mulczowaniem do ogrodu przydomowego i na działkę

Aby zapewnić sprawne i prawidłowe mulczowanie, kosiarka powinna być wyposażona w system podwójnych noży oraz system mielenia zmiennego, czego przykładem są kosiarki Honda z serii Super Komfort (HRX) jak HRX 476 VKE o szerokości roboczej 47 cm i HRX 537 VYE o szerokości roboczej 53 cm.

Te kosiarki z mulczowaniem posiadają innowacyjny system podwójnych noży MicroCut®, który tnie trawę ze zwiększoną częstotliwością, ponieważ nóż górny wykonuje cięcie podstawowe a dolny – cięcie wykańczające i ostatecznie oba noże bardzo dokładnie rozdrabniają pokos. Dzięki temu podczas mulczowania na powierzchni pozostawiamy cienką warstwę drobno pociętej trawy, która szybciej ulegnie procesowi rozkładu. Natomiast uzupełniający system mulczowania zmiennego Versamow® umożliwia regulowanie ilości trawy trafiającej do kosza i tej pozostawionej na glebie oraz dostosowanie ilości mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogody. Operator, za pomocą jednej dźwigni Clip Director, decyduje o tym jaka ilość pokosu będzie mulczowana a jaka zebrana do kosza. Rozwiązanie to może być dodatkowo wykorzystywane jesienią do mielenia liści.

Istotnym elementem wyposażenia kosiarki z mulczowaniem jest regulacja wysokości koszenia, dzięki której również kontrolujemy ilość pokosu pozostawianego na powierzchni. Większa liczba stopniowania i większy zakres ustawiania wysokości koszenia zapewnia doskonalsze dostosowanie się do panujących warunków. Kosiarki HRX 476 VKE i HRX 537 VYE oferują 7-stopniową skalę regulacji.

– „Układ podwójnych noży i system mielenia zmiennego są rozwiązaniami zaawansowanymi technicznie i ich celem jest umożliwienie prawidłowej pielęgnacji trawy na profesjonalnym poziomie bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi i przy jak najmniejszym nakładzie pracy człowieka. Są w pełni dostosowane do prac pielęgnacyjnych według zasad zalecanych przez profesjonalistów.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment – „System mulczowania w istotny sposób ułatwia wykonywania czynności. W przypadku najlepszej do mulczowania wysokości trawy, ok. 4 cm, wystarczy, by operator ustawił dźwignię w położeniu ‘100% mulczowania’. Jeśli trawa jest wyższa, należy zastosować ustawienie pośrednie, którego efektem będzie częściowe mulczowanie. Dzięki temu zmniejszamy objętość pokosu, który pozostanie na powierzchni. Natomiast gdy trawa urosła naprawdę wysoka – dźwignię należy ustawić w pozycji ‘100% zbierania trawy’ a wówczas trawa będzie skoszona i jednocześnie przygotowana do kolejnego koszenia ale z mulczowaniem. Wszystko z zachowaniem reguł sztuki prawidłowego mulczowania.

Kosiarka z mulczowaniem do bardzo dużych trawników i zastosowań profesjonalnych

Dla osób zajmujących się pielęgnacją obszernych trawników wygodnym rozwiązaniem koszenia połączonego z mulczowaniem są traktory ogrodowe Honda HF 2417HM/HT i HF2622HM/HT przeznaczone do szybkiego koszenia powierzchni powyżej 1 500m2. Wyposażone są także w większe zbiorniki paliwa (ponad 8l), system Optiflow, system kontroli napełnienia i elektrycznego opróżniania kosza, 7-stopniową regulację wysokości koszenia, reflektor, który włącza się automatycznie po zapadnięciu zmierzchu. Niezawodność i wysoką wydajność zapewniają im przyjazne dla otoczenia silniki 4-suwowe. Model HF 2622 natomiast posiada najlepszy i najbardziej ekologiczny w swojej klasie silnik na rynku GXV660 o mocy 21,5 KM / 16 kW (punkt pracy w traktorku przy 13,8 kW), który gwarantuje doskonałą wydajność w trudnych warunkach,

W tych kosiarkach z mulczowaniem zastosowano uproszczony system mielenia Versamow® jako opcję, którą można włączyć/wyłączyć zależnie od potrzeb. Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w maszynach HF 2417 i HF 2622 jest synchronizacja podwójnych noży, która zwiększa wydajność koszenia. Dzięki tym udogodnieniom traktorki ogrodowe, jak również kosiarki z serii HRX, spełniają 3 funkcje: koszenia, zbierania, mielenia, w tym liści, dlatego znajdują zastosowanie w ogrodzie od wiosny po późną jesień.

Dodatkowo, traktory ogrodowe Honda HF są przystosowane do łączenia z różnego rodzaju przystawkami, które znacząco poszerzają zakres ich stosowania wokół domu przez cały rok – mogą zatem służyć również do aeracji i ugniatania trawników, zamiatania ścieżek i chodników, piaskowania i odśnieżania czy przewożenia przyczepą o ładowności 350 kg sprzętu i odpadów ogrodowych.

Przeczytaj również:
Co robić ze skoszoną trawą?
Kosiarka samojezdna Husqvarna
Ostatnie koszenie trawnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment