Magnolie w ogrodzie – odmiany, uprawa, sadzenie

Posted on 16th Sierpień 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Magnolie to rośliny liściaste, zrzucające liście na zimę. Rosną w formie drzew lub krzewów, w naturalnych warunkach można je spotkać w Azji Wschodniej oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Znanych jest około 250 gatunków tych pięknych roślin. Jako rośliny ozdobne są spotykane również w polskich ogrodach. Wśród nich znajdziemy zarówno rośliny do ogrodów dużych, jak i do mniejszych, przydomowych nasadzeń.

Odmiany magnolii do uprawy w ogrodzie

Mimo, iż są dosyć wymagające, wielu z nas nie może się oprzeć urokowi ich efektownych kwiatów, które stanowią główną ozdobę magnolii. Przede wszystkim kwiaty magnolii są bardzo duże, co wyróżnia je wśród innych drzew i krzewów. W zależności od gatunku i odmiany magnolii, kwiaty mogą mieć rozmaite barwy w odcieniach bieli, różu i czerwieni, a pojawiać się mogą już wczesną wiosną (jeszcze przed rozwojem liści), latem, a u niektórych odmian magnolii, ponownie jesienią (choć jesienne kwitnienie nie jest już tak obfite jak wiosenne). Są zatem chętnie sadzone w ogrodach. Trzeba jednak pamiętać o spełnianiu ich potrzeb uprawowych.

Wśród wielu ciekawych odmian magnolii można znaleźć magnolie drzewiaste, dorastające nawet do kilkunastu metrów. Takie wysokie okazy dobrze sprawdzają się posadzone i wyeksponowane pojedynczo w dużych ogrodach i parkach. Do tej grupy można zaliczyć, najbardziej znaną i często sadzoną, magnolię pośrednią (Magnolia x soulangeana), o biało-różowych kwiatach, dorastającą do 10 m wysokości. Do najsilniej rosnących odmian magnolii należą ‘Alexandrina’ i ‘Rustica Rubra’ (do 7-8 m wysokości). Nieco wolniej rośnie odmiana ‘Amabilis’ (do 5 m wys.) oraz ‘Lennei’, osiągająca zaledwie 2-3 m wysokości (ta ostatnia nada się zatem i do niewielkich ogródków).

Uprawa magnolii pośredniej jest stosunkowo mało kłopotliwa. Jest ona wyjątkowo odporna na wiatr ale niebezpieczeństwo stwarzają wiosenne poranne przymrozki, następujące po okresie łagodniejszej pogody, kiedy magnolia została już pobudzona do aktywniejszej wegetacji. Dlatego najodpowiedniejsze do uprawy magnolii będzie stanowisko zaciszne i ciepłe, słoneczne do lekko zacienionego. Magnolia wymaga ziemi żyznej, przepuszczalnej, dostatecznie wilgotnej i lekko kwaśnej.

Doskonałą alternatywą dla mniejszych ogrodów przydomowych jest, najwcześniej kwitnący gatunek magnolii – magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata). To u niej właśnie kwiaty pojawiają się jeszcze przed liśćmi. Istnieje wiele odmian magnolii gwiaździstej, wszystkie mają kwiaty pełne o wąskich płatkach, układających się w gwiazdę. Kolory kwiatów od czysto białych, po kremowe, bladoróżowe i różowe. Magnolia ta obficie zakwita już na początku kwietnia i może stanowić uroczy, pachnący akcent w jeszcze uśpionym ogrodzie.

Z polecanych odmian magnolii warto wymienić odmianę ‘Rosea’ (kwiaty lekko różowe) i ‘Royal Star’ (kwiaty białe). Obie osiągają wysokość w granicach 2 do 3,5 m. Dla ich wczesnowiosennych kwiatów dobrym tłem będzie soczysta zieleń iglaków – jałowców, żywotników lub świerków. Podobnie jak w przypadku magnolii pośredniej, w uprawie magnolii gwiaździstej również zapewnić musimy stanowisko słoneczne, zaciszne, osłonięte od wiatru oraz glebę żyzną, przepuszczalną, o odpowiedniej wilgotności i lekko kwaśnym pH.

Sadzenie magnolii w ogrodzie

Podczas sadzenia magnolii warto zadbać o odpowiednie użyźnienie gleby. Ziemię, którą wypełnimy wykopany pod roślinę dołek, warto wymieszać z kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Po posadzeniu magnolii, roślinę obficie podlewamy, a następnie ściółkujemy glebę wokół pnia. Wymagany przez magnolię lekko kwaśny odczyn gleby pomoże utrzymać ściółka z kory sosnowej. Przed nastaniem zimy pnie młodych roślin warto u podstawy obsypać kopczykiem z kory lub trocin, a całą roślinę okryć agrowłókniną, jutą lub słomą. To uchroni nasze nowo posadzone magnolie przed przemarznięciem. Gdy podrosną nie będą już wymagać takiej ochrony.

A jaki jest najlepszy termin sadzenia magnolii? Rośliny te są sprzedawane wyłącznie w doniczkach, więc teoretycznie można je sadzić przez cały sezon – od wiosny do jesieni. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ich korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i powolnie się regenerują. Dlatego optymalnym terminem sadzenia magnolii jest wiosna – młode magnolie będą miały dużo czasu aby się zaaklimatyzować na nowym stanowisku przed nadejściem zimy. Podczas sadzenia warto na korzenie podać żywą grzybnię mikoryzową, co pozytywnie wpłynie na regenerację bryły korzeniowej. W handlu nie ma specjalnej szczepionki mikoryzowej dla magnolii ale właściwa będzie mikoryza dla wrzosowatych.

Zobacz również:
Rośliny wrzosowate – azalie, różaneczniki i wrzosy
Ogród w kolorze lila – róż
Szczepionki mikoryzowe

Przeczytaj również w poradniku ogrodniczym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment