Owady pożyteczne i szkodniki – ich rola w przyrodzie

Biedronka, złotook, mszyce i mrówkaZupełnie przypadkowo na naszym forum trafiłem na zdjęcie, dawno już temu wstawione przez Tadka. Tym niezwykłym zdjęciem Tadek udzielił nam prawdziwej lekcji ogrodnictwa – pouczającej i dostarczającej niezwykle praktycznych informacji. Oto historia o szkodnikach roślin, o owadach pożytecznych, sprzymierzeńcach ogrodników w walce ze szkodnikami i zależnościach między nimi. Prawdziwe ogrodowe życie, które musisz poznać!

To, co jako pierwsze zauważycie na tym zdjęciu to mszyce, które oblazły wierzchołek pędu rośliny. To doskonale wszystkim znane szkodniki, pluskwiaki masowo żerujące na roślinach, co roku uprzykrzające życie ogrodnikom. Na szczęście w walce z mszycami mamy naturalnych pomocników, również widocznych na tym zdjęciu.

Biedronka, złotook, mszyce i mrówka

Niezwykłe zdjęcia Tadka pokazuje jak współżyją w orodzie szkodniki i owady pożyteczne, pomagające nam w walce ze szkodnikami. Tadziu, gdzie Ty znalazłeś tylu statystów do tej fotografii?

Nieco poniżej mszyc znajduje się jeden z takich pomocników, dobrze wszystkim znana i lubiana, biedronka. Zarówno dorosłe biedronki jak i ich larwy żywią się mszycami, a jedna larwa biedronki potrafi zjeść 200 – 600 mszyc!!! To dopiero pomocnik!

Larwa biedronki

W walce z mszycami pomagają nam zarówno dorosłe biedronki jak i ich larwy. Na zdjęciu właśnie larwa biedronki. Nauczcie się je rozpoznawać i nie niszczcie takich larw w ogrodzie!

Ale to nie wszystko… Na zdjęciu wykonanym przez Tadka, na lewo od biedronki jest gość o przezroczystych skrzydłach. To prawdopodobnie złotook – kolejny nasz pomocnik! Dlaczego rola złotooków jest tak ważna w przyrodzie? Niektóre złotooki, podobnie jak biedronki, żerują na mszycach. Wprawdzie dorosłe złotooki zazwyczaj preferują pyłek roślinny, a tego widocznego na zdjęciu mogła przyciągnąć spadź wydalana przez mszyce, to jednak prawdziwymi żarłokami mszyc są larwy złotooków. Ponoć w ciągu dwóch tygodni jedna larwa potrafi zjeść do 450 mszyc. Może się też żywić innymi szkodnikami, m. in. miodówkami i przędziorkami.

Uważajcie zatem, aby podczas wykonywania oprysków przeciw mszycom nie zaszkodzić biedronkom i złotookom! To nasi sprzymierzeńcy. Do walki z mszycami wybierajcie głównie metody naturalne, nieszkodliwe dla owadów pożytecznych!

Owadom pożytecznym, takim jak złotooki warto też nieco pomóc, budując dla nich domki. Dlaczego? Otóż złotooki są wrażliwe na mróz i mroźna zima znacznie ogranicza ich populację. Dlatego we wrześniu w ogrodzie ustawmy małe skrzynki wypełnione suchymi liśćmi lub słomą, których przednie ściany mają niewielkie szpary. Skrzynki należy umieścić na wysokości około 1,5 m. Najlepiej też aby miały brązowy lub czerwony kolor, gdyż barwy te przywabiają złotooki. Późną jesienią skrzynki ze złotookami przenosimy do garażu lub piwnicy, a wiosną ponownie przenosimy do ogrodu, by złotooki mogły je opuścić. W takiej jednej skrzynce schronienie może znaleźć nawet kilkaset złotooków! Aby zwabić te owady do ogrodu warto też uprawiać rośliny miododajne, np. lawendę i macierzankę, których nektar będzie stanowić dla złotooków pożywienie.

Domek dla owadów

Aby pomóc owadom pożytecznym, uprawiajmy w ogrodach rośliny miododajne i wieszajmy domki dla owadów.

Ale zaraz, zaraz…. Na fotografii wykonanej przez Tadka, tuż poniżej biedronki, jest jeszcze mrówka! Co ona tutaj robi? Mrówkę, podobnie jak złotooka przyciągnęła wydalana przez mszyce spadź. Ów spadź, czyli odchody mszyc, których my ogrodnicy tak nienawidzimy, bo brudzą nasze rośliny i sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych grzybów sadzakowych, dla mrówek jak i złotooków stanowi doskonały pokarm. Tyle tylko, że o ile larwy złotooków zjadają też i mszyce, pomagając nam w walce z tymi szkodnikami, o tyle mrówki już nie niszczą mszyc, a wręcz im pomagają. Co ciekawe, czasem mrówki pobudzają mszyce do wydalania większych ilości spadzi, głaskając ich odwłoki swoimi czułkami. Często też na zimę mrówki zabierają mszyce do swoich gniazd.

Ponieważ nas ogrodników na roślinach nie cieszy widok ani mszyc, ani mrówek, do walki z tą parą szkodników polecam metodę naturalną – wyciąg z bylicy piołun. Aby go przygotować 300g świeżego ziela lub 30g suszu zalewa się 10 litrami wody i pozostawia na 12 godzin. Tak przygotowanym, nierozcieńczonym wyciągiem opryskujemy rośliny, po których wędrują mszyce i mrówki.

Ileż to można się dowiedzieć na przykładzie jednego zdjęcia. Tadziu kawał owadziego świata pokazałeś i piękną lekcję ogrodnictwa dałeś nam tym zdjęciem! Dziękuję Ci z całego serca!
Zobacz także:
Sposób na kreta w ogrodzie
Ślimaki w ogrodzie – zwalczanie, jak je wytępić

Na koniec jeszcze link do wątku Tadka na forum, gdzie znajduje się wspomniane zdjęcie:
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/target-srodki-ochrony-roslin-w-ogrodku-tadeusza-t7553.html

6 komentarzy to “Owady pożyteczne i szkodniki – ich rola w przyrodzie”

 1. stacho777 pisze:

  Wspaniała lekcja! Oby takich więcej. DZIĘKUJĘ!
  Stanisław

 2. LIZABET pisze:

  Dzięki za takie informacje. Najbardziej zainteresował mnie wygląd larwy biedronki, ponieważ sama takowe znalazłam rok temu i nie umiałam określić co to takiego. Tym bardziej, że z liścia nie było tak łatwo zdjąć więc zaczęłam podejrzewać to coś jako jakiegoś intruza. Ktoś też dał podobnego insekta na forum z zapytaniem co to takiego, tyle że zdjęcie było bardzo nie czytelne. Domysliłam się, podrzuciłam fotkę ale odpowiedzi nie otrzymałam. Teraz dziękuję bardzo i postaram nie niszczyć takich larw, tym bardziej, że biedronek jest też mała ilość. Pozdrawiam wszystkich.

 3. admin-rafaloku pisze:

  Stanisławie i Lizabet, dziękuję bardzo za Wasze komentarze. Cieszę się, że te informacje Was zaciekawiły i okazały się przydatne. Niebawem przygotuję więcej porad na podstawie obserwacji prowadzonych w ogrodzie, na co zwracać uwagę i jak wykorzystać naszych naturalnych sprzymierzeńców w ochronie roślin.

 4. Ana pisze:

  Witajcie, fajna ta lekcja – o ile o biedronkach i mrówkach wiedziałam, to mnie również zaskoczył wygląd larwy biedronki. Jednak obawiam się ze biedronki nie są wystarczającym środkiem na mszyce – dość popularne w moim amatorskim ogródku. Wiec pryskam i pryskam i martwię się o pszczoły i inne dobre owady.. Gdzie można dostać to ziele które polecacie do walk naturalnych? by przygotować sobie wspomniany wyciąg z bylicy piołun? Pozdrawiam

 5. Riane pisze:

  To ja jeszcze proponuję zdjęcie spasożytowanej mszycy. Nie wszyscy wiedzą, że oprócz drapieżników istnieją jeszcze maleńcy wrogowie mszyc – niektóre błonkówki składają jaja do wnętrza mszycy.

 6. admin-rafaloku pisze:

  Riane, przyznam, że o tych błonkówkach to i ja nie wiedziałem :)

  Ano, jeżeli bylicy piołun nie masz w ogrodzie, to pozostaje nauczyć się ją rozpoznawać i poszukać w terenie, czasem rośnie przy drogach, pod murami, ostatnio jednak coraz rzadziej spotykana.

  Do oprysków na mszyce, zamiast chemii, polecam też preparat firmy Target z linii “natural” – Agricolle. Jest dostępny jako koncentrat do przygotowania roztworu (jak większość środków ochrony) oraz w wygodnej formie spraju gotowego do użycia. Jest bezpieczny dla większości owadów pożytecznych http://poradnikogrodniczy.pl/na-mszyce-naturalnie-skuteczny-agricolle.phpPings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment