Krytoryjek olchowiec – larwy pod korą wierzby i ich zwalczanie

Posted on 23rd czerwiec 2014 in Ochrona roślin, Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Krytoryjek olchowiecKrytoryjek olchowiec to chrząszcz składający jaja pod korą wierzb, brzozy i olchy. Wylęgające się z jaj larwy od końca maja do lipca drążą korytarze w gałęziach, pozostawiając po sobie dziury i mieszaninę odchodów z trocinami. Zdjęcia pokazujące żerujące larwy i powodowane rzez nie uszkodzenia właśnie otrzymałem od jednego z naszych czytelników. Zobacz jak rozpoznać tego szkodnika i co robić po jego zauważeniu.

Objawy żerowania larw krytoryjka olchowca
Właśnie teraz, w czerwcu, najłatwiej zauważyć objawy żerowania larw krytoryjka olchowca. Są to wygryzione dziury oraz wydostające się z nich trociny i odchody żerujących larw. Larwy krytoryjka olchowca drążą tunele w pniach drzew, powodując ich łamliwość i zasychanie wierzchołków uszkodzonych pędów. W końcu przepoczwarzają się i od początku lipca pojawiają się dorosłe chrząszcze. Od lipca do października samice krytoryjka olchowca składają jaja pod korą drzew aby ponownie wylęgły się z nich larwy.

Oto zdjęcia z objawami żerowania tego szkodnika wierzb. Zdjęcia ze zgodą na publikację przesłał do mnie jeden z czytelników, za co bardzo dziękuję!

Krytoryjek olchowiec

Krytoryjek olchowiec – dziura w pniu wierzby mandżurskiej oraz widoczna mieszanina trocin i odchodów larwy

krytoryjek olchowiec - larwa

Larwa krytoryjka olchowca widoczna pod uszkodzoną korą

krytoryjek olchowiec - poczwarka

Krytoryjek olchowiec – poczwarka, która niebawem przeistoczy się w dorosłego chrząszcza

Zwalczanie krytoryjka olchowca
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się krytoryjka olchowca w naszym ogrodzie, warto dokładnie oglądać kupowane sadzonki, szczególnie wierzb szczepionych, które szkodnik ten wyjątkowo sobie upodobał. Zwróćmy uwagę, czy na roślinach nie widać wyżej opisanych uszkodzeń pędów.

Jeżeli zaś szkodnika zauważymy na roślinach już rosnących w naszym ogrodzie, są dwie drogi do wyboru. Jeżeli larwy krytoryjka olchowca silnie uszkodziły pędy drzew, to rośliny są w zasadzie do wyrzucenia. Trzeba je wykopać i spalić.

Jeżeli jednak udało nam się dostrzec dorosłe chrząszcze, które pojawiają się w lipcu i sierpniu (być może przyleciały od sąsiada), a na roślinach nie obserwowaliśmy wcześniej wyraźnych uszkodzeń i larw, możemy się ratować wykonując opryski zwalczające krytoryjka. Należy je wykonać jak najszybciej, zanim samice chrząszczy złożą jaja pod korą naszych drzew i krzewów. Pomocne będą tu preparaty Fastac 100 EC i Provado Plus AE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment