Meble ogrodowe. Jakie wybrać?

Posted on 22nd kwiecień 2012 in Ogród ozdobny, Porady ogrodnicze

Ogrody i tarasy zazielenione roślinami to miejsca, w których chętnie wypoczywamy. Na świeżym powietrzu, szczególnie gdy wcześniej nieco się zmęczyliśmy kosząc trawnik czy przycinając krzewy, znacznie lepiej smakują też drobne przekąski i napoje. Ale aby odpocząć i coś przegryźć, trzeba mieć na czym usiąść. Zatem jakie meble ogrodowe wybrać do kącika wypoczynkowego w ogrodzie bądź na tarasie?

Jak wybrać meble ogrodowe, czym się kierować, o czym pamiętać?

Nasze miejsce do wypoczynku możemy zaaranżować w różny sposób, w zależności od jego przeznaczenia, dostępnej powierzchni oraz możliwości finansowych. Aby na chwilę usiąść i odpocząć wystarczy ławka ogrodowa albo komplet leżaków. Jeżeli chcemy w tym miejscu także spożywać posiłki, niezbędny będzie stół i kilka krzeseł. Ogrodową ławeczkę możemy postawić po prostu na trawniku lub na nawierzchni żwirowej. Stół i krzesła wymagają już nawierzchni utwardzonej i równej, np. wyłożonej deskami tarasowymi, płytami z kamienia czy klinkierem.

Wybór mebli ogrodowych jest bardzo duży.

Szukając czegoś dla siebie powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno względy funkcjonalne jak i estetyczne. I tak np. zastanówmy się czy meble ogrodowe będą chowane na noc, gdyż wówczas warto szukać czegoś lekkiego, co łatwo będzie złożyć i przenieść. Jeżeli meble ogrodowe będą pozostawiane na dworze na cały sezon, muszą być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne. Pamiętajmy też, że do ogrodowej zieleni najlepiej będą pasować meble wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno, wiklina czy rattan.

Do większości ogrodów najlepiej pasują meble drewniane. Najbardziej trwałe są te wykonane z drewna egzotycznego. Warte je tak ustawić aby z kącika wypoczynkowego rozpościerał się ładny widok.

Plastikowe meble ogrodowe

Stosunkowo niedrogie, lekkie, zazwyczaj składane, a zatem ze wszech stron praktyczne, są plastikowe meble ogrodowe. Ich pielęgnacja ogranicza się zazwyczaj do mycia wodą z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu. Niestety nie należą do zbyt trwałych i szybko blakną pod wpływem słońca. Są zatem rozwiązaniem najtańszym i zazwyczaj chwilowym. Do ładnie urządzonego ogrodu warto wybrać coś bardziej trwałego, stylowego, pasującego do naturalnego charakteru założeń roślinnych.

Drewniane meble ogrodowe

Dlatego prym wśród mebli kupowanych na tarasy, działki za miastem i do kącików wypoczynkowych przy domach wiodą meble ogrodowe drewniane. Wyglądają naturalnie i są przyjemne, ciepłe w dotyku. Mogą być wykonane z drewna krajowego lub egzotycznego. Te z drewna krajowego, czyli np z sosny, świerku, dębu, buka czy grabu są nieco tańsze ale i mniej trwałe. Jeżeli mają nas cieszyć przez lata, to upewnijmy się, że zostały przez producenta zaimpregnowane ciśnieniowo, co zapewni równomierne nasączenie impregnatem na całej ich powierzchni. Ponieważ ich odporność na warunki atmosferyczne jest ograniczona, należy je przechowywać w suchym pomieszczeniu i raz na kilka lat (lub nawet co roku) ponownie zabezpieczać impregnatami lub lakierobejcami.

Bardziej trwałe, choć zazwyczaj i nieco droższe, są drewniane meble ogrodowe wykonane z drewna egzotycznego, np. eukaliptusowego lub tekowego. Te, przy odpowiedniej pielęgnacji, potrafią wytrzymać nawet do 25 lat! Na zimę mogą pozostać na zewnątrz, choć w takim wypadku warto je nakryć pokrowcem. Drewno egzotyczne zawiera dużo substancji oleistych przez co nie ulega zawilgoceniu i jest odporne na przebarwienia spowodowane przez porosty czy grzyby. Aby jednak nie traciło swoich właściwości, warto je co roku pokrywać specjalnym olejem do drewna. Jeżeli już nie wykonaliśmy tego zabiegu przez kilka lat i drewno zaatakowały pleśnie lub pojawiły się zielonkawe wykwity, to trzeba zaatakowane powierzchnie przemyć roztworem chloru. Gdy uszkodzenia wniknęły głębiej, to należy te miejsca przetrzeć papierem ściernym i umyć ciśnieniowo. Po tych wszystkich zabiegach oczywiście przeprowadzamy olejowanie.

Z wikliny można wytwarzać nie tylko meble ale i kosze czy skrzynie. Niestety produkty z wikliny szybko niszczeją i tracą swój urok. Dlatego naturalne plecionki coraz częściej zastępowane są materiałami syntetycznymi.

Wiklinowe i rattanowe meble ogrodowe

Jeżeli nadal nie wiemy jakie meble ogrodowe wybrać to pełne uroku są też meble plecione – z wikliny lub rattanu. Wiklina doskonale pasuje do tradycyjnych ogrodów wiejskich i rustykalnych. Meble ogrodowe z plecionek są też dosyć lekkie, więc łatwo je przestawiać lub przesuwać. Wiklina może być w kolorze naturalnym bądź barwiona. Meble ogrodowe z rattanu nie trzeszczą tak jak wiklinowe. Decydując się na meble z naturalnych plecionek, pamiętajmy jednak, iż materiały te są wrażliwe na działanie słońca, wilgoci i zmiany temperatury. Dlatego nigdy nie należy ich ustawiać przy kominkach czy grillach ogrodowych, gdyż w pobliżu źródeł ciepła łatwo się przesuszają i stają się kruche oraz łamliwe. Do przechowywania tych mebli należy wybrać miejsce zadaszone i zacienione. Jeżeli nie były lakierowane, do ich mycia można użyć wody z dodatkiem soku z cytryny (4 łyżki soku na 1 litr wody). Chroni to materiał przed matowieniem.

Czy naturalne meble z plecionek można zastąpić innymi, nowymi materiałami, które są bardziej trwałe i praktyczne? Gdy spojrzeć na statystyki wyszukiwań w internecie, coraz częściej pojawia się hasło “meble ogrodowe technorattan”.

Meble z technorattanu są trwałe i szykowne. Doskonale pasują na tarasy i do nowoczesnych ogrodów miejskich typu “patio”.

Co to takiego jest technorattan i czym różni się od rattanu naturalnego?

Technorattan to tworzywo syntetyczne, imitujące rattan naturalny. Meble ogrodowe z technorattanu są znacznie trwalsze, nie wymagają konserwacji ani impregnacji i doskonale znoszą warunki atmosferyczne panujące w ogrodzie czy na tarasie. Dodatkowo są dostępne w szerszej gamie barw. Technorattan doskonale wygląda w połączeniach z elementami ze skóry i rozmaitymi tkaninami, co nadaje mu szyku i elegancji. Ponieważ jest bardzo plastyczny, pozwala uzyskiwać meble o bardzo fantazyjnych i wyszukanych kształtach. Z technorattanu tworzy się także pufy, stoliki, czy skrzynie, w których można coś schować, a po zamknięciu wykorzystać jako stolik czy ławeczkę. Trudno się dziwić, że meble ogrodowe z technorattanu pojawiają się nie tylko w ogrodach, na balkonach i tarasach ale także we wnętrzach zamkniętych – w salonach, restauracjach czy holach. Jedynym mankamentem jest wyższa cena. Ale warto zapłacić za coś co jest trwałe i nie wymaga kłopotliwej konserwacji.

Zobacz również na blogu:
Taras przy domu i mieszkaniu. Jakie deski tarasowe wybrać?
Altana ogrodowa – jak zrobić, budowa, wymiary
Deski kompozytowe na taras
Zabezpieczenie desek tarasowych

One Response to “Meble ogrodowe. Jakie wybrać?”

  1. Ehmke71 pisze:

    Meble ogrodowe muszą przede wszystkim komponować się z otoczeniem. Chyba najlepiej wyglądają meble wiklinowe, które nie kontrastują tak bardzo jak na przykład meble plastikowe.Pings responses to this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment