Kurzyślad polny – roślina „pogodynka”

kurzyslad-polny
W ogrodach mogą rosnąc rozmaite rośliny, nieraz ciekawe i niezwykłe. Przykładem są rośliny które reagują na zmiany pogody, takie jak kurzyślad polny (Anagallis arvensis). To drobna roślina jednoroczna z rodziny pierwiosnkowatych. Występuje dość powszechnie na terenie naszego kraju, porastając często pola i nieużytki. Nie ma wygórowanych wymagań i jako roślina ogrodowa jest łatwa w uprawie. Choć z wyglądu jest dość niepozorna, pozwala przewidywać pogodę!

Kurzyślad polny tworzy płożące się pędy, osiągające do 20 cm długości, pokryte wyrastającymi naprzeciwlegle zielonymi, jajowatymi listkami. Tworzy kępki o wysokości do 10 cm i szerokości do 1/2 m.

Warunki atmosferyczne możemy przewidywać obserwując kwiaty kurzyśladu polnego.

Jego kwiaty są drobne, o średnicy do 8 mm, barwy czerwonej (rzadziej niebieskiej). Roślina kwitnie od czerwca do września. Na noc kwiaty się zamykają i pozostają zamknięte w dni pochmurne. Jeżeli rankiem się otworzą, zwiastują dzień słoneczny!

Kurzyślad polny zainaugurował foto-leksykon roślin-pogodynek na naszym forum. Jakie rośliny-pogodynki rosną w waszych ogrodach? Zapraszam do wejścia na forum poradnika i przedstawienie własnych propozycji roślin reagujących na zmiany pogody!

Zobacz: rośliny-pogodynki (foto-leksykon).

Przeczytaj również o:
Czarnuszka damasceńska – ozdobne kwiaty i torebki nasienne
Groszek pachnący – urokliwe pnącze o pachnących kwiatach

Autorem fotografii jest AnRo0002, źródło: Wikimedia Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment